Wrocław: Pacjentka z podejrzeniem koronawirusa w izolatce

EO, jk | Utworzono: 2020-02-26 12:15 | Zmodyfikowano: 2020-02-26 12:46
A|A|A

fot. archiwum radiowroclaw.pl

Jak informuje rzeczniczka szpitala Urszula Małecka, kobieta była we Włoszech, ale nie w rejonie zagrożonym epidemią. Ma jednak stan podgorączkowy i katar, dlatego lekarz zdecydował o odizolowaniu jej od innych pacjentów. Próbki krwi zostały dzisiaj wysłane do badania - w piątek powinny być znane wyniki.

ZOBACZ TEŻ: Legniccy uczniowie wrócili w trybie pilnym ze stypendium we Włoszech

To drugie podejrzenie choroby na Dolnym Śląsku. Także wczoraj do placówki przy Koszarowej trafił pacjent z objawami infekcji. Lekarz zakaźnik po badaniu uznał jednak, że mężczyzna jest zdrowy i może iść do domu.

Do przychodni szpitala przy ul. Koszarowej zgłasza się mnóstwo osób, które wróciły z urlopu we Włoszech i obawiają się o swoje zdrowie. Jak przypominają służby, zalecenia są takie, by przejść kwarantannę w domu - a do lekarza zgłosić się dopiero wtedy, gdy pojawią się pierwsze objawy infekcji.

Więcej o koronawirusie mowilismy dziś w wieczorze z Dolnego Śląska. Zaproszeni do studia goście odpowiedzieli na pytania, co zrobić w przypadku pojawienia się niepokojących objawów, kiedy lepiej zostać w domu, a kiedy trzeba zgłosić się do lekarza, jak się profilaktycznie chronić i czy poszukiwanie niedostępnych maseczek ma sens. Przedstawicieli Dolnośląskiej Izby Turystycznej i biur podróży zapytaliśmy jak rynek reaguje na koronowirusa, czy można bezpiecznie lecieć na wakacje i czy można odzyskać pieniądze w przypadku odwołania wyjazdu.

Posłuchaj audycji Elżbiety Osowicz:

Informacja Wojewody Dolnośląskiego Jarosława Obremskiego w związku z sytuacją związaną z zagrożeniem koronawirusem

Na terenie Dolnego Śląska podobnie jak w całym kraju nie stwierdzono przypadku obecności wirusa SARS – CoV-2. Wczoraj Wojewoda Dolnośląski zorganizował sztab z udziałem przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, szpitali oraz służb. Spotkania są organizowane codziennie. Wojewoda Dolnośląski pozostaje w stałym kontakcie z przedstawicielami rządu.

W związku z alarmującymi doniesieniami z Włoch podjęto działania prewencyjne obejmujące przygotowanie laboratorium do diagnostyki wirusa SARS – CoV-2, analizę zasobów oddziałów zakaźnych, internistycznych i intensywnej terapii w zakresie maksymalnej liczby miejsc do hospitalizacji oraz prowadzenie polityki informacyjnej w celu przekazywania mieszkańcom regionu wiedzy jak odróżnić potencjalne zakażenie koronawirusem od innych podobnych w przebiegu infekcji jak grypa sezonowa czy przeziębienie.

Prosimy o postępowanie zgodnie z zaleceniami, które są na stronie Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego, na których można znaleźć informacje dla osób, wracających z północnych Włoch, Chin, Korei Południowej, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.

Wirus przenosi się drogą kropelkową, należy zatem stosować odpowiednie zalecenia w celu zapobiegania zakażeniu. Niezbędne jest przestrzeganie zasad higieny, w tym częste mycie rąk wodą z mydłem lub ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Informujemy, ze wydarzenia zaplanowane w Sali Koncertowej Radia Wrocław do końca kwietnia 2020 r. nie odbędą się. O zmianach terminów będziemy Państwa informować na bieżąco.
Reklama