DRJ: Piknik Edukacyjny w Bielawie

Małgorzata Majeran-Kokott, jk | Utworzono: 2019-09-17 13:54 | Zmodyfikowano: 2019-09-21 15:49
A|A|A

fot. Joanna Mazurek

Na terenie Interaktywnego Centrum Poszanowania Energii można było zdobyć wiele informacji na temat unikalnego piękna Gór Sowich o każdej porze roku.

Podczas pikniku wszyscy zapoznali się z przyrodą i uwarunkowaniami geograficznymi Gór Sowich. Prowadzący spotkanie opowiadał o gatunkach chronionych oraz o wpływie zanieczyszczenia środowiska na ekosystem Gór Sowich. Część druga spotkania poświęcona była nietoperzom - Góry Sowie to ich ostoja. Uczestnicy mieli możliwość nie tylko przyjrzenia się nietoperzowi z bliska, ale nawet ich nakarmienia.

Interaktywne Centrum Poszanowania Energii to placówka edukacyjna o charakterze proekologicznym stworzona w Bielawie dzięki współpracy miasta z Niemiecką Fundacją Ochrony Środowiska (DBU) i Unią Europejską. Niezwykłość tego projektu polega na udanym połączeniu historii, ze spojrzeniem w przyszłość. Historyczna jest sama lokalizacja Interaktywnego Centrum Poszanowania Energii, znajduje się ono bowiem na terenie pochodzącej z początku XX wieku stacji pomp, która zbudowana została w 1909 roku i dostarczała przez dziesięciolecia wodę do pobliskich zakładów włókienniczych.

Dzięki inicjatywie miasta obiekt ten zyskał drugie życie. Obok części muzealnej z zachowaną starą stacją pomp, stworzono nowoczesną placówkę dydaktyczną, której celem jest edukacja ekologiczna w różnych grupach wiekowych. Uczestnicy prowadzonych zajęć zgłębiają wiedzę na temat możliwości pozyskiwania energii w szczególności ze źródeł odnawialnych, a także metod jej poszanowania. Dzięki bogatemu wyposażeniu placówki w pomoce dydaktyczne uczestnicy mogą w sposób aktywny śledzić procesy wytwarzania energii dawniej i dziś.

Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie Ziemia Dzierżoniowska.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama