Jiri Rocarek i Agata Warło zwycięzcami Biegu Piastów na dystansie 25 km

BT, PAP | Utworzono: 2019-03-03 20:25

Worldloppet zrzesza 20 imprez w Europie, Azji, Ameryce Północnej i Południowej oraz Australii. Tegoroczną „25” poprzedziły w Szklarskiej Porębie–Jakuszycach biegi na 30 km stylem dowolnym i na 50 km klasykiem.
Zawody były jednocześnie Memoriałem Wandy i Jerzego Lechowiczów, małżeństwa zasłużonego dla rozwoju narciarstwa na Dolnym Śląsku.

Do dzisiejszego biegu wystartowało 1971 zawodników z 27 państw. Ukończyło go 1709 osób. To rekord w historii Biegu Piastów.

Wśród mężczyzn rywalizację zdominowali Czesi. Rocarek miał na mecie 33 sekundy przewagi nad swoim rodakiem Danem Slechtą, a piąty był Martin Svarc. Najlepszy z Polaków, Krzysztof Małkiński, zajął czwartą lokatę. We współzawodnictwie pań Warło zdecydowanie, prawie o dwie minuty, pokonała Czeszkę Terezę Hujerovą.

- Rywale oddalili się już na początku. Potem było bardzo trudno ich już dogonić – powiedział Małkiński.
Warło odebrała medal od swojej trenerki Justyny Kowalczyk.

W dobrej formie do mety dobiegł 70-letni Szczepan Sidor z Jeleniej Góry, dla którego był to 40. Bieg Piastów. Świetnie poradził sobie także 75-letni Walter Judka, jedyny uczestnik wszystkich edycji Biegu Piastów.

I tym razem walce na trasie w Górach Izerskich ton nadawali stali uczestnicy „Piastów”, wierni im od lat. Rocarek w ubiegłym roku triumfował na 50 km, natomiast trzeci, Niemiec Toni Escher, przed dwoma dniami wygrał na dystansie 30 km, ale stylem klasycznym, a Hujerova była w tej konkurencji trzecia.