W Siechnicach strzelają z działa w grad

Malwina Gadawa, GN | Utworzono: 2019-07-03 08:08 | Zmodyfikowano: 2019-07-03 08:10
A|A|A

W okresie letnim grad często potrafi uprzykrzyć życie rolnikom, często dochodzi do zniszczenia upraw. Przedsiębiorstwo Produkcji Ogrodniczej Siechnice postanowiło walczyć z naturą i zamiast liczyć straty zainwestowało w działo gradowe, które strzela do burzy. Dzięki temu zamiast gradu na ziemie ma spaść deszcz. To pozwala na ochronę pomidorów i ogórków, które dojrzewają w siechnickich szklarniach. Nie wszystkim mieszkańcom podoba się jednak ten sposób:

Część mieszkańców jest jednak wyrozumiała i rozumie postępowanie siechnickich szklarni:

Jacek Gierczak, kierownik wydziału środowiska Urzędu Miejskiego w Siechnicach tłumaczy na jakiej zasadzie działa urządzenie:

Władze gminy zaś zwróciły się z prośbą o pomoc do Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Mają nadzieję, że naukowcy przedstawią informacje na temat wpływu dział przeciwgradowych na środowisko.

Prokurent spółki Ireneusz Kucharski tłumaczy Radiu Wrocław, że w tym momencie nie jest upoważniony do wypowiadania się w tej sprawie, ale na pewno w najbliższym czasie spółka udzieli informacji, które rozwieją wszystkie wątpliwości mieszkańców gminy.

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Stachu
2019-07-05 12:27:45
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 0
Jedno jest pewne. Duży może wincyj, zwłaszcza kiedy płaci w gminie podatki... mer Milan już dał wstęp do odpowiedzi jak sprawa armaty zostanie załatwiona.
~Madja
2019-07-05 07:08:08
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 0
Jestem mieszkanka Siechnic i w zeszłym roku grad zniszczył elewacje mojego domu i rośliny o które dbalam kilka miesięcy, bardzo się cieszę że ktoś walczy z gradem i tym samym chroni mój dobytek!!!!! Strzały nie są uciążliwe!!!!! Pozdrawiam
~Magdalena
2019-07-05 07:06:10
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 0
Jestem mieszkanka Siechnic i w zeszłym roku grad zniszczył elewacje mojego domu i rośliny, o które kilka miesięcy dbalam, bardzo się cieszę że ktoś walczy z gradem i tym samym chroni mój dobytek, strzały nie są uciążliwe!!!!! Dziękuję
~...
2019-07-04 11:49:23
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: 0
Przez to cholerne działo deszczu nie ma !!! Wszystko schnie jak tu żyć, skoro deszcz przepędzany jest..
~Rafi
2019-07-03 20:29:52
z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Ocena: 0
O co wam tak naprawde chodzi. Nic wam sie nie podoba. Jest upał, źle. Jest zimno, źle. Pada deszcz, źle. Niech wiec grad n... wam na głowy i niszczy wasz dobytek. Banda obłudników.
~Awe
2019-07-03 20:00:47
z adresu IP: (46.77.xxx.xxx)
Ocena: -2
Popieram, trzeba korzystać z dobrodziejstw nauki. Rozum nade wszystko.
~Mario
2019-07-03 18:48:49
z adresu IP: (31.0.xxx.xxx)
Ocena: 1
Mieszkam 10 km od Siechnice słychać to strzelanie w nocy i to intensywnie , kiedyś nie zapowiadano gradu a działko naparzało całą noc. Spać się nie dało
~F111
2019-07-03 17:48:30
z adresu IP: (81.15.xxx.xxx)
Ocena: 0
Popieram to strzelanie.
~Mozaika
2019-07-03 16:14:42
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 1
Bardzo mądrzy ludzie w tej spółce! Nie chcą płakać jak większość rolników, że plony zostały zniszczone i wyłudzić odszkodowanie, tylko dbają o to co mają i zarabiają! Takich ludzi się popiera!
~Używajcie MÓZGU!
2019-07-03 16:05:59
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 3
Ludzie jesteście chorzy. Żyje tu i też to słyszałem. Trwało to jakiś czas i to wszystko. Chronią swój dobytek swoją firmę czy to takie dziwne?? Czy nie zabrał byś swojego auta z ulicy gdybyś wiedział że spadnie na niego drzewo lub taki grad który zrobi w nim szkody?? Ludzie... Kościół codziennie rano o 6.30 budzi mieszkańców ale tego nikt nie ruszy....
~Metro66
2019-07-03 15:50:26
z adresu IP: (77.255.xxx.xxx)
Ocena: 0
To jest działo przeciw burzowe . Nabój rozpędza chmury .Dlatego wszędzie wokoło pada a Siechnice omija .
~koko
2019-07-03 15:10:04
z adresu IP: (213.238.xxx.xxx)
Ocena: 0
Bo to jest Polska właśnie. Polak zna się na wszystkim lub/i wszystko neguje. A siano w głowie jak było tak jest
~Bezpiecznie
2019-07-03 15:09:55
z adresu IP: (217.97.xxx.xxx)
Ocena: -1
A czy mieszkaniec Wrocławia tez będą zabezpieczeni przed gradem z nieba?
~Siechniczanin
2019-07-03 13:43:04
z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
Ocena: 0
A co tam mieszkańcom nie przeszkadza? Nie żartujmy,że raz czy dwa razy w roku jest to uciążliwe.
~Stachu
2019-07-03 13:35:10
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 0
Przy każdej burzy stawiam w oknie gromnice. To dzięki temu nie ma gradu. Wsadzce se w... to działko i jego wystrzały :ppp
~Rolnik z sasiedztwa
2019-07-03 10:13:41
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 5
Grad, gradem do tej pory bywało różnie jednego roku zniszczenia w polu były większe innego nie było ich wogole I żyło się dalej ale przynajmniej były obiady deszczu A teraz ani deszczu ani gradu ani plonów bo susza....
~A może to działa tak:
2019-07-03 10:08:12
z adresu IP: (83.238.xxx.xxx)
Ocena: 0
Po prostu ktoś lubi sobie głośno postrzelać i na pewno to niema nic wspólnego z tym że grad zamieni się w deszcz, prędzej przepędzi chmury z tego miejsca i zamiast deszczu będzie figa z makiem.
~naukowiec
2019-07-03 09:27:38
z adresu IP: (131.228.xxx.xxx)
Ocena: 5
W ogóle ciekawe jest to, że te "działa gradowe" nie mają żadnej potwierdzonej skuteczności, a podstawy naukowe według których miałyby działać są co najmniej wątłe. Dla zainteresowanych proponuje wpisac sobie npw w wikipedię "hail cannon". Ktoś to produkuje i sprzedając wciska kit, ktoś inny łyka ten kit i kupuje to coś. Szkoda tylko mieszkańców którzy muszą znosić niedogodności działania tego "systemu", który ma skuteczność porównywalną z homeopatią. Czyli żadną.
~Esp.
2019-07-03 09:24:16
z adresu IP: (90.156.xxx.xxx)
Ocena: -2
Super rozmówcy.
~I wszystko jasne... $$$$$
2019-07-03 09:01:22
z adresu IP: (79.110.xxx.xxx)
Ocena: 1
Z opinii biegłego sądowego z 2015 r., jaką dysponuje gmina Pszczółki [analiza kształtowania się opadów atmosferycznych w gm. Pszczółki za okres 2013-14] wynika, że suma opadów jest tu niższa od normy. Zdaniem biegłego ingerencja w „lokalną cyrkulację atmosferyczną, np. używanie dział przeciwgradowych może przyczynić się do tego, że chmury nie dają opadów.
~Nie pada u nas od 60 dni
2019-07-03 08:58:25
z adresu IP: (79.110.xxx.xxx)
Ocena: 3
Susza na cały powiat. Masakra. Zero deszczu.