REPORTAŻ: Piekielna muzyka w Środzie Śląskiej [POSŁUCHAJ]

Elżbieta Osowicz, mk | Utworzono: 2019-04-04 15:42 | Zmodyfikowano: 2019-04-04 15:49
A|A|A

fot. materiały prasowe

- Metalowe granie było słychać w miasteczku od siedmiu lat, ale zaproszony na tegoroczną edycje grecki zespół Rotting Christ-  w tłumaczeniu Gnijący Chrystus -  przelał czarę goryczy - tłumaczy miejscowy proboszcz Wiesław Pindel: 

Pod petycją podpisało się ponad 1800 osób. Organizator festiwalu Mirosław Chołda podkreśla, że żaden z zaproszonych zespołów nie ma wyroku z obrazę uczuć religijnych, a na imprezie nie ma mowy o satanizmie:

Organizatorzy festiwalu zrezygnowali z dotacji nie zgadzając się na ingerencję w program imprezy. Jak mówią festiwal w lipcu tego roku odbędzie się zgodnie z planem. Przeciwnicy wysłali prośbę o interwencję do Urzędu Miejskiego i Starostwa, zawiadomili także wojewodę dolnośląskiego i marszałka oraz władze kościelne. 

Odpowiedź kurii:

W imieniu Księdza Arcybiskupa Józefa Kupnego bardzo dziękuję za list, w którym w prezentuje Pan swoje obawy dotyczące organizacji w Środzie Śląskiej festiwalu „Uwolnić Muzykę”. Metropolita wrocławski odbiera Pana pismo oraz interwencje podejmowane w związku z opisywaną inicjatywą, jako wyraz troski i odpowiedzialności za życie społeczne miasta, którego Pan jest mieszkańcem. Po dokładnym zapoznaniu się z przedstawioną przez Pana argumentacją oraz repertuarem zespołów zapraszanych w poprzednich latach do Środy Śląskiej tudzież zapowiedzianych jako gwiazdy tegorocznego festiwalu, metropolita wrocławski rozumie Pańskie obawy i w pełni je popiera.

Ksiądz arcybiskup podkreśla, że ogromnym nadużyciem wolności słowa tudzież prawa do ekspresji artystycznej jest profanowanie liturgii chrześcijańskiej i obrażanie uczuć religijnych poprzez wyśmiewanie związanych z nimi symboli czy wartości. Nasz metropolita rozumie, że wśród znacznej części społeczeństwa organizacja festiwalu może wzbudzać niepokój oraz z uznaniem przyjmuje reakcję mieszkańców miasta i powiatu, którzy występują przeciwko jego organizacji w zapowiedzianej formie.

Proszę przyjąć wyrazy szacunku i zapewnienie o pamięci w modlitwie.

Od 2012 roku na Festiwalu Uwolnić Muzykę wystąpiło 107 zespołów, na scenie pojawiło się ponad 650 artystów, co roku na imprezę przychodzi około 800 osób.

W reportażu głos zabrali:

  • inicjatorka zbierania podpisów Marta Wilczyńska
  • proboszcz Wiesław Pindel
  • organizator festiwalu Mirosław Chołda
  • znawca muzyki metalowej Paweł Domino
  • fan muzyki metalowej, prawnik Krzysztof Buck
  • mieszkańcy Środy Śląskiej

Autor: Elżbieta Osowicz

Realizacja: Julia Nowaczyńska

POSŁUCHAJ:

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Tyyyy
2019-04-16 13:36:26
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: 3
Szkoda by było jakby to się nie odbyło bo Zawsze dużo seksownych małolat tak jest chętnych na zabawę you know what i mean\m/
~...
2019-04-16 13:31:33
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: 0
Szkoda by
~Średzianka
2019-04-16 11:01:07
z adresu IP: (83.4.xxx.xxx)
Ocena: 35
Swoją drogą Panie Łukaszu, pragnę zwrócić uwagę na to, że w tym serwisie komentarze pojawiają się wraz z początkiem adresu IP. Te mają bardzo znikomą szansę powtarzalności, a dziwnym trafem z adresu 5.173.xxx.xxx komentuje aż czterech użytkowników, w tym są oni nawet różnej płci, ponieważ używane nicki to Łukasz, mieszkanka, ~... oraz ludzie. To się nazywa profesjonalna walka o wolność słowa. Przyzna Pan, że sytuacja jednoznacznie wskazuje na to, że jeden człowiek w tym przypadku (sądzę, że o imieniu Łukasz, bo to jego komentarzy ostatecznie jest najwięcej), stara się robić sztuczny tłum. Słabe to, serio. Tym bardziej 1800 osób podpisanych na petycji ma sens, bo ani jedna z tych osób nie występuje pod czterema różnymi imionami :) To jak mamy się do Pana zwracać? Łukasz, czy raczej mieszkanka? :) Serdecznie pozdrawiam i życzę nabrania dystansu :) Miłego dnia :)
~Średzianka
2019-04-10 11:32:24
z adresu IP: (83.4.xxx.xxx)
Ocena: 68
Mam szczerą nadzieję, że festiwal nie będzie się więcej odbywał w moim mieście. To po prostu straszny wstyd. Chołda nawet nie potrafi bronić z klasą organizacji. Organizatorzy ośmieszają się na każdym kroku. Miałkie to strasznie i niepotrzebne.
~Łukasz
2019-04-06 17:04:42
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: -15
Jeżeli powiat zlikwiduje koncert to mogą się spodziewać pozwu ode mnie za naruszenie moich praw obywatelskich. Natomiast ks. Pindel, p. Wilczyńscy, p. Dwornicki wkroczyli na drogę walki politycznej i w sposób polityczny będą zwalczani. Wkurzyli mnie wchodząc z buciorami w moje życie i mogą liczyć na adekwatną odpowiedź. Słucham metalu od ponad 25 lat i nie pozwolę sobie ograniczać moich praw i wolności bo ktoś szatana widzi wszędzie, nawet w Harrym Potterze czy w sztukach walki. Kumpel Pindela, którego gościł w Środzie na gościnnych występach, w Gdańsku palił książki i płyty. Takie to jest "towarzystwo".
~Łukasz
2019-04-06 16:08:22
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: -14
Pani Wilczyńska skończyła studia na Wydziale Teologicznym więc pewnie się tam nasłuchała bidula o diabłach, demonach i innych głupotach. Trudno, jak chce sobie w to wierzyć to niech wierzy, ja nie mam zamiaru rezygnować z moich praw obywatelskich bo ktoś ma spaczony pogląd na świat i wszędzie widzi diabły.
~fan
2019-04-06 15:01:56
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: -15
Dziękujemy wszystkim protestującym za świetną reklamę :) Organizatorzy nie mogliby sobie lepszej wymarzyć :)
~Łukasz
2019-04-06 13:35:29
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: -14
To jest sprawa polityczna, niektórzy jak np. pani Wilczyńska po prostu chcą sobie nabić "popularkę" i tyle. Za to ksiądz, który hitlerowskim obyczajem pali książki w Gdańsku im nie przeszkadza.
~Grzegorz
2019-04-05 06:18:12
z adresu IP: (188.147.xxx.xxx)
Ocena: -14
Część moich wdpółwyznawców działa widzę jak pieski Pawłowa. Przykre że i hierarchia wpisuje się w to niedorzeczne działanie. To jest tylko pokazywanie, jakim to się niby jest dobrym chrześcijaninem. Nikomu to nie służy, a wielu może irytować.
~słuchacz
2019-04-04 22:38:23
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: 13
Wszyscy rezygnują z wspierania festiwalu, od lat a pierwszym była Solidarność - firmowała początki swym logotypem. Z muzyki alternatywnej zrobiło się rykowisko, nie da się wypić piwa i zjeść kiełbasy tak rok temu naparzali... A organizator dokłada do pieca, cytaty z biblii co trzeci wpis, na plakatach też łac., czy to do rozgłosu potrzebne?
~Angela
2019-04-04 17:12:32
z adresu IP: (89.204.xxx.xxx)
Ocena: -11
szkoda że ktokolwiek ma problem z takim festiwalem. Wielki szacunek dla osób organizujących współczuję wam bo pewnie macie i tak dużo na głowie a musicie jeszcze borykać się z takimi problemami.
~Lokom
2019-04-04 17:08:46
z adresu IP: (46.134.xxx.xxx)
Ocena: -8
Pani Marta chyba nie ma co robić i doszukuje się nie wiadomo czego. Czyżby zazdrość że organizatorzy z roku na rok tworzą coraz to lepszy festiwal?
~...
2019-04-04 16:48:58
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: -9
a ja sobie nie życzę dudnienia pod oknami w świeto wina przez dwa dni i wchodzenia do obrzyganej klatki schodowej po upojnych koncertach. Jestem w szoku, że radni- głównie młodzi ludzie podejmują takie decyzje szok!!
~ludzie
2019-04-04 16:43:10
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: -8
przecież tam idzie kto chce płacąc za wejściówkę, na Święto Wina idzie za darmo kto chce... o co kaman??!!
~mieszkanka
2019-04-04 16:41:37
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: -10
ja piernicze, wstyd mi za moich włodarzy, co za zaścianek... żeby wszyscy podpisujący petycję byli "aniołami" XXI wiek!!!! No cóż PIS...