Legnicka kuria rok temu wprowadziła dekret o przeciwdziałaniu pedofilii. Co się zmieniło?

Andrzej Andrzejewski, jk, GN | Utworzono: 2020-09-11 16:00 | Zmodyfikowano: 2020-09-11 16:00
A|A|A

fot. Kazimierz P./fotopolska.eu (CC-BY-SA 3.0)

Minął rok od momentu jak biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski wprowadził w diecezji "Wytyczne dotyczące ochrony dzieci i młodzieży". Nowy pakiet postępowań - między innymi - ma maksymalnie ograniczyć możliwość wykorzystania seksualnego osób niemogących stanowić o sobie. Jedno z obostrzeń zabrania duchownym spotykania się z nieletnimi w miejscach odosobnionych.

- Efektów jest znacznie więcej. W ciągu ostatniego roku do legnickiej kurii zgłosili się po pomoc wierni z innych części kraju - podkreśla ks. Piotr Kot, delegat biskup ds. ochrony dzieci i młodzieży:

- Słowa biskupa "przepraszamy, jako Kościół. Jesteśmy gotowi pomóc wam od strony psychologicznej, duszpasterskiej, ale też proceduralnej" - to daje tym osobom otuchy i odwagi, żeby się ujawnić. Żeby nie być samemu. Chcemy zmniejszyć ten ciężar, który na sobie niosą - dodaje ksiądz Piotr Kot.

Przy rozwiązywaniu tego typu problemów legnicka kuria współpracuje z prokuratorami, psychologami, autorytetami świata nauki. Dzięki temu powstaje zespół, który w sposób kompleksowy ma się specjalizować nie tylko w pomaganiu ofiarom i ściganiu przestępców, ale również w profilaktyce przed takimi dramatami. Ze względu na pandemię część szkoleń trzeba było przesunąć, dlatego inauguracja pracy zespołu planowana jest na pierwszy kwartał przyszłego roku.

ZOBACZ KONIECZNIE: Biskup Zbigniew Kiernikowski przeprasza ofiary księży i zapowiada zmiany

POSŁUCHAJ WIĘCEJ: 

cz. I

cz. II

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama