Pałace umierają stojąc. Od 1945 roku zniknęła bezpowrotnie połowa dolnośląskich zamków i pałaców

Radosław Bugajski | Utworzono: 2020-05-08 06:00 | Zmodyfikowano: 2020-05-07 23:54
A|A|A

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~FeeksHel
2020-05-20 22:24:34
z adresu IP: (90.197.xxx.xxx)
Ocena: 0
W jakims kraju oddają takie wlasnie nieruchomosci za darmo... warunek jest jeden w okreslonym czasie musi zostac odnowione i zmienione na "zarobek" knajpa motel jakies salony spa co kolwiek. Nic sie nie niszczy. Wiadomo ze takie stare budowle pochlaniaja sporo kasy i nikt nie zaplaci kroci zeby drugie tyle w remont wsadzic oddac za darmo i ktos z glowa by sobie to odnowil.
~ZIOŁO
2020-05-14 10:21:00
z adresu IP: (95.51.xxx.xxx)
Ocena: 0
Fajna, ale smutna opowieść. Jak mam zbyt dobry humor, to przeglądam historie dolnośląskich zamków i pałaców i już po humorze :-(. Zabrakło mi wzmianki o jednym z największych i najpiękniejszych pałaców a przy tym jednym z najbardziej zapomnianych Pałacu Sybilli w Szczodrem. Polecam na YT: "Druga śmierć Sybilli".
~Iza
2020-05-14 07:22:14
z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
Ocena: -1
Sławików należy do gminy Racibórz
~Iza
2020-05-14 07:20:28
z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
Ocena: -1
Piękny pałacyk w Sławkowie polecam odwiedzić jeszcze stoi szkoda że nikt tego nie odnawia jest to cudowne miejsce otoczone murem i parkiem
~Komes Mikora
2020-05-13 23:29:20
z adresu IP: (78.10.xxx.xxx)
Ocena: 1
@ D J owszem w przeliczeniu na jeden zabytek to wychodziło 11,30 zł, ale łączna kwota na województwo to było w 2017 r. 900 tys., a np. mazowieckie dostało 1 mln zł. To oczywiście bardzo mało, no ale trzeba też pamiętać, że nie każdy zabytek w kraju, w każdym roku, potrzebuje remontu. Warto też zbadać jak się dokładają, a raczej, z reguły, nie dokładają samorządy. A co z mitycznymi środkami unijnymi, czyżby nic się z nich nie dawało pozyskać na zabytki, nawet te w bardzo złym stanie? Jest też niby tzw. społeczna odpowiedzialność biznesu, ale tu się nie ma z czego dokładać do zabytków, bo trzeba wytransferować do centrali koncernu lub raju podatkowego, to co się w Polsce zarobi, wykazując w naszym kraju stratę.
~D J
2020-05-13 11:49:50
z adresu IP: (90.156.xxx.xxx)
Ocena: 0
Problemem jest sposób rozdzielania państwowych środków na remont zabytków. Znaczną część pieniędzy od dziesięcioleci przejmuje Kraków. Np. w 2017 rząd PiS przyznał na remont jednego dolnośląskiego zabytku przeciętnie zawrotną kwotę 11,30 zł. Użytkownicy nie mogą się opędzić od firm pragnących wykonać kompleksowe remonty za tę kwotę. Dla porównania w Małopolsce było to to 10 razy więcej, a na Podkarpaciu ponad 20 razy więcej. Już teraz wiecie, gdzie ma Nas rząd.
~natalie
2020-05-13 00:45:16
z adresu IP: (77.11.xxx.xxx)
Ocena: 3
proponuję odwiedzić Fundację Tara Schronisko dla Koni - Dolny Śląsk - i tam też pałac jest... niestety też niszczeje bo żeby go wyremontowac chyba by trzeba milionów... a kto ma to zrobić?
~Niedobrze,remontować
2020-05-12 15:10:17
z adresu IP: (77.87.xxx.xxx)
Ocena: -5
REMONTOWAĆ I Mieszkać
~PreczZRządem
2020-05-12 12:04:11
z adresu IP: (194.207.xxx.xxx)
Ocena: -4
Państwo ma gdzieś te domy bo bardziej jest zainteresowana ziemia na której znajdują się owe zabytki które według mnie powinny zostać odrestaurowane. A tak czekają aż się rozpadną bo nie mogą zburzyć od tak i wtedy ziemia idzie na sprzedaż pod budowę sklepów, marketów i innego gówna. Polskie prawo i rząd to jakaś kpina a naród ślepo idzie za ich obietnicami zamiast samemu zacząć coś robić.
~123
2020-05-11 07:05:01
z adresu IP: (77.171.xxx.xxx)
Ocena: 1
BARDZO PRZYKRE TO WSZYSTKO ŻE TAK SIĘ DZIEJE. BRAK SŁÓW
~Legendarny Denis
2020-05-10 16:32:10
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 2
To jest wszystko zasługa komuny i ZSRR, obrabowali jak się tylko dało i zostawili a potem 40 lat niszczenia i dewastacji :)
~Lola
2020-05-10 11:03:13
z adresu IP: (77.191.xxx.xxx)
Ocena: 1
Szkoda, ogrona szkoda. To są cuda architektury, giną bezpowrotnie. I nikt sie tym nie interesuje...szkoda, że Państwo nie ma pienędzy , albo nie chce mieć...bo to przecież "niemieckie"...zamiast pomyśleć, stoi na naszej teraz ziemi, wuęc jest nasze ictrzeba zadbać????????????
~Leo
2020-05-09 20:11:42
z adresu IP: (109.199.xxx.xxx)
Ocena: -8
To jest druzgocąca wina państwa gdyż konserwator zabytków ma większe prawo niż właściciel nieruchomości
~Logik
2020-05-09 09:49:15
z adresu IP: (79.110.xxx.xxx)
Ocena: -2
Polacy tęsknią za luksusem, na który można sobie chociaż popatrzeć czy za paniskiem na takim pałacu, na którego tyrał niewolniczo cały powiat?
~Santana
2020-05-09 08:33:34
z adresu IP: (83.31.xxx.xxx)
Ocena: 4
Świetny materiał, ciekawie zaprezentowany. Dolny Śląsk jest moim ulubionym miejscem w Polsce choć mieszkam na Podkarpaciu.
~Miodd
2020-05-09 08:33:02
z adresu IP: (31.0.xxx.xxx)
Ocena: 11
Mówiłem.... Pisalem.... Wezmę darmo.... Poświęcę życie (bo nie oszukujmy się tak trzeba to ująć) na walkę z konserwatorem zabytków, na bitwę z UE na pozyskanie środków i co? Co usłyszałem.... Cena nieruchomośći 2 000 000...... Za co kur..... Za co??? Taki kraj.... Lepiej niech stoi.... Samo się zawali .....durny kraj..... Przepraszam
~Rerum
2020-05-08 20:23:10
z adresu IP: (178.43.xxx.xxx)
Ocena: 7
Zabytki są świadectwem historii. Historii nie zawsze łatwej, ale za to prawdziwej. Architektura i sztuka niosą w sobie ducha epoki... To, co potem piszą historycy, czasami podlega politycznej korekcie. Nie bez powodu mówi się, że "historię piszą zwycięzcy". Sowiecka strategia niszczenia wszystkiego, co nie "nasze tj. radzieckie" to błąd. Zrozumie to każdy, kto był na Litwie, Białorusi, czy Ukrainie. Pomyślmy co by było, gdyby Rzymianie niszczyli dorobek Greków? Warto zadbać o śląskie dziedzictwo, bo to kawałek dziejów naszej małej Ojczyzny. Warto też pamiętać, że znaleźć tu można ślady polskich Piastów, a także Czechów, austriackich Habsburgów, i wreszcie Prus. Najwięcej śladów pozostawiliśmy my po 1945. O tym także warto pamiętać. Pozdrawiam
~Hala Śląska
2020-05-08 17:36:28
z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Ocena: 4
Na portalu historycy jorgpeel jest sonda o zmianie nazwy hali stulecia we Wrocławiu. W dziale lokalne. Polecam.
~Śląsk
2020-05-08 17:34:20
z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Ocena: 10
Gdyby Polacy chcieli odbudować wszystkie poniemieckie (czytaj popruskie) zabytki, to byłoby to niewytłumaczalne z psychicznego punktu widzenia. Stan obecny jest jak najbardziej normalny. Polacy odbudowują te poniemieckie zabytki, które chcą, a tych, których nie chcą nie. Polacy zachowali się jak trzeba po II wojnie i niech was nie zmylą komentarze historyków sztuki, bo one są apriori nieobiektywne.
~Maria
2020-05-08 17:26:52
z adresu IP: (31.0.xxx.xxx)
Ocena: 3
Proszę wybrać się z kamerą na tereny pow. górowskiego. Co wieś to pałac,w ruinie lub będzie w ruinie. Kłoda Górowska, Szedziec,Ślubów, Wasosz, Belcz oraz wiele innych miejscowości. Może dzięki Pani uda się uratować pałac w Sicinach. Niestety jest to powiat zapomniany pod każdym względem przez Boga i ludzi z woj.
~A...
2020-05-08 13:56:26
z adresu IP: (109.79.xxx.xxx)
Ocena: -4
Piekny artykul i video. Dziekuje w imieniu wszystkich, ktorzy interesuja sie tego typu obiektami i ich historia, ktora przeraza. Brak milosci panstwa do architektury, sztuki i kultury to najsmutniejsze co mozna ogladac. Ponizej w komentarzach widze dlaczego tak jest i co jest sprawa priorytetowa dla mieszkancow kraju. No wiec panowie - niemieckie oraz sowiecko-radzieckie swinie oraz w dalszym ciagu polscy zlodzieje zniszczyli i rozkradli nasza kulture. Zostalo nam sie klocic o to czy niemcy czy prusi, a takze czy aby nie austriacy bo przeciez wiadomo, ze liderem niemcow by austriacki zyd. Hmmm... to moze jednak Izrael? Ale nie, ten chyba nie byl sowiecki... No coz... Milego dnia.
~xxx
2020-05-08 13:09:01
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: -9
Radziecki, sowiecki, to nie sprawa lingwistyczna, a polityczna. O "sowietach" piszą antykomuniści i w polskim języku to sformułowanie nabrało pejoratywnego znaczenia. Radziecki zostawmy wielbicielom tego ustroju.
~Pan Wojtek
2020-05-08 12:04:27
z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
Ocena: 18
Przygnębia mnie ten brak wiedzy, a także brak poszanowania dla mowy ojczystej. Wyraz "советский" pochodzi od rosyjskiego slowa "совет", które po polsku znaczy "rada". A więc po polsku będzie "radziecki". A "sowiecki" to rusycyzm. I to koszmarny.
~Do Pana Wojtka
2020-05-08 11:51:15
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: -12
To znaczy, ze jezyk PRLu jest ważniejszy niż przedwojenna polszczyzna?
~Pan Wojtek
2020-05-08 09:31:15
z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
Ocena: 13
Nie mogę powstrzymać się od komentarza. Nie dość, że materiał bardzo ciekawy to pani Joanna używa pięknego, polskiego języka. Bez okropnych rusycyzmów. Mówi "armia czerwona" (a nie "sowiecka"), "pocisk radziecki" (a nie "sowiecki"). Tak się mówi po polsku. Tak powinno się nauczyć mówić wielu obecnych oficjeli, którzy mienią się być patriotami, a kaleczą rusycyzmami piękną, polską mowę.
Informujemy, ze wydarzenia zaplanowane w Sali Koncertowej Radia Wrocław do końca czerwca 2020 r. nie odbędą się. O zmianach terminów będziemy Państwa informować na bieżąco.