Park w Bukowcu częścią Karkonoskiego Parku Narodowego?

Piotr Słowiński, jk | Utworzono: 2019-03-18 14:44 | Zmodyfikowano: 2019-03-18 14:51
A|A|A

fot. http://www.bukowiec.dolinapalacow.pl

Wójt Michał Orman mówi, że wprowadzenie do parku narodowego takiego obszaru zwiększyłoby jego rangę, ułatwiło starania o wpisanie Doliny Pałaców i Ogrodów na listę UNESCO, a do tego przyniosło konkretne korzyści mieszkańcom:

Dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego Andrzej Raj mówi, że powiększenie KPN o obszary w gminie Mysłakowice jest możliwe. Jak mówi 120-hektarowy zabytkowy park w Bukowcu jest zabytkiem kulturowym, ale również wartościowym obszarem przyrodniczym. Samo stałe śledzenie w nim procesów przyrodniczych dałoby większą wiedzę na temat procesów zachodzących w Karkonoszach i ich otoczeniu. 

Tyle tylko, że Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów, która jest jego właścicielem, wcale nie jest pewna, czy chce się dzielić władzą nad zabytkowym parkiem z parkiem narodowym, mówi wiceprezes Grażyna Kolarzyk:

Mieszkańcy gminy Mysłakowice, inaczej niż sąsiedniej Jeleniej Góry, Kowar, czy Podgórzyna, muszą kupować bilety do Karkonoskiego Parku Narodowego. Prawo zwalnia mieszkańców tych gmin, których administracyjne granice obejmują chociażby najmniejszy fragment parku narodowego. Mysłakowice tego warunku nie spełniają.

Wniesienie parku do parku byłoby kolejnym powiększeniem KPN, który rozrósł się w ostatnich latach o obszary w rejonie Jagniątkowa.

POSŁUCHAJCIE CAŁEGO MATERIAŁU:

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Kunegunda
2019-03-19 22:01:56
z adresu IP: (23.83.xxx.xxx)
Ocena: 8
A jakież to procesy przyrodnicze chce śledzić w parku w Bukowcu dyrektor Raj? Jak szybko rośnie niekoszona trawa? Zamulanie i zarastanie szuwarami stawów? Postęp sukcesji ekologicznej na pozostawionych samym sobie polanach? Ekspansję Barszczu Sosnowskiego i rozsadzanie murów Opactwa przez krzaki, jak to już ma miejsce na terenie pałacu w Sobieszowie od kiedy trafił w ręce KPN i gdzie od tego czasu nic się nie dzieje (poza wyburzeniem kilku budynków)? W parkach kulturowych, miejskich, zdrojowych itp. właśnie nie dopuszcza się do spontanicznej regeneracji przyrody i stale się ją pielęgnuje. KPN tak pasuje do Bukowca jak cielę do galerii handlowej. A procesy przyrodnicze to niech sobie dyrektor parku śledzi w swoim ogródku.
~strzał w kolano
2019-03-19 19:20:09
z adresu IP: (89.34.xxx.xxx)
Ocena: 7
Bukowiec na pewno na tym nie zyska, bo dużo turystów zacznie omijać park w Bukowcu ze względu na to, że trzeba będzie zapłacić za wstęp. Przypomnę problemy dzierżawcy Chojnika, który skarżył się niedawno, że turyści rezygnują z wejścia do zamku jak dowiadują się, że po bilecie za wstęp do parku który kupili na dole muszą jeszcze kupić bilet na zamek. 8 zł to wydaje się niewiele, ale gdy cała rodzina musi kupić bilety za krótki spacer do parku, to wydatek kilkadziesiąt złotych już daje po kieszeni i wielu zrezygnuje. Radzę dobrze się zastanowić czy warto.
~wojtek
2019-03-19 18:45:34
z adresu IP: (184.75.xxx.xxx)
Ocena: 8
Zaraz zaraz, czy o objęciu jakiegoś terenu parkiem narodowym powinno decydować to, że mieszkańcy będą mogli wchodzić za darmo do parku, czy względy przyrodnicze? Dyrektorek parku chyba nigdy się nie nachapie.
~Grzegorz
2019-03-19 17:32:16
z adresu IP: (196.196.xxx.xxx)
Ocena: 9
Karkonoski Park Narodowy, jak sama nazwa wskazuje, jest Karkonoski. Bukowiec to już Kotlina Jeleniogórska i Rudawy Janowickie. Już z tego faktu jasno wynika, że żadnego Karkonoskiego Parku Narodowego tam nie może być. Już lepiej zrobić tam rezerwat niż oddawać w ręce Raja.
~anty-kpn
2019-03-19 16:20:11
z adresu IP: (172.83.xxx.xxx)
Ocena: 10
Raju wszystko weźmie (większy park to więcej kasy z biletów wstępu i więcej etatów dla pociotków rodzin), ale faktem jest że nie jest to żaden obszar cenny przyrodniczo, tylko park kulturowy. Park KULTUROWY!!! czyli przyroda została tam SZTUCZNIE ukształtowana przez człowieka. Posadzono drzewa, utworzono aleje, osie widokowe, łąki, dbając o odpowiednią mozajkę krajobrazową, nie wspominając o różnych obiektach architektonicznych. Więc co ma to wspólnego z parkiem narodowym? Chciwość Raja nie zna granic, ale może niech najpierw zapozna się z ustawą o ochronie przyrody, a przede wszystkim nauczy odróżniać park od parku narodowego. Poza tym jak oni sobie wyobrażają gospodarowanie w parku, przywracanie różnych elementów dawnej architektury, nawet zwykłe koszenie łąki gdy łapę na tym położy Raj? Nikt nawet na trawnik nie będzie mógł wejść. TRZYMAĆ RAJA JAK NAJDALEJ OD BUKOWCA!!!
~Tomasz M.
2019-03-19 15:26:56
z adresu IP: (83.30.xxx.xxx)
Ocena: 9
Wójtowi już zupełnie odbiło. Skończy się tak jak w Jagniątkowie czy Sobieszowie że mieszkańcy nie mogą pójść do lasu na grzyby, bo za płotem mają Park Narodowy. Z tymi biletami to też tylko półprawda. Mieszkańcy, owszem, nie muszą kupować biletów, ale jak przyjedzie rodzina albo znajomi z innych części Polski na przykład na Święta, to za zwykłe pójście na spacer do parku każdy będzie musiał bulić 8 zł.
~kicker
2019-03-18 15:29:09
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: -11
Powiększenie KPN w 60-lecie jego istnienia? Czemu nie?