Szybciej dojedziemy z Wrocławia do Poznania. Kolejny odcinek S5 gotowy

Gregor Niegowski, PAP | Utworzono: 2018-11-09 15:09 | Zmodyfikowano: 2018-11-09 15:11
A|A|A

fot. GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad otworzyła 19-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S5 między Lesznem a Radomickiem. Cała trasa ma być gotowa w przyszłym roku.

Udostępniony w piątek fragment drogi ekspresowej łączy się z oddanym na początku października odcinkiem Leszno – Kaczkowo o długości 9,5 km, co pozwala ominąć zakorkowane centrum Leszna.

W ramach inwestycji wybudowana została dwujezdniowa droga ekspresowa z dwoma pasami ruchu i rezerwą pod dobudowę trzeciego pasa. Powstały dwa węzły drogowe: Święciechowa i Leszno Zachód, umożliwiające połączenie z drogami lokalnymi oraz DK12 Wschowa – Leszno – Gostyń.

Zbudowano dwa miejsca obsługi podróżnych, 16 obiektów inżynierskich, sieć dróg dojazdowych i urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Aby zapewnić przejezdność w ciągu drogi krajowej nr 5 na połączeniu z oddanym odcinkiem S5 kierowcy skorzystają z przejazdu przez węzeł Lipno realizowany w ramach kolejnego kontraktu.

W ramach realizacji S5 Poznań – Wrocław w budowie są jeszcze trzy odcinki: Poznań – Wronczyn (16,5 km), który ma być ukończony w tym roku, oraz Wronczyn - Kościan Południe (18,9 km) i Kościan Południe – Radomicko (15,7 km), których ukończenie jest planowane w II połowie przyszłego roku.

S5 docelowo połączy Nowe Marzy (A1), Bydgoszcz, Poznań (A2) i Wrocław (A8) oraz zapewni sprawną komunikację pomiędzy województwami dolnośląskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim.

 

Element Serwisów Informacyjnych PAP
REKLAMA
Reklama