Wystawa „Portret x3”

Radio Wrocław | Utworzono: 2019-08-05 10:28 | Zmodyfikowano: 2019-08-05 10:31
A|A|A

fot. materiały prasowe

Na ekspozycję składa się wybór prac trzech wrocławskich artystów fotografików: Kingi Bartosik, Rafała Warzechy oraz Przemka Piwowara. Kuratorem wystawy jest Krzysztof Saj. Proponujemy w Galerii FOTO-GEN świeże i odważne spojrzenie na sztukę portretu fotograficznego.

Twórcy biorący udział w wystawie „Portret x3” różnią się znacznie od siebie w stylistyce podejścia do tematu. Przemek Piwowar reprezentuje kanon portretu wykorzystujący fotografię streetową. Jego ujęcia portretowanych osób są dynamiczne, wyrwane z tkanki miejskiej scenerii. Portretowani są „łapani” w kadrze właśnie w ramach owego „decydującego momentu” (Bressona). Czarno–białe fotografie Piwowara wyraźnie eksponują emocje portretowanych osób, są jakby zapisami momentalnych odsłon ich osobowości. Drugi z artystów Rafał Warzecha prezentuje serię portretów osób ze środowiska subkultury rocka gotyckiego, związanego ze znanym i popularnym wydarzeniem na Dolnym Śląsku, a mianowicie Castle Party w Bolkowie. Jego cykl zdjęć nosi tytuł „Maski”.

Trzecią osobą dopełniającą ekspozycję jest wrocławska artystka Kinga Bartosik, która zajmuje się portretem w konwencji fashion. Jej portrety cechuje magnetyzm, a zarazem niepokój widoczny na twarzach modeli. Artystka potrafi z niezwykłą finezją operować światłem, a na plenery wybiera często postindustrialne krajobrazy. Fotograficy Ci mimo że, prezentują raczej różne podejście do problemu portretu w fotografii, to wiąże ich jednak wspólny mianownik, a jest nim głęboka empatia w stosunku do modela, a także umiejętność wychwycenia owej aury fotogenii – swoistej „poezji” obrazu fotograficznego – wartości zawsze ważnej dla sztuki fotografii.

Data
8 sierpnia 2019 – 30 sierpnia 2019

Wernisaż: 9. 08.2019, godz. 19.00

Miejsce
Galeria FOTO-GEN

Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu
Instytucji Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

pl. bpa Nankiera 8, 50-140 Wrocław
tel. 71 344 78 40
e-mail: galeria.foto-gen@okis.pl

Galeria czynna
Od wtorku do piątku w godz. 10.00–18.00; sobota-niedziela w godz. 11.00-19.00

Bilety
Normalny 4 zł, ulgowy 2 zł

REKLAMA
Zdjęcia

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Informujemy, ze wydarzenia zaplanowane w Sali Koncertowej Radia Wrocław do końca czerwca 2020 r. nie odbędą się. O zmianach terminów będziemy Państwa informować na bieżąco.
Reklama