Rok od zawarcia koalicji na Dolnym Śląsku pomiędzy Bezpartyjnymi Samorządowcami a Prawem i Sprawiedliwością

Malwina Gadawa, mh | Utworzono: 2019-12-06 14:08 | Zmodyfikowano: 2019-12-06 14:10
A|A|A

fot. Twitter Prawo i Sprawiedliwość @pisorgpl

Dworczyk wśród najważniejszych rozpoczętych projektów wymienił tzw. sudecki igrek:

Minister dodał też, że do zrealizowanych obietnic należy m.in. obniżenie podatku miedziowego:

Dzięki obniżeniu podatku w KGHM zostanie ok. 240 mln zł rocznie. Marszałek województwa Cezary Przybylski przyznaje jednak, że nie wszystko szło idealnie i niektórzy zadań nie udało się zrealizować:

Wicemarszałek Marcin Krzyżanowski mówi także, że wiele się także dzieje w kwestii inwestycji o której mówiło się w naszym regionie od lat. Chodzi o budowę nowego szpitala onkologicznego:

Wśród swoich sukcesów władze województwa wymieniają budowę Dolnośląskiego Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej. Wartość inwestycji szacowana jest na ok. 142 mln zł. Strona rządowa deklaruje dofinansowanie inwestycji na poziomie do 50 mln zł.

Władze województwa przekonują także, że bardzo dobrze idzie rozwój kolei na Dolnym Śląsku. O czym opowiada członek zarządu Tymoteusz Myrda:

W czerwcu uruchomiono połączenie kolejowe do Lubina. Dzięki temu kolej powróciła do tego miasta po 20 latach. Rocznie Koleje Dolnośląskie przewożą około 12 mln pasażerów.

Tak pozytywnie tego roku nie ocenia jednak opozycja w sejmiku. Radni Koalicji Obywatelskiej wypominają problemy zarządu m.in. z instytucjami kultury. Przypomnijmy, że ani opera Wrocławska ani Teatr Polski nie mają obecnie dyrektorów. W placówkach rządzą osoby, które pełnią obowiązki kierownicze. Ciągle nie udało się także dokończyć budowy wschodniej obwodnicy Wrocławia. Do tej pory nie została też wykorzystana 85-milionowa dotacja z Unii Europejskiej na zakup nowego taboru. Odwołano trwające przetargi i rozpoczęto dialog techniczny z producentami.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~słuchacz
2019-12-07 01:14:25
z adresu IP: (178.73.xxx.xxx)
Ocena: 10
Komentarze pod artykułem można już zamknąć. Troll Kukurowski przylazł i zaraz zrobi szambo z dyskusji.
~Jarosław Lizak
2019-12-07 01:13:03
z adresu IP: (89.163.xxx.xxx)
Ocena: 13
Linia kolejowa do Lwówka jest o wiele piękniejsza turystycznie, znaczenie komunikacyjne dla mieszkańców też dużo większe niż jakaś linia do Sobótki przez same wioski. A jak to co jest nie starczy na remont Sobótki, to trudno. Kasę będzie można wydać na remont innych linii, np. do Karpacza, Kowar albo Świeradowa. Najważniejsze żeby ta kasa się nie zmarnowała. Mieszkańcom Sobótki natomiast wystarczą autobusy.
~Leuthen
2019-12-07 01:11:47
z adresu IP: (51.77.xxx.xxx)
Ocena: 12
Wsiocław Wsiebodzki - Wsiobudka - Wsidnica. Znacie może gdzieś kolej "aglomeracyjną", która łączyłaby trzy wioski? To nadaje się jedynie do Księgi Rekordów Guinessa :D
~Gupie ludky jadom!
2019-12-07 01:10:33
z adresu IP: (185.8.xxx.xxx)
Ocena: 10
Jadą sobie głupie ludki Do Wsiobudki, tej Wsiobudki Kunia wczoraj im zabrali To puciongiem pojechali. Jadą sobie głupie kmioty Do roboty, do roboty. Wsiadła nawet chuda krowa Rzekła krótko: - "Do Pustkowa." Nawet jechał prosiak stary Gdzie? No przecież! Na Świniary! Wszystkie kmioty się zleciały Wiejski pociąg aglomeracyjny podziwiały :DD
~Paweł Kukurowski
2019-12-07 01:07:59
z adresu IP: (103.136.xxx.xxx)
Ocena: 11
Właśnie wróciłem od lekarza- mam raka odbytu! Podobno przez prezerwatywy, które moi klienci zostawiali mi w tyłku zamiast wyrzucić. Moja wina bo naćpany nie zwracałem na to uwagi. O kile i ropiejących wrzodach na gębie nie wspominam, da się z tym żyć na dworcu. Jestem zerem i penerem, tanim pojemnikiem na spermę!
~Marek Kramarz
2019-12-07 00:48:03
z adresu IP: (178.73.xxx.xxx)
Ocena: 14
Na polityce też się znasz, Kukurowski? Tak samo "dobrze" jak na kolei? A o obwodnicę to żal się u swojego prezydenta miasta, marszałek jest od inwestycji dla Dolnego Śląska a nie Wrocławia.
~Paweł
2019-12-06 17:26:29
z adresu IP: (81.190.xxx.xxx)
Ocena: -18
Zarąbisty rok - w listopadzie 2018 r. na budowę odcinka Wschodniej Obwodnicy Wrocławia od ronda Łany po Długołękę (łącznie 10 km) miała wejść firma i budować, a do dzisiaj nie wbito tam jednej łopaty, bo firma chciała więcej kasy i umowę rozwiązano za porozumieniem stron. Zarąbiście! Koleje Dolnośląskie zmieniły prezesa - z dobrego na beznadziejnego (wspaniale!). Remontowane są nowe odcinki kolejowe (np. Wrocław-Sobótka-Świdnica, Świdnica-Jedlina), ale nie ma taboru, który je obsłuży (przetargi, zagrożenie utraty dofinansowania z UE), a istniejący ledwo wyrabia z obsługą aktualnych połączeń (jedna awaria, wypadek i jest dziura = komunikacja zastępcza i strata czasu). Marszałek Przybylski za okrągłe pół miliona przebuduje drzwi do Urzędu Marszałkowskiego i klatkę schodową, bo najwyraźniej ze względu na swoje gabaryty nie może się w onych drzwiach mijać z innymi (to samo na schodach). Wymieniać dalej "sukcesy"?
~Daiki
2019-12-06 15:55:28
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: -15
Brawo Marszalek Przybylski. Szacunek za aktywność.
Informujemy, ze wydarzenia zaplanowane w Sali Koncertowej Radia Wrocław do końca kwietnia 2020 r. nie odbędą się. O zmianach terminów będziemy Państwa informować na bieżąco.