Spór o drewniane platformy z roślinami. "Tymczasowe, niegospodarne" [ZDJĘCIA]

Malwina Gadawa, d | Utworzono: 2020-01-07 15:01 | Zmodyfikowano: 2020-01-07 15:03
A|A|A

(fot. Andrzej Owczarek)

Urzędnicy przekonują, że to dopiero początek, bo w ramach programu "Grow Green" powstanie na Ołbinie w sumie siedem parków kieszonkowych. Realizacja projektu na ul. Daszyńskiego budzi jednak wątpliwości wśród opozycji.

Michał Kurczewski, szef klubu PiS przekonuje, że "angażowanie relatywnie dużych pieniędzy w instalacje, które ze względu na zastosowane materiały są tymczasowe, nie wydaje się gospodarne. A drzewa - o ile nie uschną, trzeba będzie prędzej czy późnej przesadzić do gruntu."

Janusz Chudzik, radny PiS dodaje, że takie rozwiązanie nie należy do najbezpieczniejszych:

Mieszkańcy podzielają te opinie:

Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju odpowiadając na zarzuty przypomina, że cały projekt był uzgadniany m.in. z wydziałem inżynierii miejskiej oraz z Zarządem Dróg i Utrzymania Miasta. Wykonawcy uzyskali wszystkie niezbędne zgody. Dodaje też, że projekt w całości jest finansowany z unijnych pieniędzy, a jego efekty będą monitorowane.

Katarzyna Szymczak-Pomianowska przypomina, że tereny zielony tworzone są na Ołbinie w ramach adaptacji miasta do zmian klimatu:

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Gocha_wroc
2020-01-11 13:14:38
z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
Ocena: 0
Ręką do góry która mamusia z dzidzusiem przycupnie na ławeczce przy drzewku?
~Gocha_wroc
2020-01-11 12:41:34
z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
Ocena: 2
A może by tak podwórka przy Daszyńskiego wyremontować, można nasadzić dwa razy więcej niż w skrzynkach i sens przysiadywania na ławeczkach będzie większy.
~Lida
2020-01-09 23:02:42
z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
Ocena: 7
Ludzie co Wy wyprawiacie z tym Wrocławiem. Tyle pieniędzy wydać na TAKIE idioctwo. Ten kto wymyślił taki projekt powinien się leczyć u psychiatry. Gdybym mieszkała na tej ulicy podpaliłabym te drewniane "podłogi", albo obrąbałabym siekierą.
~Leon
2020-01-09 18:15:16
z adresu IP: (77.254.xxx.xxx)
Ocena: 10
Na rogu, obok tego badziewia za 1,8 mln jest bar, tylko jego ściana jest pomalowana. Cała kamienica się sypie, balkony wyglądają tak, że strach usiąść na takiej ławeczce. Tego na tych fotach na prw nie widać, ale obejrzyjcie sobie zdjęcia w gazecie wrocławskiej, będziecie mieć jasny pogląd na bezczelność urzędniczki.
~Mieszkam na Daszyńskiego
2020-01-09 11:48:54
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: -5
Są kolejne projekty, które będą wdrażane na Olbinie w tym roku. Wystarczy się zainteresować, spotkania również były i będą kolejne. Wiem, że żadne z Was negujacych nie było ani na jednym. A później jak projekt będzie realizowany wyleje się fala krytyki: nie w tym miejscu, nie w takim kolorze, nie z takich materiałów, za drogo, dlaczego tak drogo, a dlaczego nie coś innego, po co.... I cała reszta. ŻENADA!
~////
2020-01-09 09:54:35
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 1
jaki DEBIL nie skonsultował tych robót z mieszkańcami ?? o ile posadzone drzewa wzdłuż ulicy maja sens , to te kwietniki na środku ulicy z ławeczkami do imprezowania dla okolicznych ŻULI to jest już porażka . no i dla nie widzących tego problemu z bliska - rodzice pchający wózek i wózkersi nie mają szans na przejechanie przejściem .
~aser
2020-01-09 04:59:50
z adresu IP: (217.97.xxx.xxx)
Ocena: 5
Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie – mówimy – to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo
~Mieszkam na Daszyńskiego
2020-01-08 22:26:20
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: -5
Miałam nie komentować tych idiotycznych i negatywnych komentarzy ale jednak. Kupiłam mieszkanie w kamienicy i mieszkam na Daszyńskiego od 5 lat. Klimat starych kamienic zawsze mi odpowiadał. Zmiany dotyczące zamieszkałych tutaj ludzi piszę o mentalności, wymagają czasu mimo to już są widoczne. Uczestniczyłam w spotkaniu dotyczącym konsultacji z mieszkańcami ulicy Daszyńskiego, gdzie osoby odpowiedzialne za projekt i jego realizację w zakresie zazielenienia naszej ulicy opowiadaly jakie są możliwości oraz jakie na ten cel zostaną przeznaczone środki. Były ankiety, w których każdy mógł opisać potrzeby jakie widzi i jakie byłyby warte realizacji. Był adres mailowy pod którym osoby te były dostępne, był kontakt telefoniczny, etc. W związku z powyższym mam pytanie gdzie wtedy byliście? Dlaczego się wtedy nie wypowiadaliscie? Dlaczego nie było Was na spotkaniach? Dodam co najważniejsze, że na spotkaniu na którym przeszliśmy cała długością ulicy Daszyńskiego omawiając planowane prace było max 12 osób. Zapytam zatem jeszcze raz dlaczego nie było Was na spotkaniach? Odpowiedź jest bardzo prosta: bo łatwiej jest nic nie robić a później narzekać że zostało zrobione nie po naszej myśli. Bo łatwiej ukryć się za negatywnym komentarzem niż osobiscie wypowiedzieć na forum obcych ludzi. ŻENADA!
~Ignacy Daszyński
2020-01-08 17:35:23
z adresu IP: (91.90.xxx.xxx)
Ocena: 1
Co się z wami dzieje ludzie? Prawie wszyscy tylko krytykujecie!!! Podejrzewam, że większość narzekactwo wyssaliscie z mlekiem matki. Wasz sens życia, to krytykowanie i narzekanie. Gdzie byliście, jak od ponad roku trwały konsultacje społeczne? Odbyło się kilka takich spotkań z mieszkańcami. Były informacje, plakaty byly wszedzie na osiedlu. Brałem udział w takich konsultacjach, bo mi zależy na osiedlu, na którym mieszkam. Teraz nie narzekam. Jeśli będziecie dalej jedynie patrzeć w TV lub pić tanie wina, to faktycznie niedługo możecie się zdziwić, bo na przykład wyłączony zostanie ruch samochodow z niektórych ulic.
~Mieszkanka
2020-01-08 16:04:23
z adresu IP: (89.64.xxx.xxx)
Ocena: 6
To jest straszne. Wydanie pieniędzy w błoto lub kamuflowanie innych wydatków. Rzeczona "przestrzeń" ani nie wygląda ładnie, ani nie jest w żaden sposób pożyteczna. Kto rozsądny będzie siadał odpoczywać na środku skrzyżowania z widokiem na obskurne zapadające się kamienice? Wydajcie te pieniądze na ich remont, ludzie będą mogli bez strachu postawić nogę na swoim balkonie i posadzić kwiaty, które zazielenią przestrzeń. Można sadzić drzewa ale nie na środku skrzyżowania! Teraz nie ma ani jak zaparkować ani jak przejechać. Domyślam się, że osoby, które wydały "zgody" nie przejeżdżają przez to skrzyżowanie codziennie. W przeciwnym wypadku zobaczyłyby, że z Daszyńskiego zrobiła się albo ulica jednokierunkowa albo ruch wahadłowy, bo nie ma absolutnie możliwości, żeby minęły się tam dwa samochody. Idźcie po rozum do głowy zanim wydacie kolejne unijne pieniądze. A ten "cudowny" projekt mam nadzieję jak najszybciej zostanie zniszczony przez tutejszych mieszkańców.
~Wrocławianin
2020-01-08 14:18:46
z adresu IP: (87.206.xxx.xxx)
Ocena: -1
Wrocławska strefa relaksu! hahahaha była w Warszawie to teraz zrobiły lewaki we Wrocławiu.Tylko że tam wydano na to 1 milion a tu trochę więcej
~1234
2020-01-08 14:00:51
z adresu IP: (109.241.xxx.xxx)
Ocena: 0
Póki urzędnicy nie będą odpowiadać swoim majątkiem za to co robią to nic się nie zmieni
~mwm
2020-01-08 12:20:06
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: 7
najpierw zabetonować!!!!!!!!!!a później postawić doniczkę to jest dbanie o naturę!!!!!!!!!!!!!!
~Osiedle Powstańców
2020-01-08 12:18:15
z adresu IP: (156.17.xxx.xxx)
Ocena: -1
Pan Janusz mógłby się wziąć za ulice: Lubuska - Lwowska. Tam mieszka :)
~najemnik
2020-01-08 09:57:04
z adresu IP: (62.233.xxx.xxx)
Ocena: 7
Zamiast wziąć się za remont tej krzywej ulicy Daszyńskiego, chodników i sypiących się kamienic, to ustawia się drewniane doniczki za 1.8 mln złotych! Świetny pomysł!
~Kokosz
2020-01-08 09:37:05
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 6
Wystarczyło by na tej ulicy posadzić drzewa między kraweznikiem a chodnikiem.
~Wies
2020-01-08 09:25:23
z adresu IP: (90.156.xxx.xxx)
Ocena: 10
Na jednym zdjęciu widać że miejsce do siedzenia umieszczono przy samej ulicy. Samochody parkują przy tych donicach, na pasach i nikt z tym nic nie robi. Czy ktoś to przemyślał?
~Sąsiadka DONIC
2020-01-08 08:59:58
z adresu IP: (89.64.xxx.xxx)
Ocena: 5
Te bochomazy to beznadziejny pomysł. Wielkie zielone pudła, które zabierają mnóstwo miejsc parkingowych, ograniczają widoczność na skrzyżowaniu dla kierowców i pieszych. Już jeden podest jest uszczerbiony na rogu przez jakieś auto. Kamienice i podwórka w opłakanym stanie a od ulicy takie "CUDO". Brak namalowanych pasów na przejściach dla pieszych i tych rozdzielających pasy ruchu. Kierowcy nie wiedzą czy to ulica jednokierunkowa czy nie. Czy się minął bezkolizyjnie, czy nie. Jedynym plusem jest to, że auta jadą wolniej ale naprawdę można było znaleźć lepszy sposób na osiągnięcie tego. Za tyle kasy???? ŻAL
~Ołbiniec
2020-01-08 08:46:04
z adresu IP: (91.90.xxx.xxx)
Ocena: -4
Jeżdżę tam codziennie od kilku lat. Przejeżdżam to skrzyżowanie kilka razy dziennie. Na serio nie mam żadnych problemów z przejechaniem skrzyżowania Żeromskiego/Daszyńskiego. Co więcej, bardziej widoczność ograniczają byle jak zaparkowane samochody niż te kwietniki. Aż dziwię się, że nikomu z komentujących właśnie to nie przeszkadza. Druga sprawa to taka, że wielu kierowców upatrzyło sobie właśnie ulice Daszysńkiego i Żeromskiego jako tranzyt. Fakt, im może najbardziej przeszkadzać, że teraz muszą jechać wolniej, właściwie te przepisowe 30km/h. Dla nas mieszkańców ( bo z kim nie rozmawiam z sąsiedztwa, to przyznaje mi rację), te instalacje poprawią bezpieczeństwo pieszych na tych ulicach. Tak przecież robi się w całym cywilizowanym świecie. Ba, widziałem coś takiego w Polsce, w Jaworznie. Podobno dzięki takim zabiegom, w ostatnim roku nie zginął żaden pieszy. W strefach zamieszkania, przy wąskich ulicach stosuje się różne pomysły, aby spowolnić ruch. Szczególnie tam, gdzie kierowcy w sposób szczególny nadmierną prędkością stwarzają niebezpieczeństwo dla pieszych. Swoje żale wylewajcie na takich własnie kierowców. Ktoś tam napisał już, że widział, jak na skrzyżowaniu Żeromskiego/Daszyńskiego mistrzowie kierownicy kręcili "bączki". Tak, też byłem świadkiem kilku takich akcji. Teraz będą mieć trochę trudniej.
~????????????
2020-01-08 08:37:09
z adresu IP: (31.0.xxx.xxx)
Ocena: 2
Szkoda ,że taki projekt nie jest zrealizowany na podwórkach. A nie na ulicy...
~Smiech
2020-01-08 08:26:41
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 0
Ja pier dziu o0 co to do jasnej ciasnej jest ? To chyba się nie dzieje na prawdę ...
~prezes
2020-01-08 08:03:29
z adresu IP: (95.149.xxx.xxx)
Ocena: 7
Wyglada jak gowno, polskie gowno zreszta.
~boszcz
2020-01-08 07:27:26
z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
Ocena: 11
Hahaha... nie wybierzemy baby bo ona z PiSu jest! No to teraz macie Jacusia patałachy :) Hahhaaha... może jeszcze buspasik, albo jakąś rzeźbę uliczną za bańkę?
~Wrodks
2020-01-08 05:31:25
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 11
Nie mówcie, że nie wiecie, kogo wybieraliście :) Przecież to protegowani Rafałka, więc było wiadomo, że kasa będzie marnowana na lewo i prawo...
~wro
2020-01-08 04:53:43
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 4
Jak to cos ma stac to podswietlic bo predzej czy pozniej i tak ktos w to wjedzie chodzi mi o noc mozna omijajac to opone sobie zalatwic a w szczegolnosci jak sie dwa auta mijaja tak ciasno tam jest
~jaki
2020-01-08 00:17:03
z adresu IP: (31.11.xxx.xxx)
Ocena: 17
jaja sobie robie? te drewniane instalacje to jakas amatorka. Bezsensowny pomysł za prawie dwie banki. Przecież to realnie k kosztowało 10tys zl!
~Zielony
2020-01-07 23:49:34
z adresu IP: (89.64.xxx.xxx)
Ocena: 11
No może nie będzie tragedii może suche drzewo nie spadnie na nikogo., może nikt w to nie wjedzie, może ktoś wymaluje tam PRZEJŚCIA DLA Pieszych narazie nie wiedomo jak tam. Przejść.....
~janek
2020-01-07 23:22:37
z adresu IP: (91.90.xxx.xxx)
Ocena: 22
Po co nam tramwaje mamy doniczki za 1.8 mln Gratuluje wyborcom, którzy w 2018 oddali głos na prezydenta od kota.
~wrocławianin
2020-01-07 23:12:30
z adresu IP: (31.11.xxx.xxx)
Ocena: 12
Typowy przykład chciejstwa $utryka.
~Banaś
2020-01-07 22:27:13
z adresu IP: (178.235.xxx.xxx)
Ocena: 0
Banaś lubi takie gospodarzenie majątkiem publicznym. W ciągu tygodnia napiszę zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, z prośbą o kontrolę.
~Ena
2020-01-07 22:20:35
z adresu IP: (83.135.xxx.xxx)
Ocena: 23
P.Pomianowska nie ma wiedzy, a to, ze zarzadza tym departamentem dziwi.P.Sutryk nie ma pojęcia, kogo zatrydnil...niestety. Pod platformami sa studzienki, przylacza i inne komplikacje, ktore w razie awarii bwdzie trzeba rozbierac.Czy ktos pomyslal o systemie podlewania??? P.Pomianowska do wymiany, ale juz.
~Witek
2020-01-07 22:12:00
z adresu IP: (89.64.xxx.xxx)
Ocena: -26
Dlaczego mnie to nie dziwi, że najwiękzymi krytykantami są ograniczeni umysłowo ludzie z partii PiS oraz pewnie ich osiedlowi sympatycy z elektoratu, żyjący z zasiłków. Otóż głupi ludzie, nie macie pojęcia co to jest bezpieczeństwo na drodze. Mieszkam na Daszyńskiego i dopiero teraz jest szansa, że auta będą jeździły wolniej. Przepisowo te 30km/h. Aby właśnie nie pozabijały was i wasze dzieci. Po to się robi zwężenia dróg. Nie widzieliście jak do tej pory na skrzyżowaniach idioci kręcili "bączki" swoimi autami? Prędkość 60km/h to była norma w strefie 30km/h. Ilu kierowców zwalnialo na skrzyżowaniach? Otóż niewielu. Widziałem to na codzień. Ktoś mówi, że teraz robią się korki. Chyba w ich głowach, bo nie na ulicy. Jeżdżę autem dużo o różnych godzinach po tych uliczkach. Jest dużo bezpieczniej, bo trzeba jeździć wolniej, czyt. bezpieczniej.
~////
2020-01-07 21:57:58
z adresu IP: (178.235.xxx.xxx)
Ocena: 18
Co oznacza, że pieniądze są UE? Przecież Unia nie produkuje pieniędzy, a czerpie je z podatków obywateli.
~Wroclawianka
2020-01-07 21:54:01
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 13
Kolejna noclegownia dla szczurów. Przy Dąbrowskiego takie coś postawili i latają jak stado kurcząt po podwórku.
~WallAnd
2020-01-07 21:29:58
z adresu IP: (81.190.xxx.xxx)
Ocena: 16
Jak pieniądze unijne to znaczy, że niczyje? Przecież Polska na te"unijne" też się składa. To też nasze pieniądze!!! Trzeba pieniądze wydawać rozsądnie, a nie efektownie!
~Franek
2020-01-07 19:59:36
z adresu IP: (91.90.xxx.xxx)
Ocena: 14
Dzieciaki od 3 lat nie mogą doprosić się o montaż 3 halogenów na boisku przy ulicy Hłaski koszt max 300 zł. A tutaj cyk i 1.8 mln na drewniane doniczki. Śmiejemy się z Warszawy a tutaj proszę
~Gość-U
2020-01-07 19:47:08
z adresu IP: (217.97.xxx.xxx)
Ocena: 12
A może paru działek nie sprzedawać deweloperom. :-/
~rupuch
2020-01-07 19:28:57
z adresu IP: (46.169.xxx.xxx)
Ocena: 17
To są jakieś żarty. Ta Pani z Urzędu robi sobie z ludzi jajca. Za 1,8 miliona trochę desek ? Podeścik i doniczki na rok czy dwa lata ? No ludzie !!! Klękajcie narody !!!
~Ekotęczowy departament
2020-01-07 19:13:08
z adresu IP: (178.235.xxx.xxx)
Ocena: 13
Powiedzenie "głupi jak wrocławski urzędnik" każdego roku nabiera nowego kolorytu - tym razem ekotęczowego. Przecież to jest jawne marnowanie publicznych pieniędzy w imię nowej świeckiej religii, która przeczy od początku zdrowemu rozsądkowi. Czy Wrocław będzie miał kiedyś w urzędzie miasta fachowców, którzy sprawdzą mocowanie latarni albo dopilnują, żeby wycięto chore drzewa zamiast zdrowych? Na razie jest kolejka po nagrody i lansowanie się na paradach i kocich słitfociach.
~NORMALNY
2020-01-07 19:09:25
z adresu IP: (185.56.xxx.xxx)
Ocena: 3
A MOOŻE BY TAK POPRAWIĆ RONDO W TYŃCU MAŁYM, JAK NA GRANICZNEJ PRAWOSKRĘTY. PO 15-TEJ KOREK DO IKEI.
~Leon
2020-01-07 17:25:40
z adresu IP: (78.10.xxx.xxx)
Ocena: 21
To jest skandal. W tle kamienice z których tynk obleciał dawno temu, a kasę unijną wydają na takie rzeczy że prokurator powinien się przyjrzeć. Baba opowiada o adaptacji miasta do zmian klimatu ? co niby z klimatem mają wspólnego trzy rachityczne drzewka? Taka wypowiedź to zwykła bezczelność, najpierw miasto wycina masowo ogromne drzewa ( nad Odrą, w parku Grabiszynskim itd) a teraz głupoty takie wygadują, że aż niewiarygodne że mają nas za takich idiotów. Dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju? A może do kasacji cały ten departament nie wiadomo do czego?
~Wies
2020-01-07 15:51:44
z adresu IP: (90.156.xxx.xxx)
Ocena: 12
I koniecznie nie wydawać pieniędzy na podłączenia tych kamienic do elektrociepłowni i ich remonty, bo klimacik trzeba zachować.
~Wies
2020-01-07 15:41:19
z adresu IP: (90.156.xxx.xxx)
Ocena: 14
Wspaniały pomysł! Takie parki są potrzebne, bo psy tam nie mają gdzie kup robić. I te po obu stronach ulicy koniecznie połączyć ze sobą w ramach ograniczania ruchu aut w mieście. Rozwinąć pomysł i zabudować tak każde skrzyżowanie w mieście! Wrocław miastem parków z dykty!
~Z Żeromskiego
2020-01-07 15:34:45
z adresu IP: (194.8.xxx.xxx)
Ocena: -10
Wreszcie zieleń na betonowym Ołbinie, może też auta przestaną parkować na chodniku?
~Wrocek
2020-01-07 15:20:01
z adresu IP: (83.15.xxx.xxx)
Ocena: 19
Ta instalacja jest na tyle tymczasowa, że nie tylko urządzono ją na podziemnych instalacjach, ale również w sposób ograniczający dostęp do zaworów odcinających wody i gazu. Ciekawe jak służby będą musiały użyć tych zaworów, kto będzie odpowiadał za ich zablokowanie ? Rozwiązanie wzorowane na Warszawie, ale czy Wrocław na to stać ?
~Grzegorz
2020-01-07 15:15:32
z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
Ocena: 16
Zmian klimatu? Pani dyrektor jest nad wyraz dowipna. Wkurzanie ludzi ma w obowiązkach? Środowiskowo ma to żadnen wpływ. Ewentualnie może trochę obniżyć kumulację ciepła.
~Czaskoski
2020-01-07 15:12:00
z adresu IP: (37.249.xxx.xxx)
Ocena: 1
Tęczowe P0pieram- super