TYLKO U NAS: Setki tysięcy złotych pensji. Prześwietliliśmy zarobki dyrektorów instytucji kulturalnych [ZOBACZ]

Piotr Kaszuwara, jk | Utworzono: 2019-01-07 08:56 | Zmodyfikowano: 2019-01-07 08:56
A|A|A

fot. archiwum radiowroclaw.pl

Wiemy, kto jest najbogatszym dyrektorem instytucji kultury we Wrocławiu. Bezapelacyjne i w przedbiegach, wszystkich na głowę bije zdecydowanie Marcin Nałęcz-Niesiołowski. Dyrektor i dyrygent Opery Wrocławskiej w 2017 roku zarobił w sumie prawie 830 tysięcy złotych (suma zarobków z Opery Wrocławskiej, Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz różnych umów o dzieło lub na zlecenie).

Oprócz tego drugie tyle ma odłożone na koncie, a także 3,3 mln złotych ulokowane w papierach wartościowych, dwa samochody warte blisko 130 tysięcy, a także 64 metrowe mieszkanie wyceniane na ponad 800 tysięcy złotych. Mało kto we Wrocławiu może mu dorównać majątkiem. Marcin Nałęcz-Niesiołowski w 2017 zarobił tyle samo co Radosław Ratajszczak z ZOO i Andrzej Kosendiak z Narodowego Forum Muzyki razem wzięci.

Największy przychód Niesiołowskiego stanowiły umowy o dzieło na dyrygowanie w Operze Wrocławskiej. Sporo, ale mniej niż połowę tego, co Niesiołowski, na swojej pracy artystycznej zarobił szef NFM-u - ponad 200 tysięcy dodatkowych pieniędzy. Kolejny w tej kategorii jest Konrad Imiela, dyrektor Teatru Capitol, który jako artysta dorobił ponad 100 tysięcy do pensji.

Metodologia:

Większość z szefów wrocławskich i dolnośląskich instytucji kultury posiada dochód tylko z jednego stosunku pracy. Są jednak i tacy, którzy zarabiają nie tylko w swoich instytucjach, ale także i w innych miejscach - w ich przypadku wszystkie dochody podane w oświadczeniach zostały zsumowane i podane w ostatniej kolumnie (tak jest np. w przypadku Jarosława Perduty, Marcina Nałęcza-Niesiołowskiego czy Konrada Imieli i Krzysztofa Maja).

Poprawność wyliczeń łatwo sprawdzić - wystarczy na stronie BIP Urzędu Miejskiego we Wrocławiu lub BIP Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego odnaleźć oświadczenia majątkowe każdego z wymienionych dyrektorów.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~adam
2019-01-17 22:04:14
z adresu IP: (193.238.xxx.xxx)
Ocena: 1
Dobra robota!
~aduk
2019-01-17 20:37:53
z adresu IP: (185.107.xxx.xxx)
Ocena: 0
Brawo!
~Wrob
2019-01-15 11:48:18
z adresu IP: (46.5.xxx.xxx)
Ocena: 2
Pracowałam w operze za czasów EM i nie było wtedy dobrze... ale jak odeszła to wszyscy co tam zostali zaczęli za nią tęsknić. Nawet za jej mężem chyba... MNN to pomyłka, repertuar który nie przyciąga również. Janczak byłby katastrofa, on i jego żona myślą tylko o stołkach.
~mirek
2019-01-13 20:23:32
z adresu IP: (98.142.xxx.xxx)
Ocena: 1
Ale jacy kulturalni!
~rozek c
2019-01-08 09:00:12
z adresu IP: (188.121.xxx.xxx)
Ocena: 3
informuje wszem i wobec wszystkich ze w ramach protestu za te zlodziejstwa odmawiam skaadania rocznego zeznania podatkowego do US we wroclawiu
~Pidi
2019-01-07 22:59:13
z adresu IP: (31.2.xxx.xxx)
Ocena: 4
Gdyby nie nowe zapisy MNN w regulaminie opery, to tekstów i komentarzy byłoby znaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaacznie więcej....A tak wychodzi taki lajcik...........A urzędnicy liczą się tylko z prokuraturą,cba,społecznym oburzeniem na sumy przygarniane i nie obchodzi ich żywot ludzi zmuszanych subtelnie lub mniej do nigdzieniemozliwej katorzniczej orki....
~Jurek
2019-01-07 21:17:40
z adresu IP: (31.0.xxx.xxx)
Ocena: 0
Niech ta demokracja już się skończy, plizzzzzz
~Niekulturalna
2019-01-07 18:37:52
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 0
I co...?! Nim nastał w Operze Wrocławskiej Nałęcz- Niesiołowski (niezmiennie intrygująca kombinacja nazwisk), to dopiero się działo! Ktoś jeszcze dzisiaj pamięta? Ktoś poniósł jakieś realne konsekwencje? Chwilę później ESK... Rozliczone bez zastrzeżeń? Wzór! Na cóż więc komu te medialne „bąki”?
~ag9
2019-01-07 14:14:41
z adresu IP: (178.43.xxx.xxx)
Ocena: 6
A mówili, że na państwowym nie da się dobrze zarobić:) Swoją drogą to jakaś paranoja na tle zarobków pracownikÓw tych instytucji. Ale skoro sekretarka Patalasa w Urzędzie Miejskim zarabia 10 tys miesięcznie to co się dziwić.
~bodcom
2019-01-07 13:05:45
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: 21
A przeciętny pracownik instytucji kultury dostaje 1500 miesięcznie...
~wspolczujacy
2019-01-07 12:42:19
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: 4
Wroclove - europeyska stolyca kultury hahahahaha
~mrbean
2019-01-07 12:36:55
z adresu IP: (87.206.xxx.xxx)
Ocena: 10
apel do podatników, jeżeli ktoś może to niech zacznie płacić podatki poza wrocławiem, aby nie płacić na to złodziejstwo
~wspolczujacy
2019-01-07 12:32:47
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: 10
A cudowne władze Wrocławia nie widza nic dziwnego ???? Dyrektorek smaruje wazeliną to moze robic co chce ???? Ale coz... takie wladze sobie wybieracie to macie za swoje ???? 829tys zl dla dyrektorka... a muzyk zarobi 30tys rocznie... zenada. Ale to tylko wierzcholek gory ???? Az mi wstyd ze tu mieszkam.
~jigmuzak
2019-01-07 12:03:54
z adresu IP: (95.40.xxx.xxx)
Ocena: 5
Zasrańcy. Publiczne pieniądze na jednego z drugim gównojada machającego patyczkiem. Zwykła kradzież i gangsterka na poziomie dóbr publicznych. Odrażające.
~mrbean
2019-01-07 11:57:55
z adresu IP: (87.206.xxx.xxx)
Ocena: 9
przecież to jest zwykła kradzież pieniędzy, nie ma nad tym kontroli??? to jakaś kpina z podatników, a opłata za wieczyste użytkowanie gruntów pod garażami ostatnio została podniesiona z 1% do 3%, czyli wzrosła x3, wrocław to modelowe miasto, w którym jest realizowana zasada, że państwo jest mocne wobec słabych, a słabe wobec silnych, czas skończyć z tym dziadostwem, a suweren dalej głosuje na tych złodziei, dziwne to miasto...
~andy
2019-01-07 11:06:57
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: 11
Kto odpowie za zniszczenie Teatru Muzycznego?! Grupa śpiewających aktorów nie jest teatrem muzycznym. Nigdzie na świecie teatry musicalowe (naprawdę zawodowe, z pięknymi głosami) nie są dotowane - to rozrywka i biznes jak estrada. Mam nadzieję, że osoby za to odpowiedzialne prędzej czy później pójdą siedzieć. A jeżeli to, co się dzieje w "Capitolu" nikomu z władz miasta i recenzentów nie przeszkadza (nawet w epoce "Mee too") to dno totalne (recenzentka jednego ze spektakli widać była świetnie poinformowana o tym wszystkim, bo omawiała "żarty" w spektaklu z "kontaktów" dyrektora z podładnymi
~Don Carlos
2019-01-07 10:46:47
z adresu IP: (185.230.xxx.xxx)
Ocena: 40
Wszelkie dyskusje na ten temat trzeba zacząć od jednego ważnego punktu. Wspomniane zarobki dotyczą człowieka, który na świecie jest właściwie kompletnie nieznany, jego międzynarodowa kariera ma charakter śladowy (bo jaki to poziom zadyrygować w Roku Chopinowskim z orkiestrą w Rabacie w Maroku?), przed objęciem stanowiska we Wrocławiu nie wystąpił nigdy ze znaczącym zagranicznym zespołem, niemal wszystkie orkiestry w Polsce odmówiły z nim współpracy, dyrektorem Opery Wrocławskiej został mimo protestów pracowników, którzy nie cenili szczególnie wcześniejszej z nim współpracy, w Białymstoku wybudował obiekt słaby akustycznie, wielokrotnie przekraczający budżet i totalnie nieprzemyślany pod kątem funkcjonalności (zespół musiał z koncertami symfonicznymi wrócić do swojego starego budynku, co powoduje szalone problemy finansowe i organizacyjne) tylko dlatego, że chciał realizować swoje ambicje operowe po tym, jak zakończył z nim współpracę Teatr Wielki w Warszawie (gdzie dyrygował raczej baletem niż operą). To jest człowiek, którego najsłynniejszym osiągnięciem jest film na YouTube, gdzie próbuje bezskutecznie zmusić protestujący zespół ponad 90 muzyków do zagrania próby i z którym odmawiały współpracy takie światowe gwiazdy jak Kevin Kenner. Jedyna zasługa, dzięki której został dyrektorem OW to totalne oddanie dla władzy PiS. To wszystko dzieje się w instytucji, w której przeciętnemu pracownikowi się nie przelewa. To nie jest pensja dyrektora. To zamordyzm i skok na kasę w stylu afrykańskich kacyków. Usunięcie tego człowieka ze stanowiska to powinna być sprawa honoru całego naszego środowiska. Nie możemy pozwolić się tak okradać.
~anonim
2019-01-07 10:33:40
z adresu IP: (212.160.xxx.xxx)
Ocena: 4
a gdzie są informacje na temat spółki miejskiej Hala Stulecia?
~Pan Jan
2019-01-07 10:17:58
z adresu IP: (195.136.xxx.xxx)
Ocena: 2
Na kulturę nie należy żałować. Niech zarabiają porządnie. Jednak bez przesady. Uposażenia dyrektorów instytucji kultury są na poziomie pensji ministerialnych a w kilku przypadkach nawet zdecydowanie wyższe. Czy mają tak wybitne osiągnięcia artystyczne?
~Heinz Müller
2019-01-07 09:45:23
z adresu IP: (193.239.xxx.xxx)
Ocena: 22
Do WYWALENIA ten pierwszy z listy, a następny do kontroli ten drugi. Co to jest? Zawsze problem z podwyżkami, choć samorząd ładuje pieniądze ile się da zarówno w Opere jak i NFM, a dyrektor jak na bezczela 200 km/h pod prąd na autostradzie
~ksiegowa
2019-01-07 09:43:00
z adresu IP: (5.184.xxx.xxx)
Ocena: 4
ZOO zarabia netto. To jest biznes. Kultura jest dotowana. Dziwne relacje w kontekscie finansow.
~Wałęcz
2019-01-07 09:42:59
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 26
ROCZNE ZAROBKI ŚWIATOWYCH PRZYWÓDCÓW: 1. Kanclerz Niemiec: 936 tys. zł 2. Premier Wielkiej Brytanii: 859 tys. zł 3. Prezydent Francji: 776 tys. zł 4. Prezydent Rosji: 544 tys. zł 5. Premier Włoch: 496 tys. zł 6. Prezydent Brazylii: 480 tys. zł Jakiś dyrygent z Wrocławia 829 tys. zł