Polacy na trzecim miejscu na półmetku żużlowych MŚ par

Piotr Pietraszek, PAP | Utworzono: 2019-07-20 21:45 | Zmodyfikowano: 2019-07-20 21:45

W polskiej ekipie najlepiej w sobotę spisywał się Bartosz Zmarzlik, który w sześciu startach zdobył 17 punktów. Maksym Drabik w trzech uzyskał cztery, a zupełnie nie wiodło się jego klubowemu koledze z Betardu Sparty Wrocław. Maciej Janowski, który również pojechał w trzech biegach nie zdobył żadnego punktu. W pierwszym swoim występie wrocławianin został wykluczony za dotknięcie taśmy, w dwóch kolejnych przyjeżdżał do mety ostatni. Pech nie opuszczał Janowskiego do samego końca. W ostatnim wyścigu sobotniej części rywalizacji kapitan Betardu Sparty miał groźnie wyglądający upadek, po tym jak wjechał w niego Szwed Filip Hjelmland. Polak przeleciał przez kierownicę i z pełnym impetem uderzył głową oraz barkiem o tor. Janowski o własnych siłach wrócił do parku maszyn, ale w powtórce zastąpił go Drabik.

Na półmetku finału różnice w czołówce są minimalne. Australijczycy mają 23 pkt, Rosjanie 22, Polacy 21, a Duńczycy 19 punktów.

To druga edycja zawodów po nazwą FIM Speedway of Nations. Żużlowcy rywalizują przez dwa dni. Zespół, który po sobotnim i niedzielnym ściganiu będzie miał najwięcej punktów awansuje do finału, a ekipy z pozycji dwa i trzy spotkają się barażu, którego zwycięzca także pojedzie o złoto.

Każdy zespół składa się z dwóch zawodników i rezerwowego. Jeden z nich nie może mieć więcej niż 21 lat i musi wystąpić przynajmniej raz w każdym turnieju finałowym. W przypadku Polski jest to Maksym Drabik.

Pierwszą edycję przed rokiem we Wrocławiu wygrali Rosjanie, biało-czerwoni zdobyli brązowy medal.