DRJ: Otwarcie dla turystów podziemi Zamku Książ [ZOBACZ FILMY]

Bartosz Szarafin | Utworzono: 2018-10-09 08:52 | Zmodyfikowano: 2018-10-16 08:19
A|A|A

(fot. Radio Wrocław)

Trasa podziemna ma pół kilometra i oczaruje gości przede wszystkim swoją różnorodną strukturą zarówno pod względem geologicznym, jak i historycznym. Tuż po wejściu odwiedzający zobaczą potężną wybetonowaną halę, korytarze wykute w surowej skale oraz poboczne komory bunkra. Dowiedzą się też o ludziach, którzy je wydrążyli. Więźniach obozowych, zmuszanych do katorżniczej pracy przez hitlerowców.

Trasa przebiega wzdłuż tarasów (przy miejscu poszukiwań domniemanego podziemnego dworca kolejowego) w kierunku budynku głównego zamku. Zakończenie pierwszej połowy trasy znajduje się przy zawale – wejściu do zasypanego szybu windowego, z którego wyjście znajdować się miało na Dziedzińcu Honorowym. Pokazywano to na kręconych w Książu filmach, m.in budując specjalne konstrukcje.

Podziemia Zamku Książ zostały wybetonowane bardzo wytrzymałym cementem portlandzkim. Według zapisków ulubionego architekta A.Hitlera - Alberta Speera, oraz innych dostępnych dokumentów nie jest wykluczone, że tunele mają jeszcze raz tak dużą powierzchnię jak ta, która jest nam dzisiaj znana tj. 3200m2 (co zmierzono szacując ilość betonu przywiezionego i wlanego do zamku).

Podziemia Zamku Książ to obecnie jeden z najbardziej tajemniczych obiektów w Polsce, nigdy wcześniej nie udostępniany.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama