Blogoskop Radia Wrocław: fundacja PLUGin chce łączyć polską diasporę technologiczną

Dariusz Wieczorkowski, dwie | Utworzono: 2018-09-04 10:00 | Zmodyfikowano: 2018-09-03 19:46
A|A|A

(fot. Radio Wrocław)

- Jesteśmy organizacją, która została założona przez Polaków w Londynie, ale jest mocno związana z Wrocławiem ze względu na to, że jeden z założycieli jest wrocławianinem – wyjaśniała w „Blogoskopie" Sobiczewska. Dodała, że fundacji PLUGin zależy na łączeniu tzw. diaspory technologicznej i innowacyjnej na całym świecie. – Chodzi o połączenie Polaków pracujących w branżach technologicznych, którzy są rozsiani po całym globie i mają ze sobą niewielki kontakt, niewielką wiedzę o tym, co robią nawzajem – dodała i podkreśliła, że celem fundacji jest stworzenie sieci powiązań między nimi, żeby bezpośrednio wspierać Polaków zajmujących się innowacjami, ale także po to, aby promować Polskę jako źródło innowacyjności i umysłów, które są w stanie zmieniać rzeczywistość.

Networking

Julia Szablewska dodała, że PLUGin to społeczność Polaków, którzy promują polskość w szeroko pojętym sektorze innowacyjności i technologii, a sama fundacja działa zarówno lokalnie, jak i globalnie. - Lokalnie działamy poprzez nasze oddziały w miastach na całym świecie, m.in. we Wrocławiu i poprzez organizację spotkań, podczas których rozmawiamy o technologii. Staramy się zapraszać speakerów o szerokim spectrum wiedzy na temat technologii i o różnym podejściu do niej. Nasze spotkania są też platformą networkingową dla wszystkich uczestników – tłumaczyła w audycji.

Zdaniem gości „Blogoskopu", poszerzanie swoich kontaktów biznesowych jest bardzo ważną rzeczą. - My jako Polacy mamy bardzo mały poziom zaufania do siebie nawzajem, to bardzo często ujawnia się w sytuacjach zawodowych. A trzeba pamiętać, że na świecie networking jest bardzo ważny i system rekomendacji działa najlepiej, jeżeli chodzi o zatrudnianie pracowników, pozyskiwanie nowych kontrahentów czy otrzymywanie zleceń. Staramy się działać w taki sposób, żeby to zaufanie pobudzić w naszych rodakach – dodała Sobiczewska.

Oddziały na świecie

Jak wyjaśniała, w globalnym ujęciu działalność fundacji opiera się na jej oddziałach rozsianych po świecie. - Mamy swoje oddziały w kilku miastach na całym świecie, m.in. w Paryżu, Londynie, Singapurze, Dublinie - wyliczała. - Rozrastamy się bardzo dynamicznie i okazuje się, że we wszystkich miastach, w których działamy, byliśmy w stanie stworzyć zupełnie oddolnie nasze komórki. Trzeba podkreślić, iż wszyscy działamy non-profit – podkreśliła i dodała, że oddział fundacji powstaje wtedy, kiedy znajdą się osoby gotowe bardzo poważnie zająć się prowadzeniem i organizacją eventów, komunikacją z sympatykami i uczestnikami tych wydarzeń, a także ich promocją.

Fundacja PLUGin od kilku lat organizuje w Londynie wydarzenie pod nazwą Polish Tech Day, podczas którego odbywają się spotkania i panele tematyczne, a wszystko zwieńczone jest konkursem dla start-upów, które mają szansę na pozyskanie inwestorów. - Kilka start-upów biorących udział w konkursie w poprzednich latach pozyskało dofinansowanie i bardzo dobrze się rozwija, więc mamy takie poczucie, że troszkę się do tego przyłożyliśmy – mówiła Sobiczewska.

Diaspora

Fundacja chce się dowiedzieć, jak duża jest polska diaspora technologiczna. - We współpracy z Muzeum Emigracji w Gdyni rozpoczęliśmy projekt, który ma na celu zbadanie, gdzie są Polacy, jak działają i ilu ich jest – komentowała Szablewska. Podkreśliła, że to pierwsze takie badanie, w związku z czym w obecnej chwili trudno oszacować, ile osób pracuje w technologiach czy innowacjach i nie mieszka w Polsce. W badaniu mogą wziąć udział osoby, które są Polakami bądź w jakikolwiek sposób mają powiązania z Polską i pracują w sektorze technologicznym. Ankietę można znaleźć na stronie http://e-migracja.eu/ankieta/.

REKLAMA
Dźwięki

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama