Rymy i Bity: Najciekawsze single stycznia [POSŁUCHAJ]

Bartosz Tomczak | Utworzono: 2019-01-29 10:16 | Zmodyfikowano: 2019-01-29 10:16
A|A|A

fot. materiały prasowe

POSŁUCHAJ AUDYCJI:

Pierwszy miesiąc nowego roku nie przyniósł albumów, które rzuciłby mnie na kolana. Duża w tym zasługa tego, że było ich bardzo niewiele. Luty już czeka w blokach startowych, żeby zarzucić nas premierami, a styczeń to raczej przystawka przed pierwszym daniem na corocznej hip-hopowej kolacji. W przyszłym miesiącu pojawi się m.in. najbardziej oczekiwana polska płyta roku czyli pierwsza w karierze w pełni solowa płyta Sokoła. Legendarny raper zdążył zgarnąć za swój przyszły album złotą płytę zanim ten jeszcze trafił na sklepowe półki. W preorderze sprzedano już 15 tysięcy płyt! I to jeszcze w większości zanim poznaliśmy tracklistę. Krążek w wersji podstawowej będzie zamykał utwór „Koniec gatunku” w którym gościnnie pojawia się w refrenie Lena Osińska. Całość potęguje apetyt. Do premiery zostały praktycznie trzy tygodnie (wychodzi 15 lutego).

Choć od Sokoła zaczniemy to dziś polskiego rapu będzie bardzo mało. Przez większość audycji będziemy podróżowali między Stanami Zjednoczonymi, a… Wielką Brytanią. Będą nowe numery J. Cole’a, Taylora Bennetta oraz Masta Ace. Ten ostatni nagrał utwór na bicie DJ Premiera, a gościnnie pojawił się w nim Evidence. Fani klasyki będą zadowoleni. Ponadto oddamy głos rapującej kobiecie – Noname – która w kwietniu zagra koncert w Warszawie wypuściła nowy utwór. Jeśli jeszcze jej nie znacie to polecam – styl rapowania ma naprawdę… magiczny. Zrozumiecie jak połączycie ze sobą wokal, muzykę i obraz.

Tyle typowo amerykańskich utworów. W wątkach brytyjskich pojawi się raper Loyle Carner, który przy pomocy dwóch innych artystów wypuścił fantastyczny utwór „You don’t know”. Jeszcze w zeszłym tygodniu praktycznie go nie znałem. Dzisiaj o 24 latku opowiem wam trochę więcej i to nie tylko muzycznie. Carner to wielki fan Liverpoolu, choć na koncertach występuje w koszulce… Manchesteru United. Dlaczego? Szczegóły w audycji.

W „Rymach i Bitach” dziś także niehip-hopowy wykonawca – James Blake. Powód? Londyńczyk zaprosił na swoją płytę Andre 3000. Tak – członek legendarnej grupy OutKast nagrał pierwszą od dwóch lat gościnną zwrotkę. Na płycie pojawia się też Travis Scott, który współpracował już z Blakem na swoim „Astroworld” w singlowym „Stop trying to be god”.

Na koniec wrócimy jeszcze na nasze podwórko i jeśli starszy nam czasu zaprezentuję trzech raper… których w zasadzie nie słucham. Jeden będzie ciekawostką ze względu na temat utworu, drugiego kiedyś słuchałem namiętnie, ale teraz nie mogę przeboleć, że stanął w miejscu a nawet zrobił kilka kroków wstecz. Ostatni wykonawca to reprezentant młodej szkoły, którego stylówki nie umiem kupić, ale jest jednym z lepiej sprzedających się reprezentantów Asfalt Records.

Playlista audycji:

Sokół feat. Lena Osińska - Koniec Gatunku
J. Cole - Middle Child
Taylor Bennett - Streaming Services
Masta Ace feat. Evidence - Eat 
Lyle Carner feat. Rebel Kleff, Kiko Bun - You Don't Know 
James Blake feat. Travis Scott, Metro Boomin - Mile High
James Blake feat. Andre 3000 - Where's The Catch
Noname ft. Phoelix - Song 31
Pan Smek - Krzysztof Piątek 
W.E.N.A. - Palermo
Otsochodzi - Kręcę

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama