Gabriela Muskała przedpremierowo o „Fudze”

Jan Pelczar, jk | Utworzono: 2018-11-29 10:27 | Zmodyfikowano: 2018-11-29 10:31
A|A|A

zdj. Jakub Kijowski

Światową premierę „Fuga” miała w Cannes. We Wrocławiu widzieli już ją widzowie Nowych Horyzontów. Przy okazji polskiej premiery rozmawialiśmy z Agnieszką Smoczyńską. Jej opowieść o bohaterce, która traci pamięć i nie chce jej odzyskać – tutaj

„Fuga” spodobała się też w Gdyni. Na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych została nagrodzona za zdjęcia Kuby Kijowskiego oraz jako najlepszy debiut lub drugi film. Wtedy relacjonowaliśmy m.in zachwyt widzów niebanalnie wykorzystanymi dolnośląskimi plenerami. O scenografii emocjonalnej filmu opowiadała nam Jagna Dobesz, o lokacjach koproducent Rafał Bubnicki. Ich słowa o domu znalezionym w Sulistrowicach i zdjęciach realizowanych na osiedlu WuWa – tutaj

Wysłuchaliśmy w Gdyni także Gabrieli Muskały, która wraz z Agnieszką Smoczyńską spotka się dziś z wrocławską publicznością. Związek aktorki z filmem zaczął się od pomysłu na scenariusz i jego realizacji. W 2005 roku:

Jako aktorka Muskała zaskoczyła wszystkich na planie brakiem przywiązania do scenariusza. Jakby także zapomniała o swoim poprzednim wcieleniu przy okazji pracy nad tekstem „Fugi”. Sporą pomocą przy transformacji w postać Alicji/Kingi były warsztaty z Anną Skorupą.

Obejrzana przed laty w telewizyjnym programie pani Maria, odnaleziona przez rodzinę, była tylko inspiracją. Ostatecznie postać Alicji/Kingi została stworzona od podstaw z różnych wyobrażeń i prawdziwych tropów. Wiedzę o fudze dysocjacyjnej, która spotkała Alicję/Kingę autorki czerpały ze spotkań ze specjalistami. 

Ogólnopolska premiera „Fugi” 7 grudnia. 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama