REPORTAŻ: Piekielna muzyka w Środzie Śląskiej [POSŁUCHAJ]

Elżbieta Osowicz, mk | Utworzono: 2019-04-04 15:42 | Zmodyfikowano: 2019-04-04 15:49
A|A|A

fot. materiały prasowe

- Metalowe granie było słychać w miasteczku od siedmiu lat, ale zaproszony na tegoroczną edycje grecki zespół Rotting Christ-  w tłumaczeniu Gnijący Chrystus -  przelał czarę goryczy - tłumaczy miejscowy proboszcz Wiesław Pindel: 

Pod petycją podpisało się ponad 1800 osób. Organizator festiwalu Mirosław Chołda podkreśla, że żaden z zaproszonych zespołów nie ma wyroku z obrazę uczuć religijnych, a na imprezie nie ma mowy o satanizmie:

Organizatorzy festiwalu zrezygnowali z dotacji nie zgadzając się na ingerencję w program imprezy. Jak mówią festiwal w lipcu tego roku odbędzie się zgodnie z planem. Przeciwnicy wysłali prośbę o interwencję do Urzędu Miejskiego i Starostwa, zawiadomili także wojewodę dolnośląskiego i marszałka oraz władze kościelne. 

Odpowiedź kurii:

W imieniu Księdza Arcybiskupa Józefa Kupnego bardzo dziękuję za list, w którym w prezentuje Pan swoje obawy dotyczące organizacji w Środzie Śląskiej festiwalu „Uwolnić Muzykę”. Metropolita wrocławski odbiera Pana pismo oraz interwencje podejmowane w związku z opisywaną inicjatywą, jako wyraz troski i odpowiedzialności za życie społeczne miasta, którego Pan jest mieszkańcem. Po dokładnym zapoznaniu się z przedstawioną przez Pana argumentacją oraz repertuarem zespołów zapraszanych w poprzednich latach do Środy Śląskiej tudzież zapowiedzianych jako gwiazdy tegorocznego festiwalu, metropolita wrocławski rozumie Pańskie obawy i w pełni je popiera.

Ksiądz arcybiskup podkreśla, że ogromnym nadużyciem wolności słowa tudzież prawa do ekspresji artystycznej jest profanowanie liturgii chrześcijańskiej i obrażanie uczuć religijnych poprzez wyśmiewanie związanych z nimi symboli czy wartości. Nasz metropolita rozumie, że wśród znacznej części społeczeństwa organizacja festiwalu może wzbudzać niepokój oraz z uznaniem przyjmuje reakcję mieszkańców miasta i powiatu, którzy występują przeciwko jego organizacji w zapowiedzianej formie.

Proszę przyjąć wyrazy szacunku i zapewnienie o pamięci w modlitwie.

Od 2012 roku na Festiwalu Uwolnić Muzykę wystąpiło 107 zespołów, na scenie pojawiło się ponad 650 artystów, co roku na imprezę przychodzi około 800 osób.

W reportażu głos zabrali:

  • inicjatorka zbierania podpisów Marta Wilczyńska
  • proboszcz Wiesław Pindel
  • organizator festiwalu Mirosław Chołda
  • znawca muzyki metalowej Paweł Domino
  • fan muzyki metalowej, prawnik Krzysztof Buck
  • mieszkańcy Środy Śląskiej

Autor: Elżbieta Osowicz

Realizacja: Julia Nowaczyńska

POSŁUCHAJ:

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~monika kedzior wroclaw
2019-07-07 08:28:54
z adresu IP: (88.156.xxx.xxx)
Ocena: 0
nienawidze muzyki metalowej. a ludzie dobrze mowia, ze nie chca tej muzyki. .niech dadza koncert, ale nie muzyke metalowa, no niechbybyla metalowa ale w lagodny spsob. a pan miroslaw cholda to ma przecudny glos i przystojniachca z niego. mocne calusy dla pana miroslawa chody.
~Ewa
2019-05-04 12:27:24
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: -3
Żenada ,niech każdy słucha tego, co mu się podoba.Nie rozumiem tej nagonki.Nie odniosłam wrażenia,ze ta muzyka to kult szatana.Jest tam mnóstwo mądrych tekstów.Na profanację się tez nie zgadzam i mimo ,że lubię metal unikam zespołów satanistycznych. Rotting Christ dla mnie taki nie jest.,doszukiwania się zła wszędzie to jakiś absurd.A festyny, koncerty disco polo to nie jest jawny kult Pana tego świata: prymitywne wartości takie jak żądza pieniądza i ciała jest w tej muzyce na pierwszym miejscu.Biedni są ludzie , którzy nie widzą głębi i spłaszczają wszystko do swoich płytkich osądów.
~Tyyyy
2019-04-16 13:36:26
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: 4
Szkoda by było jakby to się nie odbyło bo Zawsze dużo seksownych małolat tak jest chętnych na zabawę you know what i mean\m/
~...
2019-04-16 13:31:33
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: 0
Szkoda by
~Średzianka
2019-04-16 11:01:07
z adresu IP: (83.4.xxx.xxx)
Ocena: 35
Swoją drogą Panie Łukaszu, pragnę zwrócić uwagę na to, że w tym serwisie komentarze pojawiają się wraz z początkiem adresu IP. Te mają bardzo znikomą szansę powtarzalności, a dziwnym trafem z adresu 5.173.xxx.xxx komentuje aż czterech użytkowników, w tym są oni nawet różnej płci, ponieważ używane nicki to Łukasz, mieszkanka, ~... oraz ludzie. To się nazywa profesjonalna walka o wolność słowa. Przyzna Pan, że sytuacja jednoznacznie wskazuje na to, że jeden człowiek w tym przypadku (sądzę, że o imieniu Łukasz, bo to jego komentarzy ostatecznie jest najwięcej), stara się robić sztuczny tłum. Słabe to, serio. Tym bardziej 1800 osób podpisanych na petycji ma sens, bo ani jedna z tych osób nie występuje pod czterema różnymi imionami :) To jak mamy się do Pana zwracać? Łukasz, czy raczej mieszkanka? :) Serdecznie pozdrawiam i życzę nabrania dystansu :) Miłego dnia :)
~Średzianka
2019-04-10 11:32:24
z adresu IP: (83.4.xxx.xxx)
Ocena: 68
Mam szczerą nadzieję, że festiwal nie będzie się więcej odbywał w moim mieście. To po prostu straszny wstyd. Chołda nawet nie potrafi bronić z klasą organizacji. Organizatorzy ośmieszają się na każdym kroku. Miałkie to strasznie i niepotrzebne.
~Łukasz
2019-04-06 17:04:42
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: -15
Jeżeli powiat zlikwiduje koncert to mogą się spodziewać pozwu ode mnie za naruszenie moich praw obywatelskich. Natomiast ks. Pindel, p. Wilczyńscy, p. Dwornicki wkroczyli na drogę walki politycznej i w sposób polityczny będą zwalczani. Wkurzyli mnie wchodząc z buciorami w moje życie i mogą liczyć na adekwatną odpowiedź. Słucham metalu od ponad 25 lat i nie pozwolę sobie ograniczać moich praw i wolności bo ktoś szatana widzi wszędzie, nawet w Harrym Potterze czy w sztukach walki. Kumpel Pindela, którego gościł w Środzie na gościnnych występach, w Gdańsku palił książki i płyty. Takie to jest "towarzystwo".
~Łukasz
2019-04-06 16:08:22
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: -14
Pani Wilczyńska skończyła studia na Wydziale Teologicznym więc pewnie się tam nasłuchała bidula o diabłach, demonach i innych głupotach. Trudno, jak chce sobie w to wierzyć to niech wierzy, ja nie mam zamiaru rezygnować z moich praw obywatelskich bo ktoś ma spaczony pogląd na świat i wszędzie widzi diabły.
~fan
2019-04-06 15:01:56
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: -15
Dziękujemy wszystkim protestującym za świetną reklamę :) Organizatorzy nie mogliby sobie lepszej wymarzyć :)
~Łukasz
2019-04-06 13:35:29
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: -14
To jest sprawa polityczna, niektórzy jak np. pani Wilczyńska po prostu chcą sobie nabić "popularkę" i tyle. Za to ksiądz, który hitlerowskim obyczajem pali książki w Gdańsku im nie przeszkadza.
~Grzegorz
2019-04-05 06:18:12
z adresu IP: (188.147.xxx.xxx)
Ocena: -14
Część moich wdpółwyznawców działa widzę jak pieski Pawłowa. Przykre że i hierarchia wpisuje się w to niedorzeczne działanie. To jest tylko pokazywanie, jakim to się niby jest dobrym chrześcijaninem. Nikomu to nie służy, a wielu może irytować.
~słuchacz
2019-04-04 22:38:23
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: 13
Wszyscy rezygnują z wspierania festiwalu, od lat a pierwszym była Solidarność - firmowała początki swym logotypem. Z muzyki alternatywnej zrobiło się rykowisko, nie da się wypić piwa i zjeść kiełbasy tak rok temu naparzali... A organizator dokłada do pieca, cytaty z biblii co trzeci wpis, na plakatach też łac., czy to do rozgłosu potrzebne?
~Angela
2019-04-04 17:12:32
z adresu IP: (89.204.xxx.xxx)
Ocena: -12
szkoda że ktokolwiek ma problem z takim festiwalem. Wielki szacunek dla osób organizujących współczuję wam bo pewnie macie i tak dużo na głowie a musicie jeszcze borykać się z takimi problemami.
~Lokom
2019-04-04 17:08:46
z adresu IP: (46.134.xxx.xxx)
Ocena: -8
Pani Marta chyba nie ma co robić i doszukuje się nie wiadomo czego. Czyżby zazdrość że organizatorzy z roku na rok tworzą coraz to lepszy festiwal?
~...
2019-04-04 16:48:58
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: -9
a ja sobie nie życzę dudnienia pod oknami w świeto wina przez dwa dni i wchodzenia do obrzyganej klatki schodowej po upojnych koncertach. Jestem w szoku, że radni- głównie młodzi ludzie podejmują takie decyzje szok!!
~ludzie
2019-04-04 16:43:10
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: -8
przecież tam idzie kto chce płacąc za wejściówkę, na Święto Wina idzie za darmo kto chce... o co kaman??!!
~mieszkanka
2019-04-04 16:41:37
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: -10
ja piernicze, wstyd mi za moich włodarzy, co za zaścianek... żeby wszyscy podpisujący petycję byli "aniołami" XXI wiek!!!! No cóż PIS...