XVI Festiwal Ensemble im. Księżnej Daisy

Radio Wrocław | Utworzono: 2019-08-20 19:00
A|A|A

Fot. materiały prasowe

Festiwal Ensemble posiada unikalną formułę. Złożony jest z prowadzonych równolegle czterech równoważnych i wzajemnie się uzupełniających elementów: Kursu Interpretacji Muzyki Kameralnej (dla muzyków klasycznych), Warsztatów Jazzowych i Warsztatów Aktorskich im. Jerzego Grzegorzewskiego oraz cyklu koncertów i przedstawień będących syntezą wielu godzin wspólnej pracy młodych artystów i profesorów. Działania warsztatowe w przypadku muzyków klasycznych mają miejsce w najróżniejszych składach w trakcie codziennych prób, aktorzy i muzycy jazzowi pracują wspólnie z profesorami nad ostatecznym kształtem przedstawień i koncertu jazzowego. Wszyscy artyści spotykają się na dłuższy czas, by wspólnie pracować nad poszczególnymi utworami, przygotować się do ich prezentacji, która jest unikatowa w danym składzie. Etap wspólnej pracy twórczej jest więc tak samo istotny, jak sam koncert czy pokaz aktorski.

W ramach części muzycznej Festiwalu odbędzie się 8 koncertów, podczas których muzycy zaprezentują przygotowane podczas wspólnych prób utwory. Z zaproszonych profesorów i zakwalifikowanych uczestników na początku Festiwalu dobierane są zespoły. W skład każdego z nich wchodzi co najmniej jeden profesor oraz młodzi uczestnicy. Każdy młody artysta występuje w trakcie Festiwalu w co najmniej trzech zespołach, dzięki czemu ma szansę zagrać ze wszystkimi innymi uczestnikami i większością profesorów.

Grono profesorów stanowią: José Gallardo i Paavali Jumppanen (fortepian), Piotr Tarcholik, Jakub Jakowicz i Marcin Markowicz (skrzypce), Katarzyna Budnik i Tomoko Akasaka (altówka), Jakob Kullberg i Alexander Gebert(wiolonczela) oraz Sebastian Aleksandrowicz (obój). Młodzi jazzmani, studenci szkół muzycznych o profilu jazzowym, pracować będą pod kierunkiem wszechstronnego, niezwykle ciekawego i inspirującego artysty, jakim jest Marcin Masecki. Podczas szeregu prób pracować będą nad stylistyką improwizacji jazzowych, nabiorą umiejętności współpracy w procesie twórczym oraz poznają wiele technik oraz rodzajów improwizacji wykorzystywanych we współczesnej muzyce jazzowej. Efekty tej pracy poznamyna koncercie, który odbędzie się w Starej Kopalni.

W części teatralnej udział wezmą doświadczeni i znani oraz młodzi artyści. Próby i cały proces twórczy są niezwykle istotnym elementem projektu pozwalającym również na zespolenie grupy, wspólną pracę nad interpretacją tekstów, rozmowy nad kontekstem, w jakim były one tworzone. W efekcie tej pracy zostaną przygotowane 2 pokazy aktorskie – oba pokazy zaprezentowane zostaną dwukrotnie.

Warsztaty teatralne poprowadzą znakomici aktorzy, wykładowcy Akademii Teatralnej w Warszawie – Izabela Kuna i Wojciech Malajkat.

W programie muzycznym XVI Festiwalu Ensemble uwagę zwraca ogromne zróżnicowanie czasowe prezentowanych utworów kameralnych – od początków kameralistyki w jej dzisiejszym rozumieniu, czyli utworu mistrza Józefa Haydna, aż po utwory współczesne, w tym prawykonanie utworu napisanego specjalnie na zamówienie Festiwalu.

W ślad za stylistyczną różnorodnością idzie bogactwo gatunków – w programie festiwalowym znajduje się zarówno duet (Fantazja f-moll na 4 ręce D.940 F. Schuberta), jak i smyczkowe i fortepianowe tria, kwartety, kwintety i utwór na orkiestrę smyczkową.

Program zestawia ze sobą utwory należące do ścisłego kanonu repertuarowego kameralistyki (utwory Haydna, Brahmsa, Beethovena czy Weberna) z dziełami wykonywanymi dużo rzadziej, ale nie ustępującymi wartością artystyczną – kompozycje Ernesta von Dohnanyi, Gustava Mahlera czy Alfreda Schnittke są tego najlepszym przykładem.

Twórczość polska zaprezentowana będzie w przez 3 utwory napisane przez współczesnych kompozytorów trzech różnych pokoleń: Krzysztofa Meyera (ur. 1943), Pawła Szymańskiego (ur. 1954) oraz Jerzego Rogiewicza (ur. 1983). Zestawienie ich kompozycji w kontekście arcydzieł muzyki europejskiej z podobnego okresu ukaże nadzwyczajnie wysoki poziom polskiej muzyki kameralnej ostatniego stulecia.

Na uwagę zasługuje również tradycyjna już obecność na naszym Festiwalu prawykonania utworu napisanego specjalnie na zamówienie Festiwalu, w tym roku będzie to utwór Jerzego Rogiewicza.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Informujemy, ze wydarzenia zaplanowane w Sali Koncertowej Radia Wrocław do końca czerwca 2020 r. nie odbędą się. O zmianach terminów będziemy Państwa informować na bieżąco.
Reklama