Wałbrzych przystąpił do programu EBOR „Zielone miasta”

Bartosz Szarafin, mk | Utworzono: 2021-01-14 15:13 | Zmodyfikowano: 2021-01-14 15:19
A|A|A

Fot. Bartosz Szarafin

Miasto zaciąga w tej instytucji pożyczkę w wysokości blisko 130 mln zł. Jak wyjaśnia Grzegorz Zieliński - dyrektor na region Europy Środkowej - bank stawia obecnie głównie na zadania ograniczające emisję gazów cieplarnianych:

- To środki korzystne tak jak te pozyskane do tej pory z Europejskiego Banku Inwestycyjnego - powiedział Radiu Wrocław Prezydent Wałbrzycha - Roman Szełemej:

Wałbrzych jest drugim po Warszawie miastem w Polsce korzystającym z kredytu w EBOR. W ubiegłym roku w Polsce bank zainwestował 3,5 mld zł. To około 8% w skali finansowania całego banku. Takiego finansowania nie sposób uzyskać w bankach komercyjnych.

Pożyczone środki muszą zostać wydane w ciągu najbliższych 3 lat. Samorząd liczy, że w programie aktywnie będą uczestniczyć również lokalny firmy branży budowlanej. Dynamiczne wykorzystanie środków na inwestycje będzie wymagało zwartej współpracy. Władze Gminy Wałbrzych planują już spotkanie z właścicielami firm budowlanych, hurtowni i wykonawców branży grzewczej.

Kredyt zatwierdziła Regionalna Izba Obrachunkowa.


Jak podaje magistrat:
Miasto rozpocznie teraz opracowywanie Planu Działania Zielonego Miasta (GCAP), którego celem będzie przejście z gospodarki i dziedzictwa węglowego w kierunki gospodarki nisko-emisyjnej. Wsparcie techniczne przy opracowywaniu Planu Działania zapewnią: Fundusz Współpracy Technicznej Taiwan Business - EBOR oraz rząd Polski.

Finansowanie Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju dla Wałbrzycha podzielono na trzy części:

I. 54,2 mln zł (12,1 mln euro) sfinansuje budowę około 6 km obwodnicy. Jest to kluczowa część węzła transportowego miasta łącząca słabo rozwinięte części miasta i poprawę wzajemnych połączeń z regionem.

II. 22,5 mln PLN (5 mln EUR) zostało już przeznaczone na sfinansowanie termomodernizacji i związanej z nią modernizacji komunalnych budynków mieszkalnych.

III. 58 mln (12,9 mln euro) zostanie przeznaczone na inwestycje termomodernizacyjne

Zakłada się, że kompleksowa renowacja budynków komunalnych przyniesie oszczędności energii na poziomie około 75%. To pozwoli obniżyć rachunki za energię dla mieszkańców i zredukować emisję CO2 o prawie 80%. Projekt termomodernizacji budynków w Wałbrzychu jest wkładem miasta i EBOR w działania UE, która mają na celu przyspieszenie odejście od węgla jako głównego źródła ciepła w budynkach.

Szacuje się, że budynki w Unii Europejskiej odpowiadają za około 40% całkowitej emisji CO2, ale tylko 1% budynków poddawanych jest corocznej renowacji w sposób zapewniający efektywność energetyczną. Wskaźnik modernizacji musi wzrosnąć trzykrotnie, aby osiągnąć europejski cel neutralności klimatycznej do 2050 r.

Do tej pory EBOR zainwestował prawie 11 miliardów euro w 453 projekty w Polsce, koncentrując się na promowaniu gospodarki niskoemisyjnej i sektora prywatnego.

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama