Nie żyje Jonas Mekas. Filmowiec zmarł w wieku 96 lat

Jan Pelczar/PP | Utworzono: 2019-01-24 19:25
A|A|A

Przy okazji przyznania mu Indie Star Award organizatorzy American Film Festival opisywali pochodzącego z Litwy reżysera następująco:

Jonas Mekas - jeden z najważniejszych twórców amerykańskiej awangardy, urodzony w 1922 roku na Litwie po wojnie wyemigrował do USA. Od początku realizował tam filmy, rejestrując epizody z własnego życia (np. Wspomnienia z podróży na Litwę, 1972, czy Kiedy szedłem przed siebie, widziałem krótkie mgnienia piękna, 2000). Od 1954 roku wydawał słynne pismo "Film Culture", zakładał też Anthology Film Archives, jedno z najważniejszych archiwów sztuki filmowej na świecie. We Wrocławiu pokazany zostanie jego film Ścinki z życia szczęśliwego człowieka (Out-Takes from the Life of a Happy Man) z 2012, w którym guru nowojorskiej awangardy wyrusza w podróż po 60 latach swojej twórczej pracy. To filmowy kolaż, w którym mieszają się dziecięce zabawy, zapisane na kartce myśli, ulice Nowego Jorku, przyjaciele i słynni intelektualiści Ameryki, jak William Burroughs czy poeta James Broughton. Prywatna kronika drugiej połowy XX wieku będąca wyznaniem wiary w ocalającą moc taśmy filmowej. Widzowie będą mogli również obejrzeć dokument o Mekasie zrealizowany przez jego przyjaciela Juliusa Ziza - Jak trzepot skrzydeł motyla (Meanwhile, a Butterfly Flies).

Jego najsłynniejszym filmem pozostanie "Klatka" , nagrodzona w 1964 roku w Wenecji rejestracja, kamerą z ręki, spektaklu "The Living Theatre" w/g sztuki Kennetha H. Browna o jednym dniu z życia wojskowych więźniów maltretowanych przez nadzorujących ich strażników.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama