Jamie Cullum, Maceo Parker, David Byrne i Michael Nyman Band gwiazdami Colours of Ostrava 2009

Marianna Kasperczyk, | Utworzono: 2009-07-01 10:37 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

A powodów do nieobecności może być co najmniej kilka. Wśród zaproszonych w tym roku artystów znalazły się tak cenione nazwiska jak Jamie Cullum, David Byrne, Maceo Parker, Michael Nyman, czy Asian Dub Foundation.

Oprócz wymienionej plejady gwiazd, odbywający się w dniach od 9 do 12 lipca w zielonym centrum Ostrawy festiwal jak zawsze nie zapomina o fanach afrykańskiego brzmienia. Czarny Ląd reprezentować będą w tym roku Nigeryjczyk Seun Kuti & Egypt 80, grupa muzyczno-taneczna - Dzadzeloi Traditional Cultural Troupe z Ghany oraz określany mianem białego Zulusa, legendarny muzyk z RPA - Johnny Clegg. A to nie koniec zapowiadanych atrakcji!

Oto prezentacja wybranych artystów:

JAMIE CULLUM

Brytyjski pianista i piosenkarz Jamie Cullum z jazzem nasączonej muzyki rozrywkowej uczynił na przestrzeni ostatnich kilku lat prawdziwy majstersztyk.To fakt, nie on pierwszy i nieostatni, przyjrzyjmy się jednak najsilniejszym atutom tego pochodzącego z hrabstwa Essex gentelmena: utalentowany pianista, facet o niczym niograniczonej charyzmie łatwo żonglujący konwencjami, wykonujący oprócz własnoręcznie pisanych kompozycji utwory tak różnych artystów jak George Gershwin, Jeff Buckley, Radiohead, Pussycat Dolls, Justin Timberlake czy Joy Division. Dodajmy do tego, że udaje się Cullumowi porwać z równą siłą mniejsze, kameralne sale koncertowe jak i wypełnione po brzegi stadiony i myślę, że powinno wystarczyć. Jeśli wspomnieć jeszcze odwieczną prawdę, że kwintesencją muzyki jest przyjemność usłyszenia jej na żywo, nikogo nie powinna zdziwić chęć zobaczenia tego utalentowanego artysty w oddalonej o zaledwie kilka kilometrów od granicy z Polską czeskiej Ostrawie.

http://www.myspace.com/jamiecullum
//www.youtube.com/watch?v=pxvCVvWWiNk

MICHAEL NYMAN BAND

Wydaje się, że coroczne zapowiedzi Zlatej Holušovej, jednej z pomysładawców i współtwórców sukcesu ostrawskiego festiwalu, podczas otwarcia imprezy są nierozłącznie związane z pojawieniem się na scenie tzw. postaci muzycznej wielkiego formatu.
Jakkolwiek pretensjonalnie to mogło zabrzmieć, na poparcie tej teorii, mamy same konkrety. Po zeszłorocznym genialnym i gorąco przyjętym przez międzynarodową publiczność koncercie Jana Garbarka i Triloka Gurtu, inauguracja ostrawskiego festu przypadnie w udziale niemniej cenionemu w świecie Michaelowi Nymanowi.

Na deskach rozstawionej pod zamkiem Śląsko-ostrawskim scenie tego słynącego głównie z muzyki do filmów Petera Greenawaya oraz filmu "Fortepian" kompozytora zobaczymy w towarzystwie jego zespołu.

Jego historia sięga 1976 roku, kiedy to Nyman z myślą o napisaniu pieśni do spektaklu "Il Campiello" Carlo Goldoniego zebrał niezwykle ciekawy zestaw instrumentów, wśród nich zarówno te śreniowieczne, takie jak szałamaja, rebeka, jak i zdecydowanie bliższe współczesnemu odbiorcy saksofon i banjo. Skład tego bandu zmieniał się odtąd z projektu na projekt. Jaki repertuar kompozytor zaprezentuje tym razem? O tym, w nadchodzących tygodniach będzie można dowiedzieć się na antenie i łamach naszych patronów medialnych.

http://www.myspace.com/michaelnymanmusic
//www.youtube.com/watch?v=0Su8LXNS16A


ASIAN DUB FOUNDATION

To, co jedni uważają za brak spójnej wizji programowej, dla innych stanowi siłę każdego wydania letniego muzykowania na ziemi śląsko-morawskiej. Colours of Ostrava to historia prób i błędów w zachowaniu równowagi między ilością artystów powszechnie znanych i wielbionych, a tych, których pamiętać się będzie miesiącami właśnie dzięki odkryciom ostrawskiej ekipy festiwalowej.

Pochodząca z Wielkiej Brytanii formacja Asian Dub Foundation zdecydowanie należy do pierwszej z wymienionych grup. Niebanalne beaty, porywające sample, dub-raggowe motywy, drum'n'bass, brzmienia hinduskich instrumentów, a nawet westernowa harmonijka, to składniki, dzięki którym ADB cieszy się niesłabnącą popularnością zarówno w Polsce jak i u naszych południowych sąsiadów. Tegoroczny występ Johna Pandita, Prithpala Rajputa i spółki będzie drugą z rzędu wizytą na Colours of Ostrava. Oprócz starszego materiału usłyszymy także kompozycje pochodzące z wydanej w ubiegłym roku "Punkary". To idealny moment, by sprawdzić kondycję wojowników MIDI przełomu XX i XXI wieku.

http://www.myspace.com/asiandubfoundationuk
//www.youtube.com/watch?v=eMXKt99W61A


SPEED CARAVAN

W krajach arabskich, uchodzący za przodka lutni oud jest równie popularny jak gitara czy pianino w Europie. I to właśnie ten niezwykle trudny w opanowaniu, bezprogowy instrument algierska formacja Speed Caravan obrała sobie za głównego bohatera swoich muzycznych poczynań.

Speed Caravan tworzą Mehdi Haddab, Pascal Teillet oraz Hermione Frank, którzy oprócz własnych oryginalnych kompozycji mają w repertuarze utwory takich europejskich formacji jak Chemical Brothers czy The Cure. Od momentu wydania debiutanckiej płyty "Kalashnikov Love" obaj muzycy niezwykle energetyczną fuzją dźwięków wschodu i zachodu zdążyli zaskarbić sobie sympatię fanów w całej Europie. Bezsprzecznie od czasów szczytotwej popularności Khaleda i Rachida Tahy, to obecnie chyba najlepiej rozpoznawalny zespół rejonu Afryki Północnej. Na popularność w naszym regionie francusko-algierskiemu trio przyjdzie popracować już tego lata. Jeśli jeszcze nie dane było Wam zobaczyć ich frenetycznych popisów z oudem w roli głównej i chcecie posłuchać surowo brzmiącej odpowiedzi na kompozycję "Galvanize" Chemical Brothers, nie może Was zabraknąć podczas tegorocznej edycji Colours of Ostrava.

http://www.myspace.com/mehdihaddabthespeedcaravan
//www.youtube.com/watch?v=R-ewF6vxWac&feature=player_embedded

Więcej informacji o festiwalu i jego artystach na www.colours.cz

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama