Urodziny Marszałka

Iwona Diakowska, BT | Utworzono: 2018-10-30 10:51 | Zmodyfikowano: 2018-10-30 10:53
A|A|A

fot. materiały prasowe

Przenosimy się w rok 1919. Józef Piłsudski obchodzi swoje 52. urodziny. Jego siostra i żona przygotowują przyjęcie urodzinowe. Przy stole spotyka się 8 osób, ważnych postaci dla historii okresu tworzenia się wolnej Polski w rok po odzyskaniu wolności. I tak: nie zabraknie siostry Józefa, żony, adiutanta Wieniawy, czy Radziwiłła. Goście będą rozmawiać o problemach obecnej Polski, mówić o historii i wolności ale też jeść tort, składać życzenia jubilatowi, śpiewać..

Taka forma spektaklu ukazuje ważne postaci historyczne w żywym świetle i nakreśla relacje pomiędzy nimi. Poprzez kostiumy z epoki i scenografię sztuka przybliża widzowi realia tamtych czasów i przemawia do wyobraźni. Ta swoista "lekcja historii dla każdego" poprowadzona w niecodzienny sposób jest zarówno bardziej interesująca jak i bardziej przystępna niż dokument "bez duszy".

OD AUTORA SZTUKI:

Jest 5 grudnia 1919 roku. Naczelnik świeżo wskrzeszonego państwa polskiego kończy właśnie pięćdziesiąt dwa lata. W odwiedziny do Józefa Piłsudskiego zjeżdżają się wyjątkowe osobistości. Obok ulubionej najstarszej siostry naczelnika Zofii Kadenacowej jest przyszła jego żona - Aleksandra, obecny adiutant - Książę Stanisław Wilhelm Radziwiłł herbu Trąby, adiutant dawniejszy, a już niebawem słynny pierwszy ułan II-giej Rzeczypospolitej - Bolesław Wieniawa Długoszowski; jeden z najbliższych współpracowników Piłsudskiego, a w przyszłości wielki, choć z tragicznym życiorysem polityk - Walery Sławek, a wreszcie dwóch dzielnych żołnierzy i weteranów wielu walk – Generał Bolesław Roja i pułkownik Leon Berbecki. Obecność tak nietuzinkowych postaci zapewni sztampowej czynności krojenia urodzinowego tortu absolutnie wyjątkową oprawę.Tym bardziej, że w Polsce wciąż trwa burzliwy i niezmiernie ważny moment dziejowy. Upływa rok od odzyskania niepodległości. Obok żywej polityki w granicach i poza nimi na froncie wschodnim wciąż trwają walki. Także przy stole stoczy się zażarta dyskusja nad obecnym i przyszłym kształtem naszej ojczyzny. Zdrowie Naczelnika!

Obsada:
Monika Bolly, Iwona Kucharzak – Dziuda, Dariusz Bereski, Arkadiusz Cyran, Stanisław Melski, Błażej Michalski
Przemysław Sejmicki, Michał Szwed

Reżyseria: Agata Skowrońska - Kartvelishvili
Scenariusz: Błażej Michalski
Scenografia i kostiumy: Beata Fertała - Harlender

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama