Wielomilionowe uniijne dotacje dla Kolei Dolnośląskich nadal pod znakiem zapytania

Andrzej Andrzejewski, d | Utworzono: 2019-11-12 08:15 | Zmodyfikowano: 2019-11-12 08:16
A|A|A

(fot. Andrzej Owczarek)

85-milionowa dotacja z Unii Europejskiej do tej pory nie została wykorzystana. Dialog miał się zakończyć w kwietniu - zakończył się teraz. Wojciech Zdanowski, wiceprezes KD twierdzi, że w końcu jeden z producentów taboru ma odpowiedni model pociągu.

- Nowością jest pojazd hybrydowy przeznaczony do obsługi zarówno linii spalinowych, jak i elektrycznych. Pojazd ten jest obecnie przedstawiany przez jednego z krajowych producentów. Zakup takiego typu pojazdu na pewno oznaczałby możliwość uruchomienia pociągów w w nowych relacjach.

Na razie nie wiadomo, jaka będzie cena nowych pociągów. Nie ma też pewności, czy Koleje Dolnośląskie - przez wielomiesięczne opóźnienie z zakupem taboru - nadal mogą liczyć na przydzieloną dotację.

- Wystąpiliśmy nawet do Centrum Unijnych Projektów Transportowych z wariantem zmiany projektu, tak aby móc kupić właśnie takiego typu tabory kolejowe. Czekamy na odpowiedź. Jednocześnie jako spółka podejmujemy działania, aby w jak najszybszym terminie zakończyć prace nad specyfikacją i móc ogłosić postępowanie.

Odpowiedzi należy się spodziewać jeszcze w tym miesiącu.

REKLAMA
Reklama