Cassandra Wilson - "Closer To You: The Pop Side"

Andrzej Patlewicz | Utworzono: 2009-06-06 11:19 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

Już swoimi poprzednimi albumami Cassandra Wilson udowodniła, że jest wokalistką nietuzinkową, mającą niespotykaną charyzmę i rozpoznawalny tembr głosu.

Mało kto tak potrafi zaczarować i zahipnotyzować swoimi głębokimi wokalizami. Wilson uważana jest za królową nastrojowych ballad, które najpiękniej interpretuje raz na jazzowo, innym razem zbliżając się do bluesa, a nawet r'n'b.

To wszystko można znaleźć na jej najnowszym krążku "Closer To You: The Pop Side", zawierającym jedenaście kompozycji pochodzących z repertuaru innych wykonawców takich jak Glenn Campbell, Bob Dylan, Ann Peables, Neil Young, Van Morrison, The Band, The Monkees, The Wallflowers, Sting, Cyndi Lauper czy U2.

Te doskonale znane utwory w nieco zmienionej jazzowej aranżacji, począwszy od "Love Is Blindness", poprzez "Time After Time", "Fragile", "Closer To You", "Last Train To Clarksville", "The Weight", "Tupelo Honey", "Harvest Moon", "I Can’t Stand The Rain", "Lay Lady Lay", aż po "Wichita Line Man" mają zupełnie inny muzyczny charakter. Słuchając nowych wersji tych znanych tematów mamy wrażenie jakbyśmy słuchali ich po raz pierwszy.

Każdy z tych utworów już wcześniej pojawił się na płytach wydanych w jazzowej oficynie Blue Note, która w tym roku obchodzi siedemdziesiąte urodziny.

Cassandra Wilson już nie raz udowodniła - i to podczas koncertu na żywo - że potrafi absolutnie przykuć naszą uwagę swoją muzyką i stopniowo od skupienia przenieść ją do świata wyobraźni. Mocne wrażenie wywarła swoją interpretacją utworu Neila Younga "Harvest Moon". Jej wokalny jazz z popowymi naleciałościami ma niesłychaną impulsywność brzmienia, wraz z subtelnym wyczuciem swingu.

Wśród muzyków, z którymi współpracowała nagrywając te utwory znaleźli się instrumentaliści z najwyższej półki sceny jazzowej i okołojazzowej. Wśród tych jedenastu interpretacji znanych utworów każdy ze słuchaczy wybierze na pewno coś dla siebie.


Cassandra Wilson - "Closer To You: The Pop Side"
Wydawnictwo: Blue Note/Universal Music Polska

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama