Co czwarty policjant na Dolnym Śląsku jest na L4. "Sytuacja jest pod kontrolą..."

Przemek Gałecki, dwie | Utworzono: 2018-11-06 13:48 | Zmodyfikowano: 2018-11-06 13:49
A|A|A

(fot. archiwum Radia Wrocław)

Policjanci "postanowili zająć się swoim zdrowiem. Protest policjantów trwa od 10 lipca.

Paweł Petrykowski, rzecznik dolnośląskiej policji, przekonuje, że na razie sytuacja jest pod kontrolą, ale nie ukrywa, że masowe zwolnienia lekarskie to spory problem. Szczególnie, że przed nami 11 listopada i we Wrocławiu odbędą się manifestacje różnych środowisk.

Od 16 lipca dołączyli do nich funkcjonariusze Straży Granicznej, Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Celno-Skarbowej. Decyzję o ogólnopolskiej akcji protestacyjnej podjęła Rada Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych.

POSŁUCHAJ: Rozmowa Dnia: Policjanci rozpoczęli akcję protestacyjną

Początkowo związkowcy domagali się podwyżek o 650 zł, powrotu do poprzedniego systemu emerytalnego i odmrożenia waloryzacji pensji. 12 marca br. wysłali swoje postulaty do ministrów spraw wewnętrznych i administracji oraz finansów i sprawiedliwości. W marcu FZZSM informowała, że jeśli postulaty nie zostaną spełnione, odbędą się protesty.

Później NSZZ Policjantów informował o gotowości do ustępstw, m.in. w sprawie powrotu do poprzedniego systemu emerytalnego. Zapowiedziano zgodę na pozostawienie 25-letniego okresu służby, ale podkreślono żądanie likwidacji zapisu określającego wiek, od którego funkcjonariusze mogą przechodzić na emeryturę. Obecnie to 55 lat.

POSŁUCHAJ:

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~glina
2018-11-10 20:33:50
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 0
Dawid pokonał Goliata. Teraz będzie Panom komendantom trudniej blokować reformę policji,zwłaszcza stworzenia uczciwych zasad kierowania na kursy oficerskie. Drugi taki bunt może się w każdej chwili powtórzyć. Imprez do zabezpieczeń nie brakuje. Reforma policji jest konieczna. Miejmy nadzieję,że będzie wprowadzana pokojowo.
~glina
2018-11-09 03:46:35
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 1
No i jest porozumienie.Teraz mają tylko problem strażacy i Straż Graniczna,bo zostali sami.
~zibi991
2018-11-08 21:32:05
z adresu IP: (83.10.xxx.xxx)
Ocena: 0
tak trzymać
~glina
2018-11-08 20:04:15
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 0
Czegoś tu nie rozumiem skoro są pieniądze dla naszych przełożonych na podwyższenie im na stałe dodatków,za to,że dopilnują żeby policjanci nie przynosili L4,to dlaczego tych pieniędzy nikt nie chce dać policjantom. Dlaczego te pieniądze proponuje się przełożonym,a nie policjantom. To jakoś po rusku jest wszystko robione.Skoro są pieniądze to należy je dać policjantom,a nie znowu przełożonym,którzy i tak zarabiają kupę kasy.
~glina
2018-11-08 19:44:36
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 0
Skoro policjanci nic nie robią,to chyba nikt nie zauważy,że są na L4. Nikomu nie powinno to przeszkadzać. Ci zza biurek wyjdą na ulicę,zostawiając na biurkach dochodzenia i śledztwa. Terminy procesowe polecą na łeb na szyję. A co tam.Kogo to. Przecież nie ma problemu. Nic nie szkodzi jak policjanci zza biurek odświeżą swoje umiejętności.Zza jakich biurek?Tych w głównej czy wojewódzkiej? Bo te biurka w jednostkach terenowych są zawalone aktami. Prokuratorzy dostaną zawału serca,czy może oni też mają wyjść zza biurek razem z dochodzeniowcami?Prokuratura i Sądy bez policji nie istnieją.
~xxx
2018-11-08 19:03:47
z adresu IP: (91.230.xxx.xxx)
Ocena: 1
niektórzy mówią że policjanci nic nie robią i mają jeszcze za dużo przywilejów , to ja zapraszam .. służba na trzy zmiany w święta, oględziny zwłok wisielcy , topielcy, wypadki drogowe , rozszarpane ciała po wypadkach kolejowych, zabezpieczanie meczy pseudokibiców, chuliganów i bójki z nimi itp poza tym dokładają coraz więcej obowiązków , nowe systemy dokładają ale nie ma ludzi którzy to obsługują ..... za jedną pensję musisz robić za kilka etatów ..... zapraszam w szeregi ... kiedyś wychodzi zmęczenie ...... policjant z Poznania
~xxx
2018-11-08 18:54:04
z adresu IP: (91.230.xxx.xxx)
Ocena: 1
w Poznaniu ( KMP Poznań ) na dzień 08.11.2018 ponad 1000 policjantów na L4, są komisariaty gdzie 100% jest na L4 i komisariaty zamknięte - policjant
~Wiesiek13
2018-11-08 14:27:53
z adresu IP: (31.1.xxx.xxx)
Ocena: -1
Popatrzcie pewien pan minister chce weryfikować wasze zwolnienia lekarskie!!!Jak stwierdził kiedyś jego pensja nie starcza mu od 1-go do 1-go-to co ma powiedzieć policjant na grupie od 1 do 5!?może by się "zamienił"?
~glina
2018-11-08 12:48:29
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 0
Spokojnie,spokojnie.Tu się nikt nie sprzeda. Jak już poszliście na te wasze zwolnienia to już siedźcie. My tu za was jakoś ogarniemy,no chyba że ogłoszą alarm,bo narodowcy już się burzą za odebranie im marszu. Bez Was prewencji będzie wtedy ciężko nad tymi wszystkimi skłóconymi i poobrażanymi na siebie "patriotami" zapanować. Możemy nieźle oberwać. No chyba,że pomogą nam oficerowie komend wojewódzkich. Założę się że oni już też,tak na wszelki wypadek rzucają zwolnieniami,żeby ich nikt nie ruszył w razie Wu.
~CHORY
2018-11-08 10:57:00
z adresu IP: (188.147.xxx.xxx)
Ocena: 1
TRZYMAC LINIE!!!!!!!!NIE SPRZEDAWAC SIE ZA KILKA ZLOTYCH !!!!
~glina
2018-11-08 09:36:02
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 0
Hmm...czy praca polityka jest mniej warta od pracy policjanta?To zależy,bo jeżeli to będzie mądry polityk,to zrobi dużo dobrego i wszyscy z tego skorzystają,policjant też. A jeżeli weźmiemy głupiego policjanta,to jego praca nie będzie wiele warta. Nie dzielmy ludzi na mądrych i głupich,tylko dlatego że wykonują taki czy inny zawód,bo to za mało,żeby kogoś ocenić. Nie wrzucajmy też wszystkich do jednego worka,tylko dlatego że znalazła się jakaś czarna owca. My Polacy potrafimy się pokłócić o wszystko,bo tacy jesteśmy,ale mamy też mocne strony. Podobno jesteśmy najlepszym sojusznikiem jakiego można sobie tylko wyobrazić. Nigdy nie zdradzamy,jesteśmy najwierniejszym sojusznikiem z najwierniejszych. Mamy też najpiękniejsze kobiety na świecie,a historię naszego narodu taką,że nikt nam nie podskoczy. Nikt nam nie dorówna w bohaterstwie, patriotyźmie i miłości do ojczyzny. Tylko po co my się tak strasznie podzieliliśmy,po co się tak nakręcamy polityką. Dużo osiągnęliśmy. Nikt nam nie pomógł,wszystko sami. Święto Niepodległości jest po to,żeby się cieszyć,a nie obrzucać się wyzwiskami i co gorsza kostkami brukowymi. Jeszcze nie jest za późno na rozmowy.
~glina
2018-11-08 02:10:26
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 1
Proszę zwrócić uwagę kto w policji dostaje największe pieniądze.Ci policjanci,którzy pracują na pierwszej linii,czy ci,którzy zamienili się w polityków i zaklinają rzeczywistość. Myślę,że każdy w miarę inteligentny człowiek jest w stanie odpowiedzieć sobie na to pytanie sam. Był tylko jeden minister,któremu udało się zdobyć z ministerstwa finansów duże środki finansowe dla policji. To był W.Stasiak.Niestety zginął w Smoleńsku. Podobno nie ma ludzi niezastąpionych.Nieprawda. On był niezastąpiony. Dużo nie gadał,o żadnym tam etosie,ale dużo robił. Zdobył pieniądze dla policji. Żadnemu z jego następców się to nie udało. Dzisiaj widać jak bardzo brakuje takich ludzi.
~glina
2018-11-08 01:07:44
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 1
Zanim ktoś napisze,że policjanci idą na lewe zwolnienia,proszę zwrócić uwagę,którzy głównie policjanci poszli do lekarza. Głównie patrolowcy,czy ci,którzy pracują w nocy i mają najwięcej nadgodzin.Oni nie muszą symulować,ledwo włóczą nogami. Pamiętam swoje czasy z patrolu,trzeba było się wykłócać z lekarzem,żeby jak najkrótsze zwolnienie wypisał,bo trzeba wrócić do pracy. Człowiek był odpowiedzialny, ale niszczył swoje zdrowie. W imię czego? Dla panów komendantów, którzy sami sobie przyznają premię, za wykazywanie oszczędności kosztem uczciwych,ciężko pracujących policjantów.Jak długo da się tak pracować? Należę do tych policjantów,którzy nie przynieśli zwolnienia.Ciągnę teraz za nich dodatkowe dyżury,także w nocy,ale nie potępiam tych policjantów,bo wiem,że zostali doprowadzeni do skraju wytrzymałości fizycznej i psychicznej. Awanse i premie tylko dla swoich. Komendanci dzielą pieniądze jak na prywatnych folwarkach. To musiało się tak skończyć. Przypomnę jeszcze tylko,że protest policjantów zaczął się od najłagodniejszej formy,potem policjanci wyszli na ulicę,a teraz jest bunt,który grozi destabilizacją.Tak nie musiało być.
~Czytelnik
2018-11-06 19:19:20
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: 3
Policji należy sie szacunek oraz solidne wynagrodzenie. Codzienne narażają sie dla innych. Wszyscy komentujący w stylu: niech odejdą... powinni zadac sobie pytanie. Kto bedzie chronil ten naród przed samym soba???? Nikt nie chce isc do policji...a z reszta wystarczy spojrzeć na ulice...jakie imitacje mężczyzn w za wąskich spodniach i udach jak damskie przedramie...mialy by sie nadac???
~TZN,że
2018-11-06 19:17:28
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: -5
Stróże prawa łamią prawo idąc na fałszywe L4?
~WD-40
2018-11-06 17:59:31
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: -1
Powinni dostać konkretne pieniądze za pracę czy służbę, skoro byle poseł, radny czy inny - przepraszam - pyskacz dostaje kilka - kilkanaście tysięcy to coś jedt nie tak. Ale zaraz, panowie policjanci - za to jeden system emerytalny dla wszystkich na jednych zasadach, nikt się nie rodzi policjantem ani rolnikiem i nikt nie oczekuje służby „liniowej” do 60-tki, są też inne zawody lub praca za biurkiem. Do tego te same zasady zwolnień lekarskich - jak wszyscy. Oczywiście żadnych KRUSów i przywilejów branżowych - dla nikogo, bez wyjątku. I tylko to jest sprawiedliwe rozwiązanie.
~kiki
2018-11-06 17:26:21
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: -2
jak zdrowy czlowiek moze dostac l4?
~Jak to się robi w Polsce
2018-11-06 15:50:55
z adresu IP: (80.55.xxx.xxx)
Ocena: -2
Ja chyba śnię! A to nie przestępstwo? Wyłudzanie zwolnień? Pięknie! A dlaczego nie wzięli urlopu i nie stanęli pod prokuraturą albo urzędem z transparentami. Takim protestem ze zwolnieniami lekarskimi obnażyli tylko patologię służby zdrowia policji i w ogóle państwa.
~Adam Kowalski Wrocław
2018-11-06 15:24:40
z adresu IP: (156.17.xxx.xxx)
Ocena: 0
A nich wszyscy idą na L-4,u mnie w dzielnicy Krzyki nie widać policji pieszej i samochodowej od przynajmniej 10lat....!!!Wiekszość społeczeństwa żle wspomina czasy milicji i obecnej policji,nie mam dobrego zdania o pracy tej formacji!!!
~kadrowa
2018-11-06 14:59:30
z adresu IP: (79.110.xxx.xxx)
Ocena: 0
CZY MOŻEMY W KOŃCU PRZESTAĆ UŻYWAĆ OKREŚLENIA "L-4". TAKIE COŚ NIE ISTNIEJE OD WIELU LAT! L-4 nie istniej! NAUCZCIE SIĘ!!!!!
~Stan
2018-11-06 14:56:24
z adresu IP: (31.11.xxx.xxx)
Ocena: 1
Za dużo przywilejów, może jak są tacy chorowici powinni odejść że służby.
~rodak
2018-11-06 14:40:09
z adresu IP: (46.134.xxx.xxx)
Ocena: -1
zwykły Polak miałby zaraz najazd z ZUSu a im wolno....