Muzyka z całego świata na Eklektik Session

Anna Mikołajczyk, BT | Utworzono: 2019-09-25 20:28 | Zmodyfikowano: 2019-09-25 22:28
A|A|A

fot. mat. prasowe

Eklektik Session prezentuje w tym roku wyjątkowo wyrafinowaną mieszkankę dźwięków świata w wykonaniu wirtuozów muzycznej narracji. Przez trzy festiwalowe dni w unikatowych lokalizacjach Wrocławia zagrają artyści z Japonii, Turcji, Izraela, Norwegii i Wielkiej Brytanii. Wszyscy muzycy wystąpią na jednej scenie podczas wspólnego koncertu finałowego pod szyldem Eklektik Orchestra.

Grande finale w… serwisie samochodowym Mercedesa
Finał festiwalu (6 października) odbędzie się w niecodziennej przestrzeni – hali serwisowej salonu samochodowego Mercedes–Benz Grupa Wróbel – z udziałem artystów z Japonii, Turcji, Izraela, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Norwegii, z pogranicza wielu stylistyk, reprezentujących odmienne kultury. – Tegoroczny koncert Eklektik Orchestra śmiało nazwać można jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych tej jesieni w Polsce – zapowiada Radek Bond Bednarz, pomysłodawca i reżyser koncertu finałowego, a zarazem dyrektor festiwalu. Występ orkiestry poprzedzi koncert Blue Desert, po którym należy spodziewać się eksplozji energii, hipnotycznych melodii, płonących rytmów i niekończącej się wirtuozerii. Muzyka zespołu łączy Izrael i Palestynę. Jest także mieszanką transu, dubu, dźwięków Dabke i Gnawa. Współzałożyciel projektu, Yossi Fine, to jeden z najbardziej znanych muzyków i producentów na świecie. Nominowany był do nagrody Grammy. Wyprodukował ponad 40 albumów, 20 z nich okrywając złotem, wiele platyną. Yossi Fine nagrywał i występował m.in. z Davidem Bowie i Lou Reedem. W Blue Desert gra na specjalnej mikrotonowej gitarze. Z kolei Ben Aylon to perkusista znany z unikatowego neo-afrykańskiego stylu gry. Tworzy wybuchowe plemienne rytmy, używając najrozmaitszych afrykańskich i współczesnych bębnów. Na koncercie we Wrocławiu pojawi się także Sharon Mansur, księżniczka środkowowschodniej klawiatury.

Bezpłatny transport autobusem Airport Express
Na koncert finałowy będzie można dotrzeć autobusem Polbus PKS Wrocław Airport Express. Na www.evenea.pl/event/es2019 dostępna jest limitowana pula biletów, które gwarantują bezpłatny przejazd z centrum miasta na koncert i z powrotem. Przystanek początkowy znajduje się na Dworcu PKS oraz na placu Dominikańskim.


Japonia i Turcja na otwarcie festiwalu
Eklektik Session zainauguruje Takuya Nakamura, japoński artysta, kompozytor i multiinstrumentalista. We Wrocławiu wystąpi z Azumi Oe, tancerką Butoh, w najnowszym projekcie Piano Warp łączącym fortepian z elektroniczną manipulacją na żywo, tańcem i multimediami. Na dokładkę dostaniemy projekt Big Beats Big Times, za którym stoi pochodzący ze Stambułu perkusista Berke Can Özcan. Artysta ma koncie różne role: producenta, dyrektora muzycznego i kompozytora muzyki filmowej, ale na szczególną uwagę zasługuje jego upodobanie do tworzenia dźwięków z przedmiotów codziennego użytku takich jak doniczki z terakoty, kapsle, miotły czy stara pralka. Oba wydarzenia odbędą się w Muzeum Pana Tadeusza zlokalizowanym w Kamienicy Pod Złotym Słońcem, w sercu wrocławskiego Rynku. Pierwszy dzień festiwalu zakończy się w pięknych wnętrzach Muzeum Teatru, dawnym skrzydle południowym Pałacu Królewskiego, gdzie zagra norweski skład Erlend Apnesth Trio.


Sobota na Manhattanie
Za sprawą Eklektik Session na wrocławskim Manhattanie zagości londyńskie SoHo. Pod szyldem legendarnego klubu Ronnie Scott's Jazz Club, obchodzącego w tym roku 60-lecie działalności, wystąpią młodzi artyści dynamicznej sceny stolicy Wielkiej Brytanii. W Dziekanacie usłyszymy Sarah Tandy Trio oraz Marijus Aleksa jako MAPS. W dniu koncertu odbędzie się oprowadzanie po lokalnym Manhattanie z przewodniczką Iwoną Stec. Awangardowy kompleks mieszkaniowo-usługowy na placu Grunwaldzkim pochodzi z początku lat 70-tych. Zaprojektowany został przez uznaną architektkę, Jadwigę Grabowską – Hawrylak, której twórczość zaprezentowana została w tym roku w jednej z galerii Nowego Jorku. Zapisy: www.evenea.pl/event/es2019 . Tego samego dnia w Kinie Nowe Horyzonty odbędą się warsztaty artystyczne prowadzone przez Katarzynę i Julię Kulpa.

Sprzedaż biletów odbywa się za pośrednictwem www.goout.net oraz www.evenea.pl/event/es2019 z wyjątkiem wydarzeń z 4 października – bilety na wydarzenia w Muzeum Pana Tadeusza (Takuya Nakamura, Berke Can Özcan) dostępne są na www.bilety.ossolineum.pl i w kasach muzeum.

Eklektik Session to międzynarodowa platforma artystyczna oraz wyjątkowy festiwal, który zdążył wpisać się w kalendarz najważniejszych wydarzeń kulturalnych Wrocławia. Eklektik Session skutecznie zaciera granice stylistyczne, promuje oraz integruje środowiska twórcze, nawiązuje bliską współpracą z artystami, festiwalami oraz instytucjami z całego świata. Pomysłodawcą Eklektik Session jest Radek Bond Bednarz, wrocławski artysta, muzyk i producent; laureat Wrocławskiej Nagrody Muzycznej za nowatorstwo w tworzeniu muzycznego wydarzenia angażującego środowisko i publiczność w spotkanie z różnymi dziedzinami sztuki. Kolejne odsłony festiwalu podsumowuje jedyna w swoim rodzaju Eklektik Orchestra z udziałem wszystkich artystów danej edycji. W dotychczasowych eklektycznych projektach wystąpili m.in. Nils Petter Molvaer, Jan Bang, Erik Honore, Arve Henriksen, Sebastian Studnitzky, Josh Dion, Øyvind Hegg-Lunde, Samuel Rohrer, Eivind Aarset, Claudio Puntin, Loup Barrow, Nadishana, Mieko Miyazaki, Guo Gan, Ganesh Anandan, Erland Dahlen, Wu Wei, Tom Mays, Yonathan Levy oraz wielu innych wybitnych artystów z całego świata.

www.EklektikSession.com
www.vimeo.com/EklektikSession


Eklektik Session 2019
Home & Identity
4-6.10.2019

Dyrektor artystyczny: Radek Bond Bednarz

PROGRAM

piątek, 4 października
Muzeum Pana Tadeusza
ul. Rynek 6 

g. 19:00
Piano Warp [Japonia]
Takuya Nakamura – fortepian, elektronika
Azumi Oe – tancerka Butoh

g. 20:00
Big Beats Big Times [Turcja]
Berke Can Özcan – instalacja perkusyjna
gościnnie: Tord Knudsen – światło, projekcje

Partner wydarzenia: Muzeum Pana Tadeusza, Zakład Narodowy im. Ossolińskich

g. 21:30
Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego
plac Wolności 7A

Erlend Apneseth Trio [Norwegia]

Erlend Apneseth – skrzypce hardanger
Stephan Meidell – gitara
Øyvind Hegg-Lunde – perkusja

Partner wydarzenia: Muzeum Miejskie Wrocławia oraz Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego

sobota, 5 października

godz. 12:00
Kino Nowe Horyzonty, foyer poziom 3, Kazimierza Wielkiego 19a/21
„Dom i Tożsamość” – warsztaty artystyczne z Katarzyną i Julią Kulpa
Zapisy: www.evenea.pl/event/es2019

g. 18:00
Craft na Manhattanie, plac Grunwaldzki 6
Spacer z przewodnikiem po wrocławkim Manhattanie
Zapisy: www.evenea.pl/event/es2019

g. 20:00
Klub Dziekanat, plac Grunwaldzki 18-20

Eklektik presents: Ronnies Scott’s Jazz Club [Wielka Brytania]
Sarah Tandy Trio
Marijus Aleksa MAPS

Partnerzy wydarzenia: Ronnie Scott’s Jazz Club, SoHo Radio, klub Dziekanat

niedziela, 6 października
hala serwisowa Mercedes-Benz Grupa Wróbel
ul. Graniczna 4A

g. 19:00
YOSSI FINE & BEN AYLON​ [Izrael]
Blue Desert
Yossi Fine – gitara mikrotonowa, bass
Ben Aylon – perkusja, instrumenty perkusyjne
Sharon Mansur – synth bass, instrumenty klawiszowe

g. 20:30
EKLEKTIK ORCHESTRA​ [All Artists]

Sarah Tandy – klawisze
Sharon Mansun – klawisze
Stephan Meidell – gitara
Erlend Apneseth – skrzypce hardanger
Takuya Nakamura – klawisze, trąbka
Yossi Fine – gitara mikrotonowa, bass
Øyvind Hegg-Lunde - perkusja
Berke Can Özcan – instalacja perkusyjna
Ben Aylon - instrumenty perkusyjne
Bond – bass, elektronika

dźwięk: Roli Mosimann
światło: Tord Knudsen
koncept: Bond

Partner wydarzenia: Mercedes-Benz Grupa Wróbel

Sprzedaż biletów odbywa się za pośrednictwem www.goout.net z wyjątkiem wydarzeń z 4 października – bilety na wydarzenia w Muzeum Pana Tadeusza (Takuya Nakamura, Berke Can Özcan) dostępne są na www.bilety.ossolineum.pl i w kasach muzeum.

www.EklektikSession.com
www.vimeo.com/EklektikSession

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama