Stanisław Moniuszko – bohater fabularny i dokumentalny. Spotkanie ossolińskie

Radio Wrocław, d | Utworzono: 2019-06-12 14:35
A|A|A

(fot. mat. prasowe)

Stanisław Moniuszko – bohater fabularny i dokumentalny. Spotkanie ossolińskie
15/06/2019 (sobota), godz. 12.00-16.00

W bieżącym roku przypada 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki, w związku z którą Sejm RP ustanowił tego polskiego kompozytora patronem całego roku 2019. Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu włącza się w obchody tego jubileuszu poprzez organizację wydarzenia pt. Stanisław Moniuszko – bohater fabularny i dokumentalny. Ossolińskie spotkanie, które odbędzie się w sobotą, 15 czerwca 2019 roku.

O godz. 12.00 rozpocznie się muzyczno-filmowy spacer tropem Stanisława Moniuszki we Wrocławiu, który poprowadzi znana wrocławska dziennikarka, pomysłodawczyni i realizatorka cieszących się wielkim powodzeniem spacerów tematycznych, redaktor Beata Maciejewska. Spacer rozpocznie się na pl. Wolności, a na jego trasie znajdą się miejsca związane z początkami życia muzycznego we Wrocławiu, instytucje dokumentujące historię wykonań muzyki Moniuszki na Dolnym Śląsku, a także miejsca eksponujące żydowskie oblicze miasta, w tym także oblicze muzyczne. Trasa spaceru zakończy się w gmachu głównym Ossolineum, przy ul. Szewskiej 37, gdzie będzie można zobaczyć wybrane obiekty ze zbiorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich dotyczące postaci Stanisława Moniuszki i jego twórczości.

O godz. 14.00 w Auli im. prof. M. Gębarowicza w gmachu głównym Ossolineum rozpocznie się spotkanie z dr Krystyną Dachterą, teatrologiem, historykiem opery i znawczynią przeszłości Opery Wrocławskiej. Rozmowa pt. Moniuszko na gruzach Festung Breslau. Początki opery w polskim Wrocławiu poświęcona będzie pierwszej powojennej premierze opery Halka Stanisława Moniuszki, która odbyła się we Wrocławiu już 8 września 1945 roku. To i kolejne przedstawienia z muzyką Stanisława Moniuszki dały początek nie tylko działalności Opery Dolnośląskiej we Wrocławiu, ale były także jednym z narzędzi propagandy lat 40. i 50. XX wieku. Spotkanie poprowadzi dr Agnieszka Topolska z Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

Bezpośrednio po spotkaniu rozpocznie się pokaz filmu Overture to Glory (reż. Max Nosseck, USA 1940), jednego z ostatnich przedwojennych filmów w jidysz produkcji amerykańskiej. To jedyny w historii zagraniczny film o Stanisławie Moniuszce. Polski kompozytor, grany w nim przez arcy przystojnego aktora Jacka Mylonga Muntza, staje na drodze kantora wileńskiej synagogi, na zawsze odmieniając los żydowskiego śpiewaka. Takiego oblicza Stanisława Moniuszki nie znamy. Oryginalna wersja językowa w jidysz z angielskimi i polskimi napisami. Licencji na pokaz udzielił właściciel praw do filmu: National Center for Jewish Film

SZCZEGÓŁOWY HARMONOGRAM:

15/06/2019 (sobota)

12.00
pl. Wolności (od strony głównego wejścia do Narodowego Forum Muzyki
Tropem Stanisława Moniuszki. Muzyczno-filmowy spacer z Beatą Maciejewska
Wstęp wolny

14.00
gmach główny Ossolineum, ul. Szewska 37 (Aula im. prof. M. Gębarowicza)
Moniuszko na gruzach Festung Breslau. Początki opery w polskim Wrocławiu
Spotkanie z dr Krystyną Dachterą
Projekcja filmu Overture to Glory (reż. Max Nosseck, USA 1940)
Wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.
Obowiązują zapisy: marketing@ossolineum.pl, tel. 71 371 95 95

Wydarzeniu towarzyszy wystawa archiwalnych dokumentów ze zbiorów Ossolineum.

Projekt dofinansowany ze środków
Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama