Tak wyglądał średniowieczny Zamek Książ [ZDJĘCIA]

Bartosz Szarafin, GN | Utworzono: 2020-07-08 12:17 | Zmodyfikowano: 2020-07-08 12:18
A|A|A

fot. Bartosz Szarafin

Makieta Zamku Książ jakiego nie znacie - zostanie udostępniona turystom. Mało kto ma świadomość, że znany współcześnie zabytek ma za sobą ponad 700 lat historii. W tym czasie był też kilkukrotnie przebudowywany. Jak się zmieniał?

- Na to pytanie chcemy odpowiadać z pomocą makiet i akcji edukacyjnej skierowanej do rodzin - mówi Anna Żabska, prezes Zamku Książ:

- Zamek ma blisko 700 lat historii. Ta początkowa jest niemal niezbadana - wyjaśnia Mateusz Mykytyszyn z Zamku Książ:

Jak dodają przewodnicy zamkowi, wprawne oko, podziwiając makietę zamku z okresu średniowiecza, dostrzeże elementy, które przetrwały do dziś. Makietę wykonał Tomasz Maroński - znany wałbrzyski artysta i grafik. W Zamku można podziwiać także wykonaną przez niego makietę podziemi. W Starej Kopalni za to - przeniesiemy się w czasie oglądają makietę lisiej sztolni.

Artysta zdradza, że mimo ogromu pracy, kocha to co robi:

Żeby ją stworzyć artysta wynajął na pół roku pustą kawalerkę. Opłaciło się. Do wykonania elementów makiety używał drukarki 3D, lasera i innych urządzeń. Tomasz Maroński wykonał makietę z najdrobniejszymi detalami: na makiecie odtworzone zostały mury porośnięte roślinnością, zakurzone drogi, drewniane konstrukcje dachowe, dmuchawce, a nawet biegające po dziedzińcu kury.

Jak mówią autorzy, przełomowe okazało się zdobycie planu Książa z 1719 r., dzięki któremu częściowo udało się zrewidować wiedzę i wyobrażenia o tym, jak mógł wyglądać Książ w pierwszych wiekach jego istnienia. Zespół zajmujący się makietą wskazówki odnalazł także w pierwszym oficjalnym opisie Książa - raporcie Komisji Królewskiej z roku 1599.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama