Spór, polemika, dialog: Sytuacja Ukraińców na Dolnym Śląsku. Jak im się żyje, jak oceniają ich Polacy?

Tomasz Sikora, dwie | Utworzono: 2019-03-19 09:50 | Zmodyfikowano: 2019-03-19 09:52
A|A|A

Zdjęcie ilustracyjne (fot. Pixabay)

Przyczynkiem do dyskusji o sytuacji Ukraińców we Wrocławiu czy szerzej na Dolnym Śląsku były wydarzenia w Warszawie. Tam doszło do napaści pasażerów Ubera na ukraińskiego kierowcę. Najpierw kazali mu przełączyć radio na polską muzykę, gdy nie był w stanie tego zrobić, zaczęli go wyzywać, ostatecznie dotkliwie pobili.

We Wrocławiu ostatnio również spotykamy się z przejawami niechęci do obcokrajowców - choćby wymazane farbą i markerami szyby lokali i miejsc, które imigrantów wspierają lub promują ich kulturę.

Z drugiej strony po ataku na ukraińskiego kierowcę Ubera można było przeczytać w sieci komentarze ukraińskich i polskich aktywistów mówiące, że Ukraińcy czują się atakowani pytaniami w stylu: "jak długo jeszcze tutaj będziesz?", "kiedy przestaniecie odbierać Polakom pracę?". Padają też pytania, kiedy nauczycie się języka polskiego. Na forach można przeczytać, że sami Ukraińcy te pytania odbierają jako napastliwe, obraźliwe, atakujące.

W czasie rozmowy w studio pytaliśmy, jak czują się we Wrocławiu Ukraińcy, ale też czego Polacy mogą od Ukraińców oczekiwać. Czy pytanie o język polski i wymaganie go w taksówce to za dużo i jest to objaw ksenofobii czy normalna potrzeba?

POSŁUCHAJ PROGRAMU:

Liczba złożonych wniosków do Wojewody Dolnośląskiego w 2018 r.:
1) pobyt czasowy – 18 360  (w tym: 14 160 obywateli Ukrainy);
2) pobyt stały – 1 567 (w tym: 1 101 obywateli Ukrainy);
3) pobyt rezydenta długoterminowego UE – 198 (w tym: 122 obywateli Ukrainy).
 
Zezwolenia na pracę -wnioski 2018-ogółem 27056
Wnioski dot. obywateli Ukrainy 2018 - 15870

Gośćmi w studio byli:

Wrocławski polityk i informatyk - Daniel Wasyliszyn ze stowarzyszenia Wolność.

Maciej Lisowski z partii Kukiz15 - Przedsiębiorca, polityk, sam zatrudniający Ukraińców, ale także wielokrotnie krytycznie w mediach oceniający niektóre z zachowań imigrantów w Polsce;
Maciej Mandelt - działacz Stowarzyszenia Nomada zajmującego się dialogiem międzykulturowym;
Ksenia Khobta - z firmy Ewigol, z firmy pomagającej w legalizacji pobytu cudzoziemców;
Artem Zozulia - z Konsulatu honorowego Ukrainy we Wrocławiu oraz Fundacji Ukraina;
Oleksandr Martyniuk - Redaktor naczelny w inpoland.net.pl - Infoportal Wroclawia.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~herykG
2019-08-02 22:34:36
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: -1
To już taki kraj, gdzie mordercy z OUN i UPA są bohaterami! W Bieszczadach, gdzie żyli Bojkowie, stawiają obecnie pamiątkowe tablice z symbolem herbu Ukrainy - widłami. Ojciec Stepana Bandery ma być świętym kościoła grekokatolickiego. W tej sytuacji Świerczewskiego powinniśmy uważać za patrona południowo-wschodniej Polski. I dziękować mu za "łuny w Bieszczadach".
~herykG
2019-08-02 22:17:53
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 0
Dlaczego w Polsce nikt nie mówi nic złego o Białorusinach? Dlaczego o Ukraińcach nie da się powiedzieć nic dobrego? Jak byłem mały, a któryś z nas małych był wredny lub zły, to się go przezywało "ty, Ukraińcu!" Dlaczego?
~henrykG
2019-08-02 22:12:36
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 0
Spiesz się kochać Ukraińców, póki Ci głowy nie odrąbią, bo po tym będzie już za późno.
~henrykG
2019-08-02 22:10:29
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 0
Kiedyś, na początku lat 70-tych (już ubiegłego wieku), gdy byłem mały, byłem na obozie harcerskim na Pomorzu. W mundurkach harcerskich weszliśmy w kilku na wiejską posesję napić się wody ze studni, bo był upał i pić się chciało. Stara baba zaczęła biec do nas z siekierą. Uciekliśmy. Okazało się, że to przesiedlona Ukrainka.
~Polak
2019-07-01 13:44:15
z adresu IP: (213.86.xxx.xxx)
Ocena: 1
Dajecie spokój tym Ukraincom, też jestem na emigracji od 16 lat i wiem czym jest rasizm ,nie lubiany za bycie Polakiem ,zabieram pracę itd. Ja tam nic do ukrainca nie mam do puki nie jest banderowcem oczywiście.
~Basstardo
2019-03-29 20:29:25
z adresu IP: (87.206.xxx.xxx)
Ocena: 1
Tak, dajcie tym roszczeniowym gamoniom palec, później będzie ręka... . Ludzie co Wy robicie?! Drugi Wołyń sobie chcecie wyhodować i to za Wasze pieniądze?! Co Wy robicie.... myślcie.
~belka
2019-03-20 16:19:19
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: 4
Czy byliby Państwo uprzejmi nie drażnić olbrzymią flagą żowto-synią polskiego odbiorcy z Kresów, który ma z ta flaga bolesne skojarzenia? Przecież znalazłaby się jakaś fotografia choćby pięknej Ukrainki...
~w sklepie...
2019-03-20 10:51:13
z adresu IP: (37.190.xxx.xxx)
Ocena: 4
przy kasie ekspedientka mówi po angielsku do klienta - ten wybałusza gały i odpowiada po ukraińsku,ona do niego po niemiecku pyta czy może w tym języku bo go nie rozumie a ten krzyczy do niej,że on jest Ukrainiec i tylko w tym języku będzie rozmawiał więc odpowiada mu po polsku,że jest w Polsce i w tym języku ma się komunikować.Obrażony zostawił zakupy i wyszedł ze sklepu.
~Kaszy wary
2019-03-20 09:12:59
z adresu IP: (46.76.xxx.xxx)
Ocena: 1
Ukraina
~////
2019-03-20 02:13:13
z adresu IP: (37.8.xxx.xxx)
Ocena: -2
Nie mam nic przeciw nim. Śmiem twierdzić, że gdyby nie podsycane przez Niemców, czy Rosjan uprzedzenia, RP trojga narodów nikt by nie podskoczył. Nie byłoby II wojny światowej. Nie byłoby holokaustu (ofiary całopalnej).
~WWW
2019-03-19 19:05:55
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 4
300 000? To już jest niebezpieczna proporcja... A czemu nic nie piszecie o Roku Bandery, obchodzonym na Ukrainie?
~erick
2019-03-19 17:58:40
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 4
... prawie żaden z piszących nie ma pojęcia jaka jest sytuacja na naszym rynku pracy, na 30 potrzebnych do pracy np na budowie zgłasza się ok. 10 / nie koniecznie trzeźwych / Polaków i ponad 30 Ukraińców, głównie od firm specjalizujących się w poszukiwaniu fachowców. Nie prawdą jest też, że nie chcą mówić po polsku albo, że to nie fachowcy. Tak jak my zapychamy ogromną potrzebę pracy w Anglii czy W Niemczech tak Oni zapychają tę dziurę u nas. Na szczęście nie mogą pracować oficjalnie na tamtym rynku, bo nie sa w UE, co będzie jak będą mogli, strach się bać ...
~Kit Dżoł
2019-03-19 17:07:11
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: -2
...jak długo będziecie odbierać Polakom pracę? Hahahaha uśmiałem się do łez. Jesteśmy tak prpracowici u siebie w kraju, że niedługo swoim pkb dogonimy togo. Co innego, gdy płacą w euro lub funtach, o tak, tutaj będziemy robić, jak woły, żeby mieć.
~Karol
2019-03-19 16:50:51
z adresu IP: (83.21.xxx.xxx)
Ocena: 4
A może zatrzymanych po alkoholu za kółkiem deportować z zakazem wjazdu do krajów Unii. Z nich tacy pracownicy jak z koziej........ Zachowują się podobnie jak muzułmanie im jest ich więcej tym bardziej arogancy i roszczeniowi.
~Dolnoslazak
2019-03-19 15:43:12
z adresu IP: (79.110.xxx.xxx)
Ocena: 3
chce ukrainiec pracowac w Polsce to ;swiadectwo co potrafi, znac jezyk polski ,dokument o niekaralnosci to podstawa!! rano wsiadam do autobusu a smrod okropny od tych typow. czas zamknac granice przeciez ukraince nie sa w Unii!,a zalewaja nasz kraj !!!!
~Jest jak jest
2019-03-19 15:13:38
z adresu IP: (217.97.xxx.xxx)
Ocena: 2
Nie wiem jak inni, ale Ci pracownicy mogą liczyć na wiesze pensje niz Polacy, maja większe prawa i dopłaty do wynajmowania mieszkań. Na coś takiego nie moge liczyć, dyskryminacja?
~roko
2019-03-19 14:21:32
z adresu IP: (109.91.xxx.xxx)
Ocena: 7
ja pracuję po całej europie - dla belgijskiej firmy - i niestety szefowie wymagają odemnie języka angielskiego i niestety na kontraktach w niemczech - zleceniodawca czyli niemiec żąda znajomości języka niemieckiego. Ukraińcy w polsce nauczyli się wykorzystywać to ze mówią tylko po ukraińsku. Najlepiej powiedzieć ja nie panimaju i sprawa załtwiona. A co do ubera czy taxi to mus mówić w języku kraju w którym się pracuje.
~Polak
2019-03-19 14:21:24
z adresu IP: (78.9.xxx.xxx)
Ocena: 7
Polacy powinni pracować w Polsce a polityka władz sprzyja wypychaniu Polaków za granicę i ściąganiu na ich miejsce Ukraińców, zupełnie niedopuszczalna sytuacja i bardzo niebezpieczna, jak zwykle gdy buduje się duże mniejszość, nad którą łatwo stracić kontrolę, wolę być obsługiwany przez swoich niż obcych
~Mecenas
2019-03-19 14:15:13
z adresu IP: (50.254.xxx.xxx)
Ocena: 13
Polacy, ktorzy wyjezdzali na zachod za praca tez byli szykanowani i jakos nikt nad nimi sie nie litowal. Przynajmniej siedzieli cicho i nie panoszyli sie jak ci co teraz przyjezdzaja z Ukrainy. Jestes gosciem i chcesz tu byc dostosuj sie do zasad w Polsce. Pracownicy w sklepach czy w taxi powinni miec minimalna znajomosc jezyka polskiego.
~Khm
2019-03-19 13:27:03
z adresu IP: (178.43.xxx.xxx)
Ocena: 3
Przez politykę, a raczej złodziejstwo wszystkich bez wyjątku rządów "postkomunistycznych", wyjechali z Polski młodzi ludzie. Ci, którzy pozostali nie są w stanie zapełnić wszystkich stanowisk pracy. Nie ma co pluć na Ukraińców. Jak Polska stanie się uczciwym, praworządnym krajem i będzie w stanie przywołać tym emigrantów, Ukraińcy nie będą mieli racji bytu. Mając do wyboru obcokrajowca, czy Polaka, częściej wybór padnie na Polaka. Ale mając do wyboru - Ukrainiec albo nikt, trudno się dziwić, że zatrudniani są Ukraińcy (czy inne nacje)
~Ja ni panimaju kierowioku
2019-03-19 13:20:36
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 8
Polacy, repatrianci - tych oceniam bardzo dobrze, znają język, są pracowici i uczciwi. Rodowitych ukrainców oceniam zle - bydło. Zreszta wcale mnie to nie dziwi, bo pochadzą z kraju bez tradycji, historii i kultury. Niech wracają do swojego kijowa lub lepianek z g...
~waleria
2019-03-19 13:12:54
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: 8
Ja tez ich tu nie chce.Nie rozumiem co do mnie mowia ukrainskie ekspedientki.Wszedzie tych ludzi pełno. Niech juz jada do siebie
~Wrocław
2019-03-19 13:06:55
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: 7
A tak naprawde,Kiedy Ci obcokrajowcy wyjada do swej Ojczyzny? Ukraina tez potrzebuje swoich fachowcow. ONI MIELI WESPRZEC NIEMCY a nadal tu siedza.Nauczyliscie śie zawodu to jechac nazad albo wpieriot.Niemcy 3×wiecej płaca
~Gość
2019-03-19 12:08:55
z adresu IP: (31.0.xxx.xxx)
Ocena: 18
Nieswojo można się poczuć w mieście gdzie polskiego nie słychać