Badamy powietrze, którym oddychasz. Akcja Radia Wrocław i Dolnośląskiego Alarmu Smogowego [FILMY]

Joanna Jaros, Celina Marchewka, mk | Utworzono: 2018-12-05 17:45 | Zmodyfikowano: 2018-12-05 17:45
A|A|A

fot. Radosław Bugajski

05.12.2018

Dzisiaj Radio Wrocław i Dolnośląski Alarm Smogowy znów wyruszyły badać jakość powietrza w regionie. Pyłomierz został przeniesiony z Żernik Wrocławskich do Kobierzyc. Wyniki pomiarów z ubiegłego tygodnia oficjalnie poznamy za kilka dni. W Kobierzycach natomiast urządzenie będzie pracowało do przyszłej środy. Mieszkańcy mają bardzo zróżnicowane zdania co do wyników, jakich należy się spodziewać.

Od czerwca 2017 mieszkańcy gminy mogą skorzystać ze zwrotu kosztów związanych z wymianą ogrzewania na ekologiczne. Do tej pory zrobiło to 250 z 3000 uprawnionych rodzin.

26.11.2018

Doktor Marek Badura z Politechniki Wrocławskiej ostrzega, że tańsze czujniki nie są przystosowane do pomiaru powietrza w naszym regionie. 

- Jeżeli jednak uprzemy się na zakup, to warto żeby takie urządzenie najpierw przetestować - mówi Badura:

POSŁUCHAJ: DOLNY ŚLĄSK BEZ SMOGU

- Pamiętajmy jednak, że używanie takiego urządzenia nie jest takie proste - przestrzega Świętosława Żyniewicz z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i dodaje, że aby wynik był jak najbardziej wiarygodny trzeba zachować szereg obostrzeń:

Kolejną rzeczą jest przetestowanie takiego miernika w naszych warunkach atmosferycznych. Nie będzie on miał certyfikatu kalibracji jednostki badawczej. Możemy za to spróbować sprawdzić jego jakość, porównując przez kilka tygodni odczyty z tymi z profesjonalnych urządzeń WIOŚu. 

REKLAMA
Zdjęcia

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Neftyda
2018-12-05 19:07:52
z adresu IP: (156.67.xxx.xxx)
Ocena: 2
Narzekacie na smog we Wrocławiu,Krakowie,Warszawie i innych miastach.Zarzyjcie do Kudowy"Zdrój" i poczujcie uzdrowiskowe powietrze pachnące gumą,plastikiem,palonymi butami i tym podobnymi wonnościami!!!!Urody doda też drobny śnieżek z palonych resztek!
~Bielańczyk
2018-11-29 14:44:49
z adresu IP: (188.121.xxx.xxx)
Ocena: 0
proponuję skrzyżowanie ze światłami przy kościele w Bielanach Wrocławskich (Wrocławska - Kolejowa). Tam są kopciuch, zwłaszcza jeden vis a vis kościoła, co jak zadymi to świata nie widać, o walorach zapachowych nie wspomnę...
~agamoj
2018-11-29 14:12:59
z adresu IP: (178.43.xxx.xxx)
Ocena: 0
Proponuje przyjechać do Międzylesia, w centrum miasta jest zakład ZGKiM który kopci tak ze nie można okna otworzyć taki jest smród a i przy zamkniętych oknach dym dostaje się do domy przez wentylacje. Interwencje przynoszą skutek tylko na kilka dni a później sytuacja się powtarza. Nie wspomnę już o pyle osiadającym na parapetach.
~Koalicja Antysmogowa
2018-11-28 20:28:34
z adresu IP: (85.221.xxx.xxx)
Ocena: 0
23 list br Black Friday w Poznaniu, 7 miejsce w świecie na 10.000 miast wg indexu Air Quality Index, powszechnego w świecie modelu prezentacji poziomu zanieczyszczenia powietrza
~Bartek
2018-11-28 13:35:16
z adresu IP: (188.121.xxx.xxx)
Ocena: -1
To co sie wyprawia np we Wroclawiu z powietrzem jest dramatyczne...nawet na obrzeżach miasta poziom sięga 80 w skali wg Airly...czlowiek oddycha dymem z komina i rur samochodowych...masakra...musialem kupic oczyszczacz pow do domu...i w domu mam 6...
~Agata
2018-11-28 12:34:13
z adresu IP: (185.56.xxx.xxx)
Ocena: 0
Zapraszam do Łagiewnik koło Dzierżoniowa. U nas nawet Urząd Gminy nas zatruwa i codziennie z budynku lecą kłęby czarnego dymu. Ponad to palenie gum i smarów u lokalnego mechanika. Polecam.
~moNka
2018-11-28 12:18:44
z adresu IP: (185.249.xxx.xxx)
Ocena: 0
zapraszamy do Mirkowa (gmina Długołęka)
~Macio
2018-11-28 11:28:51
z adresu IP: (83.22.xxx.xxx)
Ocena: 2
Proponuję sprawdzić powietrze w miejscowościach uzdrowiskowych Kotliny Kłodzkiej . To jest prawdziwy temat tabu za który turyści muszą ekstra płacić !
~Komentarz został usunięty
2018-11-28 02:04:38
z adresu IP: (5.60.xxx.xxx)
Ocena: 3
Komentarz został usunięty
~Kazimierz57
2018-11-27 20:40:26
z adresu IP: (109.197.xxx.xxx)
Ocena: 6
Sięgam pamięcią wstecz, gdy palono w piecach węglem, gdy nikt nie zwracał uwagi na dymy z kominów...Latem i zimą palono w piecach, w kuchniach i ??? PRZEŻYLIŚMY !! Dzisiaj mam mieszkanie z centralnym ogrzewaniem, nie palę w piecu, i .....nie mogę słuchać jak to ciężko się żyje w smogu......Bywam we Wrocławiu, obserwuję to miasto. Ciekawi mnie, KOMU NA TYM ZALEŻY I JAKI BĘDZIE, kiedyś, FINAŁ ZWIĄZANY ZE SMOGIEM.....Bzdurnych sądów-osądów-ekspertyz mamy, ostatnio, sporo.
~SAa
2018-11-27 14:12:46
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 0
Zapraszamy do Świebodzic, do rynku w godzinach po 18:00.
~smogXter
2018-11-27 00:26:41
z adresu IP: (77.114.xxx.xxx)
Ocena: 8
głosowałeś na POleżkę syfilityka no i masz CDN
~Dexter
2018-11-26 19:36:27
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: -2
Zapraszam na Rondo Grota Roweckiego / Parafialna. ????
~Młoda
2018-11-26 16:34:35
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: 2
Dzień dobry . Prosiłbym o pomiar zanieczyszczeń w miejscowości Srebrna Góra. Wiem że czujnik jest umiejscowiony gdzieś w okolicy twierdz na samym szczycie góry i na około lasy,tam powietrze jest z pewnością czyste, chodzi mi o centrum w okolicy przystanku autobusowego gdzie mieszkają ludzie. Tam jest po prostu masakra i normy przekroczone są niejednokrotnie.
~elektrosmog
2018-11-26 15:59:06
z adresu IP: (217.97.xxx.xxx)
Ocena: 6
Czy można poznać poziom smogu we Wrocławiu przez ostatnie 80 lat? Ile dziś jest dymiących kominów gdzie spala sie węgiel? Za to powstały kolejne bloki mieszkalne i dziesiątki samochodów w korkach. Nawet hamulce w samochodach nie sa już azbestowe jak kiedyś.
~wszędzie smog...?
2018-11-26 09:29:57
z adresu IP: (95.40.xxx.xxx)
Ocena: 11
Akcje, badania, informacje o smogu. Smog tu, smog tam - badamy, mierzymy, informujemy. Kurczę, dlaczego nikt nie podejmuje się tematu likwidacji skutków poczynając od przyczyny? Na barki starych, mniej zamożnych ludzi, mieszkających w kamienicach czynszowych przenosi się kolejną bzdurną propozycję wymiany pieców kaflowych na inne. Jakie? Gazowe? Akumulacyjne? A jaki jest stan kominów- ktoś to sprawdza? Jaki jest stan wentylacji-ktoś to sprawdza? Jaki jest stan instalacji elektrycznej? Administratorzy będą się bronić - sprawdzają co roku...piszą protokoły ... i tyle.... pupokrywka jest w aktach jak by co. Pytanie podstawowe i bardzo proste - dlaczego nie podłącza się kamienic czynszowych do sieci grzewczej miejskiej gdzie tzw. magistrale ciepłownicze biegną zaledwie 10 kroków (nawet nie 10 metrów) od kamienicy? Po co wydawać bez sensownie pieniądze na "dofinansowanie" wymiany pieców skoro można zrobić coś rozsądnie i naprawdę ekonomicznie. Kto czerpie zyski z propagandy strachu o smogu? Cwaniacy wiecznie żywi!! wszystko na barki ludzi ....bo ludzie "durne som przecie"