Niedziele handlowe 2020. Zakupy tylko siedem razy w roku [DYSKUSJA]

Radosław Bugajski, Bartosz Szarafin, d | Utworzono: 2020-01-14 14:05 | Zmodyfikowano: 2020-01-14 00:00
A|A|A

Od 2020 roku zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

W większości państw Unii Europejskiej przez cały tydzień zakupy można robić w zasadzie bez ograniczeń. Restrykcje obowiązują tylko w kilku krajach - niemal całkowity zakaz handlu w niedziele i święta jest w Niemczech i Austrii, częściowe ograniczenia mają Belgia, Francja, Grecja, Holandia i Luksemburg. Z zakazu pracy w niedziele wycofały się w kwietniu Węgry. Poza UE w Europie zakaz handlu w niedzielę obowiązuje w Szwajcarii i Norwegii.

Więcej o zakazie handlu i jego wpływie na małe i duże sklepy opowiemy dziś w popołudniowym paśmie Radia Wrocław. Tymczasem sprawdźmy co o zakazie handlu myślą mieszkańcy Wałbrzycha:

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Wude
2020-01-16 05:36:38
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 22
Posłowie zakupów nie robią.... Ale jakby pozamykać muzea, kina, stacje benzynowe, restauracje itp. a do wyboru w niedziele mieliby jedynie okoliczne kościoły jako miejsce spędzania czasu z rodziną.... to kto wie...
~Leon
2020-01-15 12:20:13
z adresu IP: (77.254.xxx.xxx)
Ocena: 38
To i kierowcom autobusów zrobcie wolne w niedzielę, zamknijcie szpitale, dworce kolejowe, niech pociagi nie jeżdżą w niedziele, ani tramwaje. Logika idiotów i argumenty idiotów o ochronie małych sklepików ( nic mnie nie odchodzą dochody osiedlowego sklepikarza, niby dlaczego ja mam go utrzymywać? ); spędzanie czasu z rodziną? pielęgniarka i motorniczy też by chcieli ale taki zawód i taka praca, jakoś nikt się nad nimi nie lituje. Zobaczymy ile osób wyleci z pracy przez pomysły idiotów ze związków, tesco własnie zamyka kolejny sklep, kaufland ogranicza zatrudnienie, no brawo! za to żabki zwiększyły przychody bo pracują na okrągło. A do popierających ten zakaz - nie chcesz robic zakupów w niedzielę? to nie rób! przecież przymusu nie ma.
~PRW
2020-01-15 05:51:23
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 35
Zwykła hipokryzja. Dziwne, że dla niedzieli handlowych tracą moc argumenty o dniu wypoczynku z rodziną. A do tego niby przypadkiem stacje benzynowe zmieniły się w sklepy, głównie monopolowe i argument o niedzieli z rodziną też nie działa. Ale teraz nie zarabiają złe hipermarkety tylko państwowe firmy Orlen i Lotos. Czyli w państwowej firmie wyzysku nie ma z definicji....
~tak
2020-01-14 17:47:08
z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Ocena: -36
Mądre państwa w UE mają taki zakaz. Gdyby nie było religii, to mądrzy ateiści zrobiliby jeden dzień w tygodniu wolnym...
~franek
2020-01-14 17:26:26
z adresu IP: (188.147.xxx.xxx)
Ocena: 39
Proponuje zamnąć radia TV, internet,stacje benzynowe, restauracje, hotele itp - żeby ludzie mogli w niedziele spotkać się z rodziną ;)
~DwaPiwaiSetka
2020-01-14 16:31:22
z adresu IP: (81.161.xxx.xxx)
Ocena: -46
W niedzielę handlową powinni pracować zwolennicy handlowych niedziel. Szybko by zmienili zdanie, jak właściciele monopolowych Żabek. Na skutek czego stały się one placówkami pocztowo-gastronomicznymi. Z drugiej strony jeśli alkoholicy mogą jeden dzień w tygodniu zobaczyć na trzeźwo, to zakaz handlu ma sens. A jeśli ktoś pracuje przez 6 dni w tygodniu, że nie może zrobić zakupów to jeden dzień refleksji tez mu się przyda.
~Wrocek
2020-01-14 15:42:53
z adresu IP: (178.43.xxx.xxx)
Ocena: 44
Absolutnie PRZECIW! Jak zwolennicy mogą utożsamiać zakaz handlu jedynie z zamkniętymi supermarketami spożywczymi!? Kilka sklepów ogrodniczych w samym Wrocławiu zamknęło się, bo sprzedaż odbywała się głównie w niedzielę o innych branżach nie wspominając. Tak samo z weekendowymi pracami dorywczymi (szczególnie właśnie w handlu). Czy tak ciężko zrozumieć, że niektórzy mają możliwość zrobienia zakupów (szczególnie niespożywczych) właśnie tylko w niedzielę. Czy to takie straszne, że rodziny właśnie razem w niedzielę (bo tylko w niedziele mają wolne) chcą iść wspólnie kupić nowe meble, wybrać farbę, jakiś sprzęt cokolwiek... Nie ograniczajmy się! Jakoś obecnie w każdą niedzielę handlową sklepy i parkingi pękają w szwach, co za tym idzie kasy również - a finalnie konta skarbowe są napędzane podatkami od sprzedaży, a przecież 500+ ktoś musi sponsorować... Jak ktoś nie chce, to niech po prostu nie kupuje nic w niedzielę, ale też nie zabrania tego innym!
~Hjhgg
2020-01-14 15:13:00
z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Ocena: 52
Przeciw. Niedziela to dla wielu jedyny luźny dzień na spokojne zakupy
~KTO W NIEDZIELĘ ROBI
2019-12-30 14:55:58
z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
Ocena: -47
ZAKUPY? Chyba nienormalni ludzie jacyś, albo tacy, którzy nie mają pomysłu na spędzanie czasu z rodziną.
Informujemy, ze wydarzenia zaplanowane w Sali Koncertowej Radia Wrocław do końca kwietnia 2020 r. nie odbędą się. O zmianach terminów będziemy Państwa informować na bieżąco.