To ma być największa w regionie farma fotowoltaiczna. Wkrótce decyzja o budowie

Andrzej Andrzejewski, GN | Utworzono: 2020-05-05 08:04 | Zmodyfikowano: 2020-05-05 09:40
To ma być największa w regionie farma fotowoltaiczna. Wkrótce decyzja o budowie - zdjęcie ilustracyjne: fot. Slimdandy/flickr.com (Creative Commons)
zdjęcie ilustracyjne: fot. Slimdandy/flickr.com (Creative Commons)

Dokładnie rok temu wójt Miłkowic w Radiu Wrocław ogłosił przygotowania do budowy jednej z największych w naszym rejonie farm fotowoltaicznych. Chodzi o 130 hektarów należących do gminy i kolejne 100 terenów prywatnych. Pierwsza firma, która uzyskała wszystkie pozwolenia na rozpoczęcie budowy, to legnicka spółka EWG Wind Energy.

- Jeszcze w tym miesiącu nasi radni zadecydują o bezprzetargowym wydzierżawieniu jej 40 hektarów – tłumaczy wójt Dawid Stachura.

- Dajemy możliwość wydzierżawienia gruntów na 29 lat. Dobrzejów - po byłych polach irygacyjnych, które służyły oczyszczeniu ścieków płynących z Legnicy. Drugi to jest teren Lipiec po poligonie. Plus grunty właścicieli prywatnych. Pod budowę farm fotowoltaicznych – mówi Dawid Stachura

Firma EWG Wind Energy jest dobrze znana choćby z budowy elektrowni wiatrowych w Legnickim Polu, czy oddaniu do użytku prawie farmy słonecznej prawie 1 MW w Pawłowicach Małych. Tym razem spółka chce postawić instalację fotowoltaiczną w Miłkowicach. Docelowa moc to 26 MW. Gmina będzie na tym zarabiała około miliona złotych rocznie. Łącznie w Miłkowicach panele mają stanąć na 130 hektarach.

Eksperci z Taurona sugerują, że na Dolnym Śląsku to najbardziej zaawansowany tak duży projekt.

Inwestor z Legnicy to pierwsza, ale nie ostatnia firma zainteresowana ofertą Miłkowic. Nieoficjalnie wiadomo, że swoje panele fotowoltaiczne chce tam też zamontować jeden z chińskich potentatów.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.