Nie Było Grane: Weyes Blood, Big Thief, Aldous Harding, OFF Festival 2019

Michał Kwiatkowski | Utworzono: 2019-05-18 12:45 | Zmodyfikowano: 2019-05-18 12:45
A|A|A

Nie Było Grane


Natalie Mering i Adrianne Lenker nie podbijają list przebojów, ale poza nawiasem głównego nurtu są bardzo wyraźnymi postaciami, a tworzona przezeń muzyka w ramach Weyes Blood i Big Thief do tej pory wyróżniała się nie tylko na indie-rockowym firmamencie. Sprawdzimy więc czy wydane właśnie „Titanic Rising” i „U.F.O.F.” ugruntują tę pozytywną opinię?


Poza tym po raz kolejny zboczymy nieco na festiwalowy szlak, tym razem prowadzący do Katowic.
Ale po kolei: „(...) Aldous Harding jest niezwykłą wokalistką, nigdy nie zdarzyło się, aby zaśpiewała źle.” Tak kilka miesięcy temu w Nie Było Grane o swojej podopiecznej opowiadał John Parish, producent jej debiutanckiego albumu „Party”.


Nie Było Grane - indie, shoegaze, alternatywa, eksperymenty i proste piosenki - Radio Wrocław Kultura, środa 21.00-23.00 (powtórka: w sobotę od 17.00)


Aldous Harding pochodzi z Auckland. Pięć lat temu zadebiutowała w ojczyźnie, a siła tej pierwszej płyty była tak duża, że wytwórnia 4AD postanowiła podpisać z nią kontrakt i zaoferować pomoc w postaci sprawdzonego u boku PJ Harvey muzyka, który czuwać miał nad procesem powstawania kolejnego albumu. „Party” znalazło miejsce w niejednym muzycznym podsumowaniu 2017 r., a Harding była jedną z najbardziej oczekiwanych na letnich festiwalach.
Wtedy nie udało jej się dotrzeć do Polski, w tym roku ma być już znacznie lepiej. Nie tylko jest jedną z gwiazd OFF Festivalu ale i przyjedzie do nas z nowym materiałem. Ponownie wyprodukowanym przez Parisha.
Posłuchamy sporych fragmentów płyty „Designer”, cofniemy się też do czasów, kiedy Aldous nagrywała na Antypodach. W dodatku nie sama, a z pewnym artystą, o którym ostatnio również było całkiem głośno.


A co do wspomnianego OFF Festivalu, oto ostatni rzut festiwalowych ogłoszeń:

Tęskno
Rzadko zespoły trafiają z nazwą tak doskonale zespoloną z muzyką, choć ten akurat mógłby się też nazywać Błogo. Ewentualnie Ciepło. Albo Magicznie. Wokalistka Joanna Longić i pianistka Hania Raniszewska ze swojej niesłychanej muzykalności i wrażliwości kreują unikalną, pozagatunkową atmosferę, dla której trudno znaleźć porównanie zarówno na polskiej, jak i światowej scenie. Nic dziwnego, że „Mi", debiut płytowy Tęskno, uważa się za jeden z najważniejszych polskich albumów 2018 roku.

Veronica Vasicka
DJ-ka, producentka i muzyczna aktywistka, odpowiedzialna za ponowne odkrycie dla świata pionierów elektroniki z lat 80., założycielka labeli Minimal Wave i Cititrax. Najczęściej grywa w swym rodzimym Nowym Jorku – również w radiostacji, którą współzakładała: East Village Radio – ale ze swoimi setami, łączącymi postindustrialną elektronikę z undergroundowym techno zjeździła już cały świat.

Juan Wauters
Kolejna fala popularności brzmień latynoskich jest faktem, ale jeśli myślicie, że prawdę o tej kulturze opowie wam Rosalía – po tym koncercie zmienicie zdanie. Tym bardziej, że nie będzie to po prostu prezentacja piosenek, ale bliskie spotkanie z fascynującą osobowością. Juan jest urodzonym w Urugwaju i wychowanym w Nowym Jorku pieśniarzem dnia codziennego. Karierę zaczynał w The Beets, sprawnie łącząc garażowego rocka z folkową wrażliwością, solo skłania się raczej ku tej drugiej. Wydany w tym roku album „La Onda de Juan Pablo" jest pierwszą płytą Wautersa zaśpiewaną w całości po hiszpańsku i zarazem muzycznym dziennikiem z podróży po Ameryce Łacińskiej. To zwykłe piosenki o zwykłym życiu – i w tym tkwi ich niezwykłe piękno

Dr. Rubinstein
Marina Rubinstein urodziła się w Rosji, wychowała w Tel Awiwie i tam wsiąkła w kulturę klubową, ale skrzydła rozwinęła po przeprowadzce do Berlina. Jako Dr. Rubinstein regularnie dba o to, by takie miejsca jak Berghain czy //:aboutblank utrzymywały odpowiedni poziom nasycenia acid techno. 
 
VTSS
Martyna Maja – doskonale znana bywalcom imprez Brutażu i Jasnej 1 – wypływa ze swoim wysokooktanowym, surowym techno na szerokie wody. Podbija Berlin, nagrywa dla Intrepid Skin i Haven, dołączyła do nowojorskiego kolektywu Discwoman. Dlaczego właśnie jej kariera toczy się w takim tempie? Nie tylko to usłyszycie, ale i poczujecie każdą komórką ciała.
 
Tuzza
Benito i Ricci przyjadą do nas z... Warszawy. Poza tym, że Tuzza to po prostu świetny, newschoolowy hip-hop, uwagę zwraca koncept oryginalnie pomyślany i konsekwentnie realizowany. Twórcy „Fino Alla Fine" z klisz wykradzionych z amerykańskich filmów o mafii kreują obrazy nie tylko oryginalne, ale też celnie, choć ironicznie, opisujące polską współczesność.
 
The Real Gone Tones
Brakowało na OFF-ie prawdziwego, soczystego rockabilly – więc nadrabiamy zaległości, zapraszając The Real Gone Tones, ozdobę katalogu barcelońskiej El Toro Records. W muzyce warszawskiej formacji usłyszycie zresztą więcej, bo jest i miejsce na bluesa, jest na country, a to wszystko podane stylowo, z feelingiem, w elektryzującym dwugłosie Marli Marvel i Simona Paco Núñeza

Podczas tegorocznej edycji OFF Festivalu wystąpią również wcześniej ogłoszeni: Foals, Suede, Jarvis Cocker introducing JARV IS..., Stereolab, Neneh Cherry, Aldous Harding, Superorganism, Hania Rani, Perfect Son, Electric Wizard, The Gaslamp Killer, The Comet is Coming, Daughters, Lotic: Endless Power, The Body, Dezerter gra "Underground Out of Poland", slowthai, Black Midi, Trio Jazzowe Marcina Maseckiego, OM, SAMA', Jakuzi, Phum Viphurit, Durand Jones & The Indications, Lebanon Hanover, Honey Dijon, Loyle Carner, Pablopavo i Ludziki z Naprawdę Dużym Zespołem , Emerald, Octavian, EABS feat. Tenderlonious, Ammar 808, Tirzah, Soccer Mommy, P.Unity, Wczasy, Entropia, Boogarins, Bamba Pana & Makaveli oraz Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk".
 
OFF Festival Katowice 2019 odbędzie się w dniach 2-4 sierpnia, w Dolinie Trzech Stawów. Trzydniowe karnety w cenie 360 zł możecie już kupić w OFF Sklepie. Cena ta obowiązuje do 9 czerwca lub do wyczerpania biletów z drugiej puli! W sprzedaży są już również bilety na pole namiotowe, w cenie 80 zł.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama