Prof. Lange odwołany ze stanowiska

Malwina Gadawa, WK, mat. prasowe | Utworzono: 2020-01-17 17:16 | Zmodyfikowano: 2020-01-17 17:44
A|A|A

fot. Andrzej Owczarek

Decyzję podjął zarząd Województwa Dolnośląskiego.

Jak można przeczytać w oświadczeniu zarządu:

"Uzasadnieniem decyzji jest negatywna ocena pracy prof. Langego w odniesieniu wyłącznie do aspektów bezpośrednio związanych z funkcjami zarządczymi. Przede wszystkim jest to wyraźny brak woli współpracy i kontestowanie działań związanych z budową nowego Szpitala Onkologiczno-Pulmonologiczno-Hematologicznego we Wrocławiu, który będzie najważniejszym szpitalem tym profilu na terenie Dolnego Śląska, który zarazem jest jedną z największych inwestycji w Zdrowie Dolnoślązaków w historii województwa.

Zdaniem zarządu budowa tak niezwykle ważnej placówki medycznej, wyspecjalizowanej w leczeniu nowotworów, chorób płuc oraz krwi wymaga ścisłej współpracy między podmiotami, które będą tworzyć strukturę nowego Szpitala. Mowa o Dolnośląskim Centrum Onkologii, Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc oraz Dolnośląskim Centrum Transplantacji Komórkowych. Brak współpracy dyrektora DCTK zarówno z samorządem województwa oraz wymienionymi podmiotami leczniczymi oraz sprzeciw wobec kształtu struktury nowego Szpitala O-P-H może zagrażać jego budowie, która pozostaje wielce potrzebną i oczekiwaną przez Dolnoślązaków inwestycją."

Profesor Andrzej Lange w rozmowie z naszym radiem przyznaje, że nie rozumie decyzji zarządu i zapowiada, że nadal będzie walczyć o to, aby Centrum Transplantacji Komórkowych miało nową, samodzielną siedzibę.

Na stanowisko dyrektora Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych zostanie ogłoszony konkurs.

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~barbara
2020-01-30 12:44:36
z adresu IP: (217.97.xxx.xxx)
Ocena: -1
Jestem pacjentką DCTK od 13 lat. Pan Prof. Andrzej Lange przyjmował mnie do placówki i przez te wszystkie lata otoczył mnie najbardziej rzetelną, specjalistyczną opieką i terapią na miarę XXI wieku; dokładnie taką, jaką mogą się poszczycić tylko niektóre ośrodki na świecie. Moja choroba jest z grupy przewlekłych i nieuleczalnych, a bez ciągle wdrażanych przez Profesora nowatorskich metod – byłaby śmiertelna. To nie jest lekarz do zastąpienia. Trzeba pamiętać, że to nie tylko wybitny hematolog, immunolog i transplantolog kliniczny – ale założyciel i kierownik najdłużej działającego w Polsce ośrodka przeszczepiania szpiku, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych i Krajowego Banku Dawców Szpiku (akredytacja europejska i USA), pionier w dziedzinie medycyny regeneracyjnej, kierownik Laboratorium Immunologii Klinicznej Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu. To człowiek – instytucja. Całym swoim życiem i poświęceniem oddany pacjentowi. Tylko dzięki jego sposobowi terapii, zorientowanej nie tylko na chorobę, ale przede wszystkim na człowieka, jego indywidualny przypadek, mogłam być aktywna zawodowo, aż do osiągnięcia wieku emerytalnego; dzięki Profesorowi pomyślnie wychodziłam z każdego kryzysu, który zagrażał mojemu życiu, bo za każdym razem Pan Profesor miał już gotową nową metodę terapeutyczną, konsultowaną na forum międzynarodowej medycyny. Walczył o jej powszechną dostępność w Polsce jak lew. Bo zaletą Profesora jest to – że dla niego każdy bez wyjątku pacjent jest dla Niego tak samo ważny - najważniejszy! Ze względu na chorobę, ten Oddział, ta Poradnia, są moim drugim domem. Bo dom to poczucie bezpieczeństwa, gwarancja poprawy i pewność, że wszystko będzie dobrze – zawsze dokładnie tam to czuję; ale każdy z nas wie, że dom to nie jest budynek – to jest Osoba, która go tworzy - głowa rodziny. Tego domu głową jest Profesor Andrzej Lange. Dlatego z wielkim bólem i niepokojem przyjęłam tę informację. Więcej, uważam to za prawdziwy skandal, że bezwzględna polityka wygrywa z dobrem pacjenta, że interes polityczny urąga zdrowemu rozsądkowi i ma za nic ludzkie życie, a ból, cierpienie przegrywa z prywatą. Dlaczego głos Pana Profesora, jednego z najwybitniejszych specjalistów w świecie, dumy Wrocławia i nadziei śmiertelnie chorych pacjentów w tej tak ważnej sprawie się nie liczy? Co znaczą urzędnicze slogany o braku współpracy Pana Profesora z samorządem województwa? Na litość boską, kto z kim powinien tu współpracować!? To naiwna, prymitywna wymówka, jaką stosuje się zawsze, gdy chce się wymienić i „wstawić” swojego człowieka – z całą bezwzględną bezdusznością. Przy takim braku szacunku wobec osoby samego Profesora Langego, jego wiedzy i wieloletnich doświadczeń oraz światowej rangi jego osiągnięć – my pacjenci nie możemy liczyć, że zostaniemy w tej politycznej rozgrywce potraktowani inaczej. Bo to co się dzieje wokół DCTK wyraźnie pokazuje, że nasze dobro, nasze życie dla urzędników zwyczajnie się nie liczy! Barbara Musiał
~Elwira
2020-01-23 15:38:23
z adresu IP: (83.4.xxx.xxx)
Ocena: -1
Dlaczego Ktoś kto ma władzę do podejmowania różnych decyzji wykorzystuje ją w tak brutalny sposób.Jestem 2 lata po przeszczepie szpiku kostnego, który miał miejsce we Wrocławiu na ul. Grabiszyńskiej pod Dyrekcją Pana Profesora Andrzeja Lange. Cierpienia ludzi, którzy borykają się tam z takimi chorobami są niedopisania, dlatego rozumiem gorycz osób, które niestety przegrywają walkę z chorobą. Ale wiem na pewno, że troska i zaangażowanie lekarzy pracujących na tym oddziale jest bezcenna.W wielu wypadkach widziałam w ich oczach tę bezradność a jednocześnie chęć walki do końca. Wstyd mi, że żyję w kraju gdzie polityka i pieniądze są ważniejsze od ludzkiego życia .Dla mnie Pan profesor Lange jest wybitnym specjalistą, który swoją wiedzę powinien przekazywać dalej
~Giga
2020-01-20 13:32:57
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: -1
Jest prawda ze współpraca z Panem Profesorem łatwa nie była, ale to Wielka szkoła Życia i ogrom doświadczen!
~XXXXX12
2020-01-19 22:01:48
z adresu IP: (85.221.xxx.xxx)
Ocena: 1
Pan Profesor to wybitny lekarz, super człowiek, zawsze pozytywny. Dużo sił i powodzenia Panie Profesorze.
~////
2020-01-19 21:51:32
z adresu IP: (178.235.xxx.xxx)
Ocena: 0
"Brak współpracy dyrektora DCTK zarówno z samorządem województwa oraz wymienionymi podmiotami leczniczymi oraz sprzeciw wobec kształtu struktury nowego Szpitala O-P-H może zagrażać jego budowie" czyli to Lange nie chciał budowy nowej placówki. Szpital im. Marciniaka pokazuje, że można tanio i szybko wybudować szpital z oddziałem SOR.
~UM
2020-01-19 20:13:25
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 2
Urzad zwolnił 3 dyr Woźny Sokołowski i lange. Moim zdaniem chodzi o majątek tych szpitali ktoś położył już łapę na te obiekty i działki w centrum. Przejęcie całkowitej władzy by nikt nie mógł zaprotestować. Wybudowanie nowego szpitala potrwa ponad 10 lat i pochłonie powyżej 1 mld złotych do tego zmiana całej infrastruktury dookoła tez podniesie koszty.
~Ula
2020-01-19 15:12:24
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 0
wielka szkoda!!! Jestem wieloletnia pacjentka DCTK i dziękuje Panu Profesorowi oraz Zespołowi za profesjonalna i troskliwa opiekę. Dzięki odważnej decyzji Profesora żyje i jestem zdrowa!!! Dziękuje za szczególnie miła i rodzinna atmosferę na oddziale gdzie rozpieszczało się pacjentów. Wiem co pisze, bo w innych szpitalach nie spotkałam się z taka serdecznością i ludzkim traktowaniem pacjentów.
~Teraz pora na zarządWD
2020-01-19 11:35:24
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 0
Pozbyli się Starych Dyrektorów za pomocą Krzyżanowskich teraz już nie są potrzebni
~////
2020-01-19 00:57:48
z adresu IP: (178.235.xxx.xxx)
Ocena: 3
Facet ponoć wpisał naganę do akt osobie, która zwróciła się do niego per "proszę pana", z pominięciem tytułów i funkcji.
~ale ma tupet
2020-01-18 17:14:15
z adresu IP: (31.0.xxx.xxx)
Ocena: 10
Dlaczego ten kolo zachowuje się jakby był nadprezydentem medycyny w województwie dolnośląskim? Cos mi to przypomina. Masz nad sobą konowale ludzi i musisz ich słuchac, a jak nie to wypad. Co w tym dziwnego? W każdym normalnym środowisku o spionizowanej strukturze zarządzania tak jest. Już widzę co by się stało jakbym nie uznawał decyzji szefostwa...ten kolo za samą arogancję powinien wylecieć. Dac mu jakiś gabinecik i tam niech pomoga ludziom. Tylko bez kopert!
~Anulaaa
2020-01-18 16:41:03
z adresu IP: (89.151.xxx.xxx)
Ocena: 6
Praca u Profesora do łatwych nie należała, ale nie było przymusu by tu pracować. Jest to człowiek niezwykle wymagający od siebie i innych. Dziękuję Panu za te wszystkie lata i życzę wszystkiego dobrego.
~Aniela
2020-01-18 12:30:47
z adresu IP: (213.199.xxx.xxx)
Ocena: -3
Co to za nieodpowiedzialne decyzje Zarząd Województwa powinni odwołać a wartoścowych ludzi należy szanować Panie Profesorze jestem z Panem
~Absurd
2020-01-18 12:17:03
z adresu IP: (213.199.xxx.xxx)
Ocena: 1
Absurdalna decyzja o odwołaniu dyrektora
~Andrzej
2020-01-18 11:54:18
z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
Ocena: 4
Byłeś chamem karma wróciła trzeba ludzi szanować!!!!!
~Chabadon
2020-01-18 11:46:44
z adresu IP: (31.0.xxx.xxx)
Ocena: 19
Nareszcie! Kto miał okazję pracować z AL wie jaki to zadufany w sobie gbur. Karma wraca! Za to jak odnosi się do swoich pracowników i jak głęboko w poważaniu ma ogólnie ludzi powinna dawno dosięgnąć go zasłużona kara. Mówiąc o budowie osobnego szpitala DCTK chodzi mu tylko o własny prestiż. Już szpital w obecnej formie traktował jak swój prywatny folwark, a personel perfidnie wykorzystywał do załatwiania prywaty często odwołując od obowiązków wynikających z umowy. Nowy pawilon miał być jego pomnikiem wybudowanym za życia. Teraz powinni prześwietlić jego konkubinę, którą zrobił dyrektorką od spraw kadrowych. Jej machlojki doprowadziły już do wielu szkód i odejść dobrych pracowników z pracy. Kto miał okazję zobaczyć ją gdy wpada w furię, lub ogólnie jak się wysławia, wiedząc, że taka osoba zarządza szpitalem, mógł stracić wiarę w ludzkość.
~Profesor Kornik
2020-01-18 08:26:49
z adresu IP: (37.8.xxx.xxx)
Ocena: -3
Niektórzy uważają, że wszystkie rozumy pozjadali. Szkoda pana profesora, ale nie ma ludzie nie do zastąpienia. W tym miejscu przypomina mi się tzw. "nadzwyczajna kasta sędziowska" złożona z tych którzy wyrządzili ludziom najwięcej krzywd i niesprawiedliwości a z drugiej strony wydają "dziwne" wyroki dla ludzi związanych z układem zamkniętym z Magdalenki. PS. Najważniejsze jest dobro ogółu pacjentów a nie grupki wybrańców.
~////
2020-01-18 00:59:12
z adresu IP: (178.235.xxx.xxx)
Ocena: 2
Coś drgnęło we Wrocławiu. Ponoć ma być referendum mające na celu usunięcie Jacka Sutryka z urzędu. Dzieje się.
~Janina
2020-01-17 20:45:58
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: 5
Arogant nie tylko wobec zarządu...także wobec personelu i pacjentow.Zarząd powinien dawno podjąć taką decyzję.
~Mniód
2020-01-17 20:26:39
z adresu IP: (79.110.xxx.xxx)
Ocena: -3
"Uzasadnieniem decyzji jest negatywna ocena pracy prof. Langego w odniesieniu wyłącznie do aspektów bezpośrednio związanych z funkcjami zarządczymi. Przede wszystkim jest to wyraźny brak woli współpracy i kontestowanie działań związanych z budową nowego Szpitala Onkologiczno-Pulmonologiczno-Hematologicznego we Wrocławiu, który będzie najważniejszym szpitalem tym profilu na terenie Dolnego Śląska, który zarazem jest jedną z największych inwestycji w Zdrowie Dolnoślązaków w historii województwa." Pytanie do autorki: jak nazywa się nauczyciel, który uczył Panią języka polskiego? Albo proszę nie podawać, pewnie już spłonął ze wstydu...
~Karol
2020-01-17 19:59:05
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: -4
Wybitny lekarz, niezwykły człowiek. Wielka szkoda dla polskiej transpantologii
~Osservatore
2020-01-17 17:22:35
z adresu IP: (89.76.xxx.xxx)
Ocena: 5
W końcu!