Przeprowadzili pierwszą na Dolnym Śląsku autotransplantację serca

Elżbieta Osowicz, PP | Utworzono: 2019-11-28 11:15 | Zmodyfikowano: 2019-11-28 11:15
A|A|A

Fot. materiały prasowe

Wycięli serce, usunęli zmiany nowotworowe i wszczepili serce ponownie - takie operacje to rzadkość. Lekarze z Wrocławia przeprowadzili pierwszą na Dolnym Śląsku i piątą w Polsce autotransplantację serca. 30-letni pacjent po zabiegu czuje się dobrze, choć przed nim jeszcze leczenie onkologiczne.

Krzysztof Mrozek trafił do kliniki przy Borowskiej w ubiegłym tygodniu. Pacjent nie podejrzewał, że jego stan jest tak poważny.

Guz zajmował prawie cały lewy przedsionek serca, jego powiększanie się stanowiło zagrożenie życia pacjenta. Jak mówi kardiochirurg Roman Przybylski autotransplantacja serca to była jedyna szansa ratowania tego chorego.

W czasie kiedy pacjent był bez serca, jego funkcje życiowe były podtrzymywane przez płuco-serce. Profesor Piotr Ponikowski przyznaje, że w swojej wieloletniej karierze nie widział czegoś takiego.

Niezwykłą operację przeprowadził doświadczony kardiochirurg Roman Przybylski, który od niedawna jest we wrocławskiej klinice. Wcześniej pracował w Zabrzu, gdzie zaczynał u boku profesora Zbigniewa Religi. Teraz wraz z wrocławskim zespołem przygotowuje się do pierwszego na Dolnym Śląsku przeszczepu serca.

Więcej na ten temat w Magazynie Reporterów Radia Wrocław po godzinie 15.00.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Ere
2019-12-01 11:55:57
z adresu IP: (95.41.xxx.xxx)
Ocena: -1
gratuluje lekarzom i życzę zdrowia pacjentowi
~nina
2019-12-01 09:48:39
z adresu IP: (89.75.xxx.xxx)
Ocena: 1
Super podziwiam i gratuluje, panu życzę powodzenia w leczeniu onkologicznym, a lekarzom życzę pierwszego udanego przeszczepu serduszka :)
~ANE
2019-11-29 19:02:36
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 2
SZKODA ZE POZBYLI SIE GO Z ZABRZA...
~Chylę czoła
2019-11-28 21:44:28
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: 7
Czasami mi się zdaje, że gry komputerowe wymagają skupienia. Innym razem podziwiam ludzi, którzy radzą sobie w Himalajach czy w bolidzie F1, czy w myśliwcach. Niestety tytuł "Bogowie" jest już zajęty, ale "Bogowie 2" na Panów czeka. Praca manualna na milimetrach, odcięty dopływ emocji, wyobraźnia, metodyka, odwaga. Wiecie, są w życiu takie rzeczy, które mogą być niesamowite, wręcz nierealne, niedostępne dla śmiertelników, jak wizje na haju. A tu patrzysz i szok, twój sąsiad w robocie schodzi w kapsule na dno rowu marjańskiego. Patrzysz na niego następnego dnia i pytasz jak było, mówi że ciasno. Tak się czuję widząc tych Panów.
~Majka
2019-11-28 19:53:28
z adresu IP: (93.176.xxx.xxx)
Ocena: 2
Dr Przybylski najlepszy????
~Andreas
2019-11-28 19:32:53
z adresu IP: (151.248.xxx.xxx)
Ocena: 9
Gratulacje całemu personelowi.
~Katarzyna
2019-11-28 15:58:15
z adresu IP: (89.74.xxx.xxx)
Ocena: 11
Gratulacje chłopaki, miło Was widzieć. Pozdrawiam.
~Kasia
2019-11-28 15:57:22
z adresu IP: (89.74.xxx.xxx)
Ocena: 1
Gratulacje chłopaki, miło Was widzieć. Pozdrawiam
~Dariusz
2019-11-28 14:31:06
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 1
Gratulacje !!!!!!! Pozdrawiam pana prof. Michala Zakliczynskiego. Wdzieczny pacjent Dariusz Rzeznik
~Ank
2019-11-28 13:55:33
z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Ocena: 3
Niesamowite. Ale całe szczęście że są takie możliwości żeby ratować życie. Dużo zdrowia.
~kinomaniak
2019-11-28 13:06:06
z adresu IP: (83.30.xxx.xxx)
Ocena: 4
Bogowie!
~Piel
2019-11-28 11:54:24
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: 5
Brawo dla Pana profesora i całej załogi! Dużo zdrówka dla pacjenta :)