Opolski Ekspres Dęty pobił rekord czasu na trasie Opole-Wrocław

Beata Makowska, mk | Utworzono: 2019-05-11 13:35 | Zmodyfikowano: 2019-05-11 13:38
A|A|A

fot. Beata Makowska

Naukowcy z Politechniki Opolskiej zmierzyli się w sobotę z czasem przejazdu na trasie Opole Wrocław, jaki w 1937 roku wyznaczył Latający Ślązak, zwany też Latającym Pieronem. Pociąg pokonywał te trasę w mniej niż 39 minut. W wynajętym przez naukowców i pasjonatów Opolskim Ekspresie Dętym podróżowało z Opola do Wrocławia kilkaset osób. Pociąg pokonał trasę bez zatrzymywania na stacjach w czasie 40 minut. Jak twierdzi pomysłodawca wyprawy i dyrygent orkiestry dętej Przemysław Ślusarczyk, to był po prostu pech:

Podróżni zwiedzali wrocławski dworzec i najbliższą okolicę. O godzinie 14.30 ruszyli w powrotną drogę. 

Na trasie do Wrocławia się nie udało - powrót był już rekordowy. Opolski Ekspres Dęty przejechał z Wrocławia do Opola w 36 minut i 3 sekundy - szybciej niż przedwojenny Latający Ślązak, szybciej - jak piszą organizatorzy próby bicia rekordu - niż najszybszy Express Intercity (czyli Pendolino) na tej trasie.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~2+2=4
2019-08-02 16:10:09
z adresu IP: (195.254.xxx.xxx)
Ocena: 1
wstyd poloczki wstyd i hańba, Japonia 30lat po wojnie ma shinkanseny 250km/h a wy ???
~Sansa
2019-05-12 16:49:04
z adresu IP: (193.148.xxx.xxx)
Ocena: -2
Dzień dobry Faceci :D Szukam pana na potajemne randki. Liczę 19 wiosen i mam zgrabne ciało, moje topless fotki i kontakt na tym portalu: czatkobiet. pl i szukaj moich fotek po uzytkowniku: ladysansa
~Maciej
2019-05-12 11:17:54
z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Ocena: 0
"najszybszy Express Intercity (czyli Pendolino)" Express Intercity to nie Pendolino..
~Pasażer KD
2019-05-12 11:03:23
z adresu IP: (46.134.xxx.xxx)
Ocena: -1
Rozumiem, że trzeba robić połączenia dla wszystkich miejscowości, żeby każdy mógł dojechać do miast, jednak liczba połączeń, na których pociąg zatrzymuje się na najmniejszych stacjach, gdzie wsiada/wysiada mniej niż 5 osób powinna być ograniczona do kilku na dobę. Resztę kursów powinny obsługiwać składy zatrzymujące się na kilku największych stacjach. Życzę sobie, aby np. KD obsługiwały relację Bolesławiec-Wrocław Główny w 1h10minut.
~Ślązak
2019-05-12 07:53:34
z adresu IP: (62.87.xxx.xxx)
Ocena: 3
Polska w XXI w nie potrafi nawet dorównać Niemcom sprzed 80 lat. Tak nasz Śląsk wyszedł na zmianie państwowości. Lol.
~certa
2019-05-11 20:28:31
z adresu IP: (79.110.xxx.xxx)
Ocena: 6
Bo z Wrocławia do Opola jechał z wiatrem
~certa
2019-05-11 20:25:50
z adresu IP: (79.110.xxx.xxx)
Ocena: 0
wynik sprzed ponad 130 lat gorszy tylko o 3 minuty - wielki postęp techniki Opolski Impuls pobił rekord Latającego Ślązaka. Trasa Wrocław Główny - Opole Główne opolskim Impulsem pokonana w 36 minut Na trasie Opole Główne - Wrocław Główny pociąg, który z dworca w Opolu wyruszył o godz. 10.10 przyjechał o 2 minuty później niż pociąg w 1936 roku. Uczestnicy informowali, że to z powodu nieprzewidzianego pociągu cargo, który spowolnił opolski skład. W drodze powrotnej z Wrocławia do Opola wynik sprzed ponad 130 lat - 39 minut udało się pobić. Opolski skład pokonał tę trasę w 36 minut.
~....
2019-05-11 19:09:29
z adresu IP: (31.0.xxx.xxx)
Ocena: 1
W każdym razie pociąg nie przekroczył granic Śląska...
~Pendolino
2019-05-11 19:03:33
z adresu IP: (89.64.xxx.xxx)
Ocena: 5
nadrabiając spóżnienie nie jeden raz przejechało w 35 min.
~Andrzej
2019-05-11 18:35:18
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: 0
Dlatego po tej informacji należy głęboko zreformować polskie radio Wrocław i trzeba zacząć działać to ma być regionalne radio a nie PO!!!!
~Andrzej
2019-05-11 18:31:01
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: 0
Dezinformacja szeroko pojętą w tym radio w Teleexpress poszła info że rekord został pobity
~Pizi
2019-05-11 17:46:40
z adresu IP: (185.117.xxx.xxx)
Ocena: 3
W drodze powrotnej Opolski Ekspres Dęty pobił rekord Latającego Ślązaka z 1937 roku i trasę Wrocław Główny - Opole Główne przejechał w 36 minut z 38' zakładanego rozkładu jazdy, czyli o 3 minuty!
~xx2
2019-05-11 16:24:40
z adresu IP: (93.175.xxx.xxx)
Ocena: 5
Czyli ledwo osiągnęliśmy miliardowymi nakładami stan z przed wojny. Brawo Polska! Za 100 lat będzie 35 minut.