Liczba zachorowań na raka piersi w Polsce rośnie z roku na rok

Elżbieta Osowicz, KM | Utworzono: 2019-06-19 07:00 | Zmodyfikowano: 2019-06-19 07:01
A|A|A

fot. archiwum radiowroclaw.pl

Co gorsza w całym kraju rośnie też liczba zgonów, a w Europie zachodniej spada - podkreśla ekspert sytemu ochrony zdrowia Jakub Gierczyński:

Sytuację może poprawić większy nacisk na profilaktykę, czyli wczesne wykrywanie zmian, leczenie w wyspecjalizowanych ośrodkach i dostęp do leków zarejestrowanych w Unii Europejskiej. W Polsce działa zaledwie 8 Brest Unitów, jeden z nich działa we Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu, na przykład w Niemczech jest ich 20. 

Według danych Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych w minionym roku zanotowano 18 tysięcy przypadków, na Dolnym Śląsku diagnozę usłyszało 1600 kobiet. Co gorsza mimo wielu kampanii edukacyjnych i akcji profilaktycznych rośnie też liczba zgonów. Według dr Rafała Markowskiego z Dolnośląskiego Centrum Onkologii lepsze wyniki leczenia można osiągnąć w wyspecjalizowanych ośrodkach takich jak wrocławski Breast Unit:

Eksperci podkreślają że Polki chorujące na raka piersi nadal nie mają dostępu do wszystkich leków zarejestrowanych i stosowanych w innych krajach Unii Europejskiej.

Więcej na ten temat mówiliśmy w Radiowym Oddziale Ratunkowym:

 

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama