Misja Wrocław: Eugeniusz Salo, dziennikarz Kuriera Galicyjskiego

Piotr Kaszuwara, jk | Utworzono: 2019-05-30 12:12 | Zmodyfikowano: 2019-05-30 08:45
A|A|A

fot. archiwum prywatne

Eugeniusz Salo to dziennikarz Kuriera Galicyjskiego, który zaraz po studiach we Lwowie przyjechał kontynuować naukę we Wrocławiu. Jedna z jego babek była Polką, a druga Ukrainką. Historia potoczyła się tak, że jego rodzina została po stronie ukraińskiej. Od urodzenia mówił po ukraińsku, a polskiego uczył się z telewizji i radia. Eugeniusza pytamy o to, jak żyje się Polakom na Ukrainie, Ukraińcom na Ukrainie oraz Ukraińcom we Wrocławiu.

- Ukraińcy z którymi rozmawiam tutaj, mówią że czują się wrocławianami. To nawet zabawne, bo we Lwowie na Rynku zawsze słyszę język polski, a tutaj we Wrocławiu w Rynku cały czas "ukraińską mowę" - śmieje się nasz gość.

POSŁUCHAJMY:

W Misji Wrocław co tydzień poznajemy kogoś innego. Ludzi z różnych stron świata, którzy Wrocław pokochali na tyle, by się tu osiedlić, żyć, mieszkać i działać. Dodajmy, że działać aktywnie.

Są muzykami, malarzami, dziennikarzami, fotografami, przewodnikami wycieczek, mają swoje własne biznesy i wnoszą do naszego społeczeństwa coś od siebie. Dzięki swojemu działaniu łamią stereotypy i sprawiają, że dzięki nim możemy poznać najdalsze zakątki globu, a także odmienne tradycje i kultury poprzez zwyczajną rozmowę. Po polsku. Bo wielu z nich świetnie operuje naszym językiem. Są i tacy, którzy gorzej radzą sobie z "ą", "ę", "ł", czy odróżnieniem "ź" od "ż", a co dopiero "ż" od "rzy" w pisowni.

Zapraszamy w każdy czwartek po godzinie 21.05.

Piotr Kaszuwara i jego goście.

 

Zobacz także całe archiwum Misji Wrocław

oraz posłuchaj muzyki tego odcinka:

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama