Nieznany Dolny Śląsk - gdzie się wybrać? 10 wyjątkowych atrakcji na lutowy weekend [WIDEO]

Radosław Bugajski, d | Utworzono: 2020-02-01 12:48 | Zmodyfikowano: 2020-02-01 12:48
A|A|A

fot. Radosław Bugajski

1. OSTRZYCA PROBOSZCZOWICKA

Ostrzyca posiada wulkaniczny rodowód, nie jest jednak wygasłym wulkanem, pomimo stożkowatego kształtu. Stanowi jego wewnętrzną część, która powstała ze zniszczenia dużo potężniejszego stożka wulkanicznego. Obecnie wzgórze to wznosi się 501 m n.p.m. i jest jedynie fragmentem komina wulkanu, wypełnionego zastygniętą magmą - bazaltem, czyli zasadową, prawie czarną skałą.

2. CZARTOWSKA SKAŁA

Miliony lat temu był to wulkaniczny komin, z którego wydobywała się lawa rozgrzana do ponad tysiąca stopni Celsjusza. Dzisiaj Czartowska Skała to pomnik przyrody. Na zboczach góry żyją rzadkie gatunki roślin i zwierząt.

3. KOLOROWE JEZIORKA

Kolorowe Jeziorka to ewenement na skalę światową. Zabarwienie wody w akwenach związane jest ze składem chemicznym ścian i dna dawnych wyrobisk. Są pozostałością po wyrobiskach dawnych niemieckich kopalni, z których największa i najstarsza - z 1785 roku - usytuowana była na terenie dzisiejszego Purpurowego Jeziorka, a nosiła nazwę Hoffnung.

4. ŻMIGRÓD I RUINY ZAMKU-PAŁACU

 Dolina Baryczy przyciąga tysiące turystów, nie tylko z Polski, ale i z całej Europy. Zobacz ruiny zamku.

5. PAŁAC W SZALEJOWIE DOLNYM

Opuszczony, zaniedbany, ale wciąż piękny! Warto zobaczyć to miejsce jadąc na południe regionu.

6. WISZĄCE TORY W ZŁOTORYI

Nieczynna linia kolejowa pod Zlotoryją przyciąga turystów z całego regionu. Rzeka podmyła nasyp, a szyny wiszą w powietrzu!

7. DOM TOWAROWY WERTHEIM - DAWNIEJ PEDET

4 kilogramy – tyle złota zużyto do ozdobienia odnowionej elewacji D.H. Renoma. To jednak tylko kropla w morzu wydatków, jakie trzeba było ponieść, by przywrócić przedwojenny blask „Wertheima” - jednego z najbardziej wyjątkowych budynków handlowych w Europie. Zobacz, jak ten sklep prezentował się w latach świetności, czyli w latach 30. i co z tego dawnego blasku udało się uratować i zachować do dziś.

8. TOTENBURG POD WAŁBRZYCHEM

Jedyny taki obiekt w Europie. Pozostałe cztery już wyburzono. Ten czworobok znajduje się niespełna kilometr od centrum Wałbrzycha. Warto zobaczyć na własne oczy!

 

9. PAŁAC MARIANNY ORAŃSKIEJ W KAMIEŃCU ZĄBKOWICKIM

Poszukiwacze historycznych skarbów i tropiciele dolnośląskich tajemnic prędzej, czy później muszą trafić do Kamieńca Ząbkowickiego. To właśnie tu, w pierwszej połowie XIX wieku, rozpoczęła się budowa jednej z najpiękniejszych arystokratycznych rezydencji w ówczesnej Europie. Zlecone przez Mariannę Orańską – córkę Wilhelma I, króla Niderlandów, prace pochłonęły kwotę miliona talarów, co wówczas odpowiadało blisko 3 tonom złota. Równie astronomiczną sumę wydano na wyposażenie tej niezwykłej książęcej rezydencji. Co stało się z tak kosztownym wyposażeniem?

 

10. PAWŁOWICE, TUŻ OBOK WROCŁAWIA. MAŁO KTO ZNA TO MIEJSCE. TRZEBA ZOBACZYĆ KONIECZNIE!

REKLAMA
Reklama