Sobótka ma stać się przyjaźniejsza dla mieszkańców i turystów

Aleksander Ogrodnik, WK | Utworzono: 2020-08-13 07:16 | Zmodyfikowano: 2020-08-13 07:17
A|A|A

Fot. Video Sobótka

W przyszłym tygodniu na nadzwyczajnej sesji radni miejscy mają ostatecznie potwierdzić inwestycje i zarezerwować środki na jej realizacje. Plan zakłada między innymi powstanie sieci ścieżek i stacji rowerowych, remonty chodników i parków, a także na budowę stale deficytowych parkingów, których brak odbija się na bezpieczeństwie ruchu drogowego w Masywie Ślęży. Jak powiedział Radiu Wrocław Burmistrz Sobótki Mirosław Jarosz inwestycje mają poprawić komfort mieszkańców oraz turystów, którzy przybywają wypocząć pod Ślężą:

A co zmieniliby mieszkańcy Sobótki?

Chodniki w gminie Sobótka są w opłakanym stanie, a w wielu miejscach nawet ich nie ma. Zagraża to bezpieczeństwu mieszkańców, którzy obawiają się wypadku z nieustannie rosnącą liczbą samochodów odwiedzających Masyw Ślęży.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~świdniczanin
2020-08-16 23:17:02
z adresu IP: (220.87.xxx.xxx)
Ocena: 8
Przyjaźniejsza? To się uśmiałem. Chyba dla miejscowych żuli i meneli. Jest ich tam tylu ilu mieszkańców ma ta dziura. Zaorać ten syf i posadzić ziemniaki. Apeluję do marszałka województwa: odpuście sobie remont torów do Sobótki.Tu nikt nie chce pociągów. Ratujcie to co już się psuje, czyli linię do Lwówka!
~Marek z Jagodna
2020-08-16 23:13:57
z adresu IP: (121.172.xxx.xxx)
Ocena: 10
I kto tam będzie jeździł do tej zapyziałej Sobótki koleją na którą wywalają pieniądze? Olbrzymia kasa idzie w błoto. Ja się pytam, jaki jest target pasażerski na linie kolejowa Wrocław-sobótka przez wojszyce oltaszyn buforowa ??? To nie będzie żadna alternatywa dla autobusu wjezdzajacego karkonowska. Ten pociąg zanim dojedzie z partynic na główny minie z 20 min. Czy mamy jakieś zakłady atrakcyjne miejsca pracy na tej trasie ??? Czy ten pociąg ma zebrać ludzi do pracy do Wrocławia obwożąc ich przez pół miasta ??? Grota już stoi zwycięska to bubel za który ktoś powinien siedzieć buforowa z dwoma pasami do skrętu na brochow z buspasem ( ta ulica jest dojazdem do Wrocław wschodni a4 i wow) czy wy wstydu nie macie ??? Jeszcze tu pusty pociag wstawiacie ???
~Turysta
2020-08-16 23:11:22
z adresu IP: (184.22.xxx.xxx)
Ocena: 9
No cóż, Sobótka to dziura zabita dechami. Z faktami nie da się polemizować. Kolej to Sobótki to marnotrawstwo pieniędzy podatników. ! Ciekawe ile wagonów zawróci na dworcu PKP w Sobótce ? Chyba cały skład Orient Ekspresu :D
~Franciszek
2020-08-16 23:08:49
z adresu IP: (121.132.xxx.xxx)
Ocena: 8
A ja jako mieszkaniec Sobótki protestuję przeciwko powrotowi kolei do naszego pięknego miasta. Hałas , spaliny nie są nam potrzebne.
~Marek Kramarz
2020-08-16 23:07:06
z adresu IP: (121.140.xxx.xxx)
Ocena: 11
Straszne zadupie, syf i patologia ta Sobótka. Mieszkańcy nawet niszczą maszyny i sprzęt, którymi remontuje się aktualnie linię kolejową do Sobótki. Wpiszcie w Google "Kradną części maszyn i niszczą sprzęt. Złodzieje i wandale prawdziwą plagą dla remontujących linię kolejową". Skoro wieśniaki nie chcą powrotu pociągów, to na ch.j remontuje się linię do tego wygwizdowa???
~Kolejarz PKP
2020-08-16 23:05:32
z adresu IP: (121.172.xxx.xxx)
Ocena: 9
W Sobótce ktoś kiedyś chciał kiedyś wprowadzić woła do pociągu bo dojeżdżał nim do stacji :D
~Przemek Pajcz
2020-08-16 12:15:17
z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Ocena: -6
Dobrze, że się będzie działo, ale oby z głową. Zgadzam się z wieloma komentarzami poniżej, brak rozwoju infrastruktury w postaci chodników, dróg rowerowych, a w miejsce tego zabetonowanie parku, ten granit przydałby się do innych celów.
~Emerytka
2020-08-15 14:42:47
z adresu IP: (31.0.xxx.xxx)
Ocena: 0
To, co widać na filmie nie ma nic wspólnego z parkiem. Ukamienowali park. Oby następne "rewitalizacje terenów zielonych" w Sobótce nie przebiegały jak na załàczonym obrazku. Kto miał biznes, aby tak to przebiegało?
~Ela
2020-08-15 12:39:16
z adresu IP: (185.56.xxx.xxx)
Ocena: 0
Brak chodników na osiedlach w Sobótce Górce np. Leśna, Zamkowa.. Kierowcy jeżdżą tam jak po autostradzie, strach z dziećmi wyjść na spacer bo po prostu nie jest bezpiecznie. W dodatku brak jakichkolwiek oznaczonych dróg dla rowerów, niby region turystyczny a gdzie z dziećmi na rower żeby było bezpiecznie?
~Turysta
2020-08-14 22:11:25
z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
Ocena: 0
Jutro biegi i to ul .Jerzynowa mam nadzieję ,że nikt kostki nie skręci
~Mona
2020-08-14 20:27:34
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 1
Obejrzalam tylko fragment zamieszczonego filmiku o parku "po przebudowie", bo to co na tym materiale widać, to nie jest park! Płakać się chce, gdy sie na to patrzy. Piekne wierzby płaczące okolone betonowymi murkami, betonowe donice z pojedynczymi roślinami i te przerażające powierznie betonu wszędzie wokół. Ten kto yo zaprojektowal i ten kto pozwolił na realizację takiego projektu powinni za to odpowiedzieć. Ktoś słusznie zauważył, ze zamiast tych granitowych plyt powinny byc laki kwietne. teraz wraca się do zwirowych alejek, w parkach dosadza się ciekawe gatunki drzew i krzewów, dba się o to by rośliny bujnie rosly, na tej betonowej pustyni nie ma co rosnąć. To tylko kwestia czasu gdy będzie trzeba wyciąć wierzby, w takich beznadziejnych warunkach będą chorować. Szkoda, że włodarze Sobótki nie biorą przykładu ze Świdnicy, tam w parkach wciąż jest zielono.
~Alutka
2020-08-14 11:36:28
z adresu IP: (83.27.xxx.xxx)
Ocena: 1
Sulistrowiczki i Sulistrowice to zagłębie turystyczne gminy. Brak chodników, brak ciągów komunikacyjnych, brak parkingów to dramat.
~Turysta
2020-08-14 11:27:51
z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
Ocena: 0
Brak sklepów w okolicy Sulistrowic na zakupy do Sobotki będąc na polu namiotowym jest to uciążliwe po byle co trzeba jechac
~Zygmut
2020-08-14 11:27:05
z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
Ocena: -2
Obiecany przez Burmistrza Chodnik w Sulistrowiczkach !!!
~Turysta
2020-08-14 11:21:08
z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
Ocena: 0
Droga łącząca Sulistrowice z Sulistrowiczkami ul Jerzynowa zmyta po ulewach dziury ,ciezko iść już nie mówiąc o jeździe rowerem czy samochodem
~Mieszkaniec
2020-08-14 10:41:14
z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
Ocena: 1
Panie burmistrzu, pomyśl o potrzebach swoich mieszkańców a nie tylko o swoich seksualnych
~Harusta
2020-08-14 09:56:27
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 1
Przydałby się wodociąg w sulistrowicach ul jezynowa
~Turysta
2020-08-13 23:02:20
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: 6
W sąsiednich gminach chodniki i oświetlenie to od dawna normalność a w gminie Sobótka to jeszcze odległy luksus
~Turysta
2020-08-13 22:55:28
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: 2
Przykro to stwierdzić ale Sobótka nie ma szczęścia do dobrego gospodarza
~Wrona
2020-08-13 22:55:02
z adresu IP: (185.56.xxx.xxx)
Ocena: 0
Burmistrz Jarosz mówi o chodnikach dla pieszych,ja mieszkam w sobótce 30 lat i jak się tu przeprowadziłam to chodnik na ul świdnickiej w sobótce jaki był taki jest już mieszkańcy zbierali podpisy w tej sprawie, minął rok od tej sytuacji i jak nic nie było robione tak nic nie jest a może by już pora była na realizację tego naszego chodnika bo rok szkolny się zaczyna a naszym chodnikiem nie da i chodzić najgorzej jest jak pada bez gumowców na nogach nie da się iść bo kałuże po kostki i żeby te kałuże ominąć trzeba zejść na ulicę czekamy 30 lat i chyba będzie następne 30 lat
~Natura
2020-08-13 21:29:04
z adresu IP: (185.56.xxx.xxx)
Ocena: 0
Wymienić ekipę i dać ludzi z jajem.Teren przepiękny ale oprawa totalna klapa .
~Natura
2020-08-13 21:24:45
z adresu IP: (185.56.xxx.xxx)
Ocena: 3
To nie Park po przebudowie to beton.
~Stary Perak
2020-08-13 19:41:50
z adresu IP: (31.0.xxx.xxx)
Ocena: 3
Byłem z kolegą Niemcem na Ślęży. Ucieszył się że kibel po wertmahcie jeszcze tam stoi... .i to jako jedyny? Siku poszliśmy w krzaki bo w tym zabytkowym wychodku smród mógłby nas pozabijać. Gratulacje dla decydentów....
~Emerytka
2020-08-13 18:51:43
z adresu IP: (185.56.xxx.xxx)
Ocena: 6
Wycieczka po Sobótce – Dzieci, tu kiedyś był park, trawa, zielono, jak się pospieszycie to jeszcze zobaczycie to na mapach w internecie, w wirtualnym spacerze. Rewitalizacja terenów zielonych w wydaniu Władz samorządowych Sobótki, to likwidacja parków. Co to jest park, z Wikipedii: Park – teren rekreacyjny, przeważnie z dużą ilością flory, w tym często zadrzewiony. W miastach ma charakter dużego, swobodnie ukształtowanego ogrodu z alejami spacerowymi. W wydaniu Sobótki, to wybrukowany lub wybetonowany teren z elementami zieleni, która ocalała. Kamieniołom, wszechobecny granit za grube pieniądze. Płakać się chce. Jeszcze 2 lata temu: trawnik, zieleń, cień, nawet rodzice z dziećmi na kocach. Czy nie można było poprawić alejek, dostawić ławek, zadbać o trawę i kwiaty, wyremontować plac przed cmentarzem i drogę wzdłuż jego płotu. Starsze osoby mogły posiedzieć, bo w Rynku właśnie beton i skwar. Całe środkowa część miasteczka jest w betonie i płytach: Rynek i plac przed kościołem, mały plac przy Kościuszki, olbrzymi tern między Kościuszki, a Jakuba, przy wyjeździe na Strzegomiany. Gdzie są osoby odpowiedzialne za ochronę środowiska? Przez te działania jest ubytek wody w gruncie, podniesienie temperatury o kilka stopni. Mamy programy oszczędzania wody, łapania deszczówki, zazieleniania terenów, ochrony klimatycznej. A tu, co? Beton, a jak. W miastach tworzy się mini ogródki, nie kosi się trawników, zakłada się łąki kwietne. Nie, u nas zabetonowano skwapliwie skrawek zielonego, stworzono skajtpark. Tu nawet wieczorem nie można posiedzieć. Taki gorąc od nagrzanych kamieni, że aż mdli, dodatkowo jazda po ławkach na rolkach, hulajnogach, przeklinanie, wyzwiska (tak teraz rozmawiają 8 -12 latkowie, stek przekleństw). Strach się odezwać. Już poobijane krawędzie stopni, połamane deski. OK, teren przy Alei św. Anny, ale zniszczyć zieleń przy Krótkiej, stworzyć kamienną pustynię, zrobić ludziom widok na granitowy plac? To zbrodnia na przyrodzie. Kolejny sobócki absurd „sarkofag” przy zbiegu ulic Świdnickiej i Słowackiego. Szkaradctwo, też w ramach rewitalizacji. Kto na to pozwolił, czy są za to odpowiedzialne osoby? A winda? Dla kogo? Mogło być łagodne przejście z podjazdem na wózki. To są zmarnowane unijne fundusze. Jak tak ma pięknieć Sobótka, to lepiej niech będzie bez zmian, bo mamy chociaż jeszcze czym oddychać. Pozdrawiam szczególnie turystów,którzy chcą odpocząć, szukają wypoczynku, ukojenia w przyrodzie.
~dolnoŚlązak
2020-08-13 18:36:38
z adresu IP: (77.254.xxx.xxx)
Ocena: 4
Śląski Olimp - Ślęża to prastare serce Śląska. Od naszej góry wzięła się nazwa Śląsk. Przydałaby się informacja turystyczna i ogólnopolska reklama Sobótki i Ślęży jako kolebki Śląska.
~LOLZ
2020-08-13 17:41:45
z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
Ocena: -3
Przemiany także wymagają wioski gminy Sobótka.
~Koreba
2020-08-13 17:39:58
z adresu IP: (188.121.xxx.xxx)
Ocena: -2
Niektóre wioski w Polsce są w lepszym stanie niż ta pożal się Boże zapytała Sobótka
~LlL
2020-08-13 17:02:49
z adresu IP: (156.17.xxx.xxx)
Ocena: 2
Naprawdę brakuje parkingów?
~Ślężanin
2020-08-13 16:34:23
z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Ocena: 2
Czas najwyższy, bo Sobótka i Ślęża to kolebki Śląska. Miejmy nadzieje, że będzie się też tym tam chwalić.
~Natt
2020-08-13 16:20:12
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: 2
Na skrzyżowaniu warto pomyśleć o rondzie bo kierowcy się gubią, rowerzyści się gubią, piesi, tylko piesi się nie gubią. I więcej sieleni a mniej betonu. Park przy al. Św. Anny wygląda pięknie. Dobry kierunek ale jeszcze jakieś gastro, pewnie doczekamy się galerii i tam food strefy.
~Zdis
2020-08-13 13:56:06
z adresu IP: (185.56.xxx.xxx)
Ocena: 7
Beton przy cmentarzu to jakieś szaleństwo, kto na to pozwolił i po co? Porobić trasy turystyczne z pamiątkami po Ślężanach, przywrócić Światowida na Ślęży i pójść w stronę historii i tradycji. Polskiej tradycji, słowiańskiej, bo w tym jest potencjał tego miejsca - kompletnie zapomniany i zmarnowany. Nie ma lokali, nie ma gdzie posiedzieć, ale najgorsze, że nie ma gdzie się... wysikać. Kiedyś stała toitoika przy PKSie, była też jedna niedaleko byłego placu targowego, a teraz tylko w krzaki... No ale tak, spoko, na betonie nie da się załatwić po kryjomu - pewnie stąd ten projekt. Więcej betonki !!!
~CO W ZABETONOWANYM PLACU
2020-08-13 13:33:11
z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
Ocena: 3
Jest atrakcyjnego dla turystów? My turyści chcemy dziczy, polan leśnych, trawników i punktów gastronomicznych z dobrym piwa rodem z Sobótki. W tej mieścinie ma kompletnie nic, co mogłoby nas przyciągnąć. W piątki lokale gastronomiczne czynne do godziny 19. Gdzie stoliki piwne przed restauracjami? Gdzie luz, koncerty i zabawy? TEGO U WAS NIE MA. Radzę omijać szerokim łukiem.
~////
2020-08-13 13:23:21
z adresu IP: (77.254.xxx.xxx)
Ocena: 3
kwiatki są be i po co one komu bo przeuroczy beton macie w tej sobótce , fakt teraz jest co zwiedzać i koło czego mieszkać , zwłaszcza tym którzy od tego uciekli . zwiedzających chyba wielu nie będzie , ale nic straconego . teren utwardzony i można wykorzystać na bazę naprawiającą gminną komunikacje :>>
~Sobótkowczyk
2020-08-13 11:19:18
z adresu IP: (178.235.xxx.xxx)
Ocena: 3
Pamiętam, że tam było mnóstwo terenu zieleni, a wygląda, że za urzędnicy wyprodukowali mieszkańcom betonową łąkę, w dodatku za pieniądze z ich podatków. :-)
~fachowiec
2020-08-13 10:14:57
z adresu IP: (83.30.xxx.xxx)
Ocena: 1
Park w Sobótce Górce zapuszczony, Park Wenecja w Sulistrowiczkach też. To mogłyby być wizytówki gminy.
~Arnold
2020-08-13 09:44:28
z adresu IP: (156.17.xxx.xxx)
Ocena: 1
W zaprezentowanym parku, trawniki, które pokrywały go w 100% zostały zastąpione płytami granitowymi. Gratuluję pomysłu i zachęcam pomysłodawcę do wypoczynku w tym miejscu, najlepiej z rodziną, żeby też mogła się cieszyć tym "cudownym" miejscem.