Rymy i Bity: Rapersampler+, Napisy końcowe EP, Dobra częstotliwość [CO BYŁO GRANE]

Bartosz Tomczak | Utworzono: 2019-01-08 08:42 | Zmodyfikowano: 2019-01-08 08:42
A|A|A

fot. okładki płyt

Teoretycznie w pierwszym w nowym roku programie powinienem podsumować jak wyglądało ostatni 12 rapowych miesięcy. W praktyce bardzo nie lubię jednak tworzyć zestawień najlepszych płyt roku. Z tego też powodu przygotowałem dziś trochę inny zestaw, choć jeden z najlepszych albumów 2018 roku będzie punktem wyjścia.

Zaczniemy od "Rapersampler+". Ten Typ Mes pod koniec grudnia wydał płytę czy może raczej suplement do krążka "Rapersampler", którą dostaliśmy już w marcu ubiegłego roku. Na podstawowym albumie mieliśmy 16 utworów. Teraz dostajemy ich 13, choć od razu warto zaznaczyć, że tylko pięć to premierowe kompozycje na czele z moim ulubionym "Dopóki". Płytę otwiera natomiast "L.A. Pt.2" czyli druga część kultowego numeru zespołu Flexxip.  Premierowe utwory zostały nagrane tak samo jak kawałki na poprzednią płytę - Mes sam zrobił bity i zarejestrował wokale w swoim studiu na warszawskim Wyględowie. Pozostała część "Rapersampler+" to remixy za które odpowiedzialni są m.in RAU, Spisek Jednego czy dużo mniej znany Kacperczyk. W audycji zagramy jednak tylko podstawową część płyty tzn. nowe, oryginalne utwory.

Kolejna płyta to krążek, który dostałem... pod choinkę. Przy okazji nowszych muzycznych zamówień poprosiłem Świętego Mikołaja, o "Napisy Końcowe EP" Muflona, czyli krótki album, który w 2017 roku przeszedł w zasadzie bez echa. To zbiór pięciu numerów, które miały wejść na długogrający album warszawskiego rapera (w wersji płytowej są jeszcze trzy bonusowe tracki, gdzie Muflon jest jednym z gości w kawałkach gdzie występuje po 5 raperów), która jednak nigdy nie ujrzała światła dziennego. "Napisy końcowe" to album, który spodoba się fanom klasyki i bystrych linijek jednego z najlepszych polskich freestyleowców w historii. Flow może nie jest najmocniejszą stroną Muflona, ale jak sam nawija "dla Ciebie to nie płynie, dla mnie to bez znaczenia/ Nie chcesz rapera bez flow - ja nie chcę flow bez rapera/ Zresztą ziom, połowa Twoich mord też go nie ma/ druga połowa ma lecz nie ma nic do powiedzenia" w jednej z wielu szpileczek wbijanych w branżę. Płytę zaczyna od znakomitej czwórki "Dzień dobry państwu, albo elo mordo/ Jestem z Polski: witam chlebem, solą, ksenofobią/ Zamykam oczy szeroko jak Nicole Kidman/ Ale wszędzie to widzę: Bóg, honor, hipokryzji". Jak na byłego mistrza WBW nie brakuje mu punchów zamkniętych w dwóch linijkach, na czele z moim ulubionym "Inne piętro? Przynoszę im hardkor znikąd/ Na dwa razy: raz siekierą, Raskolnikow".

Na koniec czeka nas jeszcze dalsza podróż w czasie do 2004 roku za sprawą płyty "Dobra częstotliwość" Praktika. Tylko 10 numerów z czego tylko połowa jest rapowanych. Reszta to instrumentalne kompozycje, a na jednej z nich gospodarza wspiera m.in legendarny Michał Urbaniak. Z raperów swoje numery nagrali Pezet, TenTyp Mes (jest też trzeci utwór w którym występują wspólnie), Dizkret, Ero/Foster oraz śpiewająco-rapująca Lilu. Najlepiej wypada Dizkret w przeklimatycznym "Jestem tu", za który największe propsy należą się Piotrkowi Pacakowi za refren. Najgorzej zdecydowanie wypada duet Ero, Foster. Już pierwsza zwrotka w "Czy ty też...?" sprawia wrażenie, że panowie nie pasują do reszty zestawienia. Do dziś pamiętam recenzję w kultowym Ślizgu, gdzie zostali oni przyrównani do ludzi, którzy psują posiłek w eleganckiej restauracji. Trudno się nie zgodzić. To w zasadzie jedyny słaby moment płyty, która do dziś uznawana jest za jeden z ciekawszych materiałów producenckich na naszym rynku.

Playlista audycji:

Ten Typ Mes - Krzyczał na synka
Ten Typ Mes - Dopóki
Ten Typ Mes - W pozostałych rolach
Zeus - Argentyna
Muflon - Ślepa uliczka
Muflon - Nowy dokument tekstowy
Muflon feat. Proceente - Miejski futbol
Praktik feat. Dizkret, Piotrek Pacak - Jestem Tu
Praktik feat. Ten Typ Mes - A Portret
Praktik feat. Lilu - Mamy tu co robić
Praktik feat. Pezet, Ten Typ Mes - Kilka lat później

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Informujemy, ze wydarzenia zaplanowane w Sali Koncertowej Radia Wrocław do końca czerwca 2020 r. nie odbędą się. O zmianach terminów będziemy Państwa informować na bieżąco.
Reklama