Misja Wrocław: "Olka Polka", szefowa na Psim Polu a z łemkowskiej ziemi

Piotr Kaszuwara | Utworzono: 2018-06-14 12:12 | Zmodyfikowano: 2018-06-14 12:12
A|A|A

archium prywatne

Olga Chrebor to szefowa mieszczącego się na Psim Polu Centrum Kulturalno-Bibliotecznego ma tyle pomysłów, ile w niej płynie różnej krwi. Jej rodzina pochodzi z Galicji, obecnego południa Polski i północy dzisiejszej Ukrainy. Do Wrocławia trafiła wiele lat temu, ale po długiej tułaczce po świecie. Wykładała na Uniwersytecie Wrocławskim, jest prezeską fundacji Kalejdoskop Kultur, organizuje Miesiąc Spotkań Autorskich, działa charytatywnie, wspiera młodych muzyków. Tym razem poprosiliśmy ją, by opowiedziała o łemkowskich tradycjach, zwyczajach i muzyce.

- Jestem Ukrainką mieszkającą w Polsce od urodzenia. To diametralnie zmienia perspektywę, bo często nie znam kulturowych skojarzeń Ukraińców, a znam polskie. Kiedy jestem tutaj, we Wrocławiu, wszyscy mówią: jesteś Ukrainką. A tam? Jestem zwyczajną Olką Polką - mówi.

Posłuchajmy:

W Misji Wrocław co tydzień poznajemy kogoś innego. Ludzi z różnych stron świata, którzy Wrocław pokochali na tyle, by się tu osiedlić, żyć, mieszkać i działać. Dodajmy, że działać aktywnie.

Są muzykami, malarzami, dziennikarzami, fotografami, przewodnikami wycieczek, mają swoje własne biznesy i wnoszą do naszego społeczeństwa coś od siebie. Dzięki swojemu działaniu łamią stereotypy i sprawiają, że dzięki nim możemy poznać najdalsze zakątki globu, a także odmienne tradycje i kultury poprzez zwyczajną rozmowę. Po polsku. Bo wielu z nich świetnie operuje naszym językiem. Są i tacy, którzy gorzej radzą sobie z "ą", "ę", "ł", czy odróżnieniem "ź" od "ż", a co dopiero "ż" od "rzy" w pisowni.

Zapraszamy w każdy czwartek po godzinie 21.05.

Piotr Kaszuwara i jego goście.

 

Zobacz także całe archiwum Misji Wrocław

oraz posłuchaj muzyki tego odcinka:

 Tolhaje - Oj, pid lisom - Mama Warhola

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama