ROR: Nie bagatelizujmy pokrzywki

Elżbieta Osowicz, km | Utworzono: 2020-10-05 20:00 | Zmodyfikowano: 2020-10-05 18:19
A|A|A

fot. Wikipedia

Pokrzywkę można zdiagnozować, rozpoznać i odpowiednio leczyć - w Radiowym Oddziale Ratunkowym mówi o tym profesor Irena Walecka:

Przewlekła pokrzywka spontaniczna (CSU) to choroba, która objawia się cyklicznym, trwającym co najmniej 6 tygodni wykwitem bąbli pokrzywkowych i/lub obrzęku naczynioruchowego, czyli puchnięcia różnych części ciała - powieki, wargi, policzka, stopy, a nawet krtani bez znanego czynnika wywołującego chorobę. CSU bardzo znacząco upośledza jakość życia chorych, m.in. ze względu na uporczywy świąd, ból czy pieczenie występujące od kilku tygodni do kilkunastu lat, przebiegając z remisjami i nawrotami. Poziom zaburzeń funkcjonowania pacjentów z pokrzywką jest bardzo wysoki i można go porównać np. do sytuacji cierpiących na chorobą niedokrwienną serca. Chorzy przebywają na zwolnieniach lekarskich i izolują się od otoczenia.
Światowy Dzień Pokrzywki (UDAY) jest dniem, w którym pacjenci z pokrzywką są w centrum uwagi. UDAY jest okazją do zwiększenia świadomości pacjentów, ich rodzin, lekarzy, polityków, prasy i całego świata na temat pokrzywki.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama