Pierwsza książka wydana drukiem z tekstami w języku polskim

Leszek Mordarski | Utworzono: 2018-09-10 00:55 | Zmodyfikowano: 2018-08-31 13:33
A|A|A

Przytoczone są w niej trzy modlitwy codzienne, "Ojcze nasz", "Zdrowaś Mario" i "Wierzę w Boga", po polsku i po niemiecku. Jedyny kompletny egzemplarz statutów znajduje się w Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu, drugi - niekompletny - posiada Biblioteka w Pradze.

Elyan urodził się w 1435 roku w Głogowie. W roku 1461 immatrykulował się w Krakowie, a w kilka lat później wstąpił na wydział prawa w Erfurcie. Po ukończeniu studiów prawdopodobnie udał się do Kolonii, gdzie zapewne nauczył się drukarstwa.

Główną tematyką produkcji wrocławskiej oficyny Elyanowej były dzieła o treści kościelnej, przeznaczone do użytku duchowieństwa. Ogólny plon tłoczni to 10 druków. Stały niestety na dość niskim poziomie (papier wykorzystany do książek był bardzo gruby, czcionki nie miały czystej linii, do tego skład był dość prymitywny). Tak czy inaczej księgi wytłoczone we Wrocławiu zalicza się do pierwszych wydawanych na całym kontynencie.

Współczesny Wrocław upamiętnił i Elyana i jego oficynę. Tablica pamiątkowa poświęcona "pierwszemu drukarzowi" znajduje się na ścianie budynku przy ulicy Katedralnej 5.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama