Adam Bielecki: Wrócę mocniejszy [WYWIAD]

Michał Kazulo | Utworzono: 2020-05-12 12:06 | Zmodyfikowano: 2020-05-12 12:08
A|A|A

fot. Jan Wierzejski

O wyczynach Bieleckiego można by opowiadać jeszcze długo, wielu zresztą przypięło mu łątkę superbohatera. To jednak powoduje u niego jedynie salwę śmichu:

Nie ma co się jednak oszukiwać - Bielecki to jeden z tych, dzięki którym każdy z nas połknął trochę bakcyla związanego ze wspinaczką. Jeśli ktoś wybiera się już na wypad w góry albo na skałki w naszym regionie to proszę się nie dziwić, gdy na linie obok przyczepiony będzie Adam Bielecki:

Adam Bielecki - urodzony w 1983 roku. Taternik, alpinista, himalaista i podróżnik. Klub Wysokogórski Kraków. Członek kadry narodowej we wspinaczce wysokogórskiej. Pochodzi z Tychów, mieszka w Krakowie. Absolwent Psychologii UJ. Wspina się w górach od 15 roku życia. Lider kilkudziesięciu wypraw w różne góry na 5 kontynentach. Zdobywca wyróżnienia w konkursie Kolosy 2000 za dokonanie w wieku siedemnastu lat samotnego i w stylu alpejskim wejścia na Khan Tengri 7010 m n.p.m.

Jesienią 2011 roku zdobył piąty szczyt świata Makalu 8463 m n.p.m. bez użycia tlenu. 9 marca 2012 dokonał pierwszego zimowego wejścia na Gasherbrum I 8068 m n.p.m. co zostało uhonorowane Kolosem i nagrodą Travelera National Geographic, a także uznane zostało za największe osiągniecie w dziedzinie eksploracji w 2012 roku przez prestiżowy portal amerykański explorersweb. W grudniu 2012 otrzymał Srebrną Odznakę Za Zasługi Dla Sportu nadaną przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Zdobywca K2 (31 lipca 2012) i Broad Peak - pierwsze zimowe wejście (5 marca 2013). Na wiosnę 2014 roku wziął udział w zakończonej sukcesem wyprawie na północną ścianę Kanczendzongi kierowanej przez Denisa Urubko. Zimą 2016 razem z Jackiem Czechem podjął próbę pierwszego zimowego wejścia na Nanga Parbat 8125m n.p.m.

W 2018 roku wraz z Denisem Urubko, Piotrem Tomalą oraz Jarosławem Botorem przerwali Narodową Zimową Wyprawę na K2 i wzięli udział w akcji ratowniczej na Nanga Parbat, która została zorganizowana, by pomóc schodzącym ze szczytu Elisabeth Revol i Tomaszowi Mackiewiczowi. Akcja zakończyła się uratowaniem Revol, niestety warunki nie pozwoliły na uratowanie Mackiewicza. Wyprawa na K2 zakończyła się niepowodzeniem. W 2018 roku wraz z Felixem Bergiem zdobył Gasherbrum II zachodnią ścianą - prawdopodobnie było to drugie przejście tej ściany. Nigdy nie używał dodatkowego tlenu z butli podczas swoich wspinaczek. 

Więcej o wyprawach Adama Bieleckiego także na jego stronie ZOBACZ

POSŁUCHAJ ROZMOWY:

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama