Z mieszanego w zdalny. Wrocławskie uczelnie przenoszą naukę do sieci

Dorota Kuźnik | Utworzono: 2020-10-09 10:40 | Zmodyfikowano: 2020-10-09 12:00
A|A|A

fot. Politechnika Wrocławska www.pwr.edu.pl

W trybie mieszanym nadal nauczać planuje Uniwersytet Medyczny. Fizycznie zajęcia będą mieć zwłaszcza studenci ostatnich lat, którzy przez pandemię i tak sporo stracili w kwestii kontaktu z pacjentem. Sytuacja jednak jest dynamiczna. Od początku października całkowicie zdalnie, z pominięciem laboratoriów chemicznych na jednym z kierunków, zajęcia prowadził Uniwersytet Ekonomiczny. Tam sytuacja się nie zmieniła. W przypadku Uniwersytetu Wrocławskiego zapadły dziś nowe decyzje. Jak czytamy w liście przedstawicieli uczelni:

Uniwersytet Wrocławski wprowadza drastyczne ograniczenia, ale nie przenosi nauki wyłącznie do sieci:

- od dnia 9 października do odwołania stanowczo zaleca się: 
1) przeniesienie do formy zdalnej wykładów. Wykłady w formie stacjonarnej mogą się odbywać pod warunkiem, że liczba studentów uczestniczących w wykładzie jest nie większa niż 15 lub stanowi mniej niż 10% miejsc na sali wykładowej; 
2) w przypadku konwersatoriów, seminariów i ćwiczeń innych niż laboratoria, praktyki i zajęcia warsztatowe, gdzie nie ma konieczności przebywania wszystkich studentów w salach, stosowanie zajęć hybrydowych lub zdalnych, o ile jest to możliwe bez istotnego pogorszenia jakości kształcenia. 
  
- Nie ma powodu by większość wykładów odbywała się stacjonarnie. Podobnie, jeśli chodzi o konwersatoria i ćwiczenia. Jeśli bez drastycznego pogorszenia jakości kształcenia można je odbyć zdalnie, za pomocą programu MS Teams. Ale laboratoria i praktyki już zdalnie odbyć się nie powinny – dlatego, dopóki będzie to możliwe - przy zachowaniu standardów bezpieczeństwa - będziemy je organizować w murach uczelni. 
 
-  Pracownicy działu BHP i przedstawiciele dziekanów będą kontrolować i w razie potrzeby interweniować w sytuacji łamania zaleceń sanepidu. Plany zajęć muszą być układane tak, by zapobiec nadmiernemu zagęszczeniu w budynkach uczelni.  
  
Władze uczelni podkreślają, że z jednej strony będą bardzo restrykcyjnie podchodzić do zaleceń GIS, z drugiej pozostaną elastyczne wobec potrzeb studentów i pracowników. Uczelnia bierze pod uwagę sytuację pracowników, doktorantów i studentów z grup podwyższonego ryzyka. Mogą oni prowadzić zajęcia lub – w przypadku studentów – uczestniczyć w nich wyłącznie w formie zdalnej.  

Również władze uczelni będą spotykać się głównie zdalnie - tak będą odbywały się spotkania rad dyscyplin, rad instytutów i rad wydziałów. Od dnia 10.10.2020 r. wszyscy pracownicy, doktoranci i studenci oraz osoby trzecie znajdujący się w budynkach Uniwersytetu Wrocławskiego są zobowiązani do przebywania w maseczkach, przyłbicach lub półprzyłbicach. 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama