Dźwiękowa historia: Wrocławskie cmentarze komunalne [POSŁUCHAJ]

| Utworzono: 2018-10-31 10:49 | Zmodyfikowano: 2018-11-15 10:52
A|A|A

Cmentarz Osobowicki we Wrocławiu. Fot. Kamilla Jasińska

We Wrocławiu funkcjonuje dziś kilkadziesiąt cmentarzy, w tym sześć komunalnych. Pozostałe to cmentarze parafialne, w większości pod zarządem parafii rzymskokatolickich. Oprócz tego istnieją cztery cmentarze wojskowe oraz dwa duże cmentarze żydowskie, z których jeden, ten przy ul. Ślężnej, jest oddziałem Muzeum Miejskiego Wrocławia i funkcjonuje jako Muzeum Sztuki Cmentarnej. Większość nekropolii istniejących we Wrocławiu w 1945 r. została założona w XIX wieku, a ponieważ Wrocław, jak i cały Dolny Śląsk, zawsze był miastem wielokulturowym i wielowyznaniowym, dlatego też na tym terenie funkcjonowały obok siebie cmentarze różnych wyznań. Dynamiczny rozwój Wrocławia w XIX wieku pociągnął za sobą wzrost liczby mieszkańców, a to z kolei wymusiło na władzach miejskich konieczność założenia dużych cmentarzy, które byłyby dostępne dla wszystkich wyznań. W ten sposób w latach 60. XIX wieku powstały cmentarze ogólnodostępne, bezwyznaniowe, czyli takie, które dziś określamy mianem komunalnych.

„Dźwiękowa historia” poprzedzająca Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny poświęcona była wrocławskim cmentarzom komunalnym. Gościem Kamilli Jasińskiej była Zofia Kluszycka, dyrektor Zarządu Cmentarzy Komunalnych we Wrocławiu. Wśród archiwalnych nagrań m.in. refleksje prof. Jacka Kolbuszewskiego dotyczące cmentarzy jako tekstów kultury.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Informujemy, ze wydarzenia zaplanowane w Sali Koncertowej Radia Wrocław do końca czerwca 2020 r. nie odbędą się. O zmianach terminów będziemy Państwa informować na bieżąco.
Reklama