KGHM: Barbórka, jakiej nigdy nie było

Andrzej Andrzejewski, DK | Utworzono: 2020-12-04 09:21 | Zmodyfikowano: 2020-12-04 09:48
A|A|A

fot. archiwum Radia Wrocław

Tradycje barbórkowe w Zagłębiu Miedziowym sięgają początków lat 60-tych. To właśnie wtedy zaczęło się zaszczepianie obrzędów wzorowanych np. na górnośląskich kopalniach węgla. Jan Dusza, ekspert od tradycji górniczych, związany przez dziesięciolecia z kopalnią Polkowice-Sieroszowice podkreśla jednak, że prapoczątki skoku przez skórę, czy karczmy piwnej wywodzą się z głębokiego Średniowiecza.

Ma pokłady soli morskiej tak wielkie, że wystarczą na pokrycie potrzeb całego świata przez sto lat. Wytapia złoto z własnych zasobów. To także jeden z największych producentów srebra i miedzi na świecie. Bezpośrednio zatrudnia w swoim holdingu ponad 18 tysięcy osób, ale szacuje się, że razem ze spółkami współpracującymi daje miejsca pracy wielokrotnie większej grupie. Mowa oczywiście o spółce KGHM "Polska Miedź" z siedzibą w Lubinie. Co o największej spółce naszego regionu wiedzą Dolnoślązacy, którzy mieszkają daleko od Lubina?

Dla górników zjazd pod ziemię to chleb powszedni. Dla osób, które nie pracują pod ziemią - strefa niedostępna, choćby ze względów bezpieczeństwa. Raz w roku do kopalń Polskiej Miedzi mogą jednak zjechać kobiety: matki, żony, siostry pracujących tam osób. Jeszcze przed pandemią uczestniczyliśmy w jednej z takich wizyt na przodku.

Sala prób górniczej orkiestry dętej to miejsce szczególne. Tam obok siebie zasiadają górnicy dołowi, pracownicy nadzoru czy szefowie poszczególnych oddziałów. I wszyscy muszą podporządkować się jednej osobie - kapelmistrzowi. Halina Kunicka przed laty przekonywała, że "jest w orkiestrach dętych jakaś siła" i miała rację. Bo dziś z KGHM "Polska Miedź" orkiestry działają przy każdej kopalni, a nawet przy Hucie Miedzi "Głogów".

A jak wyglądała praca w KGHM kiedyś? opowiada Alojzy Mikołajczak:

- To był wyjątkowy rok, zatem tegoroczna Barbórka jest również wyjątkowa. Kończymy rok nie odbiegając bardzo od założeń, które poczyniliśmy w roku 2019, co poskutkowało utrzymanymi miejscami pracy, stabilnością wynagrodzeń i wynikiem, który pozwala nam spojrzeć w oczy naszym akcjonariuszom i inwestorom – mówi Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A., Marcin Chludziński.
Miedziowy gigant nie zatrzymał się, mimo sceptycznych głosów, które kazały wstrzymać produkcję. I choć tegoroczna Barbórka wygląda inaczej niż poprzednie, brać górnicza KGHM ma powody do dumy i świętowania. Jak wygląda świętowanie w tym roku - można zobaczyć w specjalnym programie "Od Barbórki do Barbórki".

 

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama