Czeka na remont od blisko 60 lat. Nowa szansa dla Bramy Chojnowskiej

Andrzej Andrzejewski, GN | Utworzono: 2020-09-11 07:03 | Zmodyfikowano: 2020-09-11 07:06
A|A|A

fot. Andrzej Andrzejewski

Od pięciu wieków wznosi się nad Legnicą. Pierwotnie służyła za punkt obserwacyjny i miejsce rozlokowania strzelców broniących miasta. Unikatowa Brama Chojnowska jednak od blisko 60-ciu lat czeka na remont. Obiekt szybko popada w ruinę.

- Dzięki ostatniej decyzji konserwatora zabytków jest szansa, by wieża odzyskała dawną świetność - przyznaje Arkadiusz Rodak, rzecznik prezydenta Legnicy:

- Nie uznaje się już Bramy Chojnowskiej za element umocnień zabytkowych murów obronnych naszego miasta i jako indywidualny obiekt uzyskała funkcję niezależnego zabytku – dodaje Rodak.

Taki zabieg formalny zwiększa szansę na odrestaurowanie popadającej w ruinę budowli:

- Otwiera drogę na to, by móc pozyskiwać środki. Do tej pory byliśmy w sytuacji "kwadratury koła", bo albo to były środki za małe, a te większe wymagały właśnie takiego zapisu. Już to zostało uporządkowane. W tej chwili będziemy skutecznie próbować znaleźć te pieniądze - deklaruje Grzegorz Szczepaniak, szef Legnickiego Centrum Kultury, które od czterech lat jest administratorem Bramy.

Legnickie Centrum Kultury właśnie cztery lata temu deklarowało, że Brama Chojnowska zostanie odbudowana, a w jej wnętrzu powstaną multimedialne pracownie. Koszt realizacji projektu szacuje się na ponad 3,5 miliona złotych.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama